ΑΠΟΛΛΩΝ - ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ 63 - 74

100_6021

Δεν τα κατάφερε η ομάδα μπάσκετ του Απόλλωνα να πάρει ρεβάνς για την ήττα του πρώτου γύρου στην Ηλιούπολη. Το ματς ήταν ντέρμπι στη μεγαλύτερη του διάρκεια. Οι ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ στα δύο πρώτα δεκάλεπτα, χωρίς κανένας από τους δύο αντιπάλους να καταφέρει να ξεφύγει με περισσότερους από 4-5 πόντους στο μεγαλύτερη διάστημα του πρώτου ημιχρόνου το οποίο τελείωσε με τους φιλοξενούμενους στο +3 (32-35).
Στο τρίτο δεκάλεπτο η Ηλιούπολη συνέχισε στον ίδιο ρυθμό παίζοντας με κοντό σχήμα, τρέχοντας στον αιφνιδιασμό, χρησιμοποιώντας αρκετά screen “κοντού-σε-κοντό” στις σετ επιθέσεις και πολλά σουτ από την περιφέρεια. Αντίθετα η ομάδα του Μάριου Δεσποτάκη πόνταρε σε μια front-line με κύρια απειλή τον Χεργκελετζή από το low-post, απέναντι στα κοντά -κατά κύριο λόγο- σχήματα των φιλοξενούμενων προσπαθώντας επιπρόσθετα να φθείρει με φάουλ το ελλιπές ρόστερ της Ηλιούπολης (στον πάγκο της βρίσκονταν μόλις δυο παίχτες). Στα πρώτα λεπτά της τρίτης περιόδου η ταχύτητα κέρδιζε την δύναμη και η Ηλιούπολη βρέθηκε στο +8 (39-47). Τρία λεπτά πριν από την λήξη του δεκαλέπτου ήρθε η έκρηξη των κυανόλευκων που ολοκληρώθηκε με ένα σερί 11-0. Όλα ξεκίνησαν με 5 συνεχόμενους πόντους του πρώτου σκορερ της αναμέτρησης Κουτσουβά (30 πόντοι με 4 τρίποντα) και εν συνεχεία με το αντιαθλητικό φάουλ που κέρδισε ο Θύμιος. Κάπως έτσι η 3η περίοδος έκλεισε στο 50-47 υπέρ του Απόλλωνα
Οι παίχτες της Ηλιούπολης όμως δεν είχαν πει την τελευταία τους λέξη… Στην τέταρτη περίοδο απλά καταιγιστικοί, με τους κοντούς να τρέχουν σε αφιονισμένο ρυθμό, με τους Σπανό, Παπαδάκη και Μαντά να πυροβολούν στην επίθεση αλλά και με άμυνα που προκάλεσε ολικό μπλακ άουτ στην ομάδα μας κατόρθωσαν με ένα επιμέρους σκορ 27-13 να φτάσουν σε μια μεγάλη νίκη μέσα στο κλειστό της Ριζούπολης (63-74). Την επόμενη αγωνιστική ο Απόλλωνας καλείται να επιστρέψει στον δρόμο των επιτυχιών αντιμετωπίζοντας σε ένα ακόμα δύσκολο παιχνίδι τον Εύνικο στο κλειστό της Ζωφριάς.
Στις υπόλοιπες αναμετρήσεις  ο Προμηθέας διατηρήθηκε στη δεύτερη θέση επικρατώντας με 93-60 της Αναγέννησης Πετραλώνων, δύσκολη νίκη για τον πρωτοπόρο Διαγόρα απέναντι στον Τυφώνα ενώ σημαντική η επικράτηση του  Άρη Πετρούπολης κόντρα στα Μελίσσια.