Ομάδα Νέων - Νέα

ΤΜΗΜΑ ΜΠΑΣΚΕΤ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΝΕΩΝ Κ20

2η συνεχόμενη νίκη για την ομάδα Νέων Κ20 του Απόλλωνα που πήρε το ροζ φύλλο αγώνα στο εντός έδρας παιχνίδι με αντίπαλο την ομάδα του Παπάγου με σκορ 68-58.
Ο αγώνας ξεκίνησε με την ομάδα του Παπάγου να παίρνει το προβάδισμα στο παιχνίδι με 3 απανωτά τρίποντα.
Η ομάδα μας όμως, κατάφερε πολύ γρήγορα να ανταπεξέλθει και τελικά να βγει νικήτρια στη χθεσινή αναμέτρηση.

9. ΓΣ Λαυρίου : 7 (0 - 7)

Ο επόμενος αγώνας είναι εκτός έδρας με την ομάδα του Λαυρίου.

Από Elisavet-Faidra Mendrinou

Πρωτάθλημα Μπάσκετ Νέων Κ20

Ξεκίνημα με ήττα για την ομάδα Νέων (Κ20) του Απόλλωνα.
Στο χθεσινό παιχνίδι που πραγματοποιήθηκε στο κλειστό του Περιστερίου με αντίπαλο την ομώνυμη ομάδα, ο Απόλλωνας υπέστη βαριά ήττα με σκορ 81-51.
Η ομάδα μας ενώ ξεκίνησε καλά, κάτι που δείχνει και το σκορ του 1ου δεκαλέπτου, έπεσε τελείως στο 3ο δεκάλεπτο και αφέθηκε τελείως στο 4ο.
Πολλές αστοχίες, πολλά λάθη, 1-2 παίκτες που έκαναν τη δουλειά όλης της πεντάδας με αποτέλεσμα την πολύ άσχημη εικόνα. Το Περιστέρι σαφώς ανώτερο και με καταιγισμό καλαθιών στο 2ο ημίχρονο δεν βρήκε καμμία δυσκολία να επικρατήσει και με διαφορά.

9. ΑΣ Παπάγου : 0 (0 - 0) είχε ρεπό

Την επόμενη αγωνιστική ο Απόλλωνας έχει ρεπό.

Η κλήρωση για το πρωτάθλημα Μπάσκετ Νέων 2016-2017

Πραγματοποιήθηκε χθες στα γραφεία της ΕΣΚΑ η κλήρωση για το πρωτάθλημα Νέων 2016-2017.

9. ΑΣ Παπάγου

Οι αγώνες θα ξεκινήσουν την Τετάρτη 12 Οκτωβρίου με τον Απόλλωνα να αγωνίζεται εκτός έδρας με αντίπαλο την ομάδα του Περιστερίου.

ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ και σ' αυτό το τμήμα μας!!!

Πρωτάθλημα Νέων Μπάσκετ 2016-2017

Μετά από ανακοίνωση της ΕΣΚΑ, η έναρξη του πρωταθλήματος Νέων για την αγωνιστική περίοδο 2016-2017 θα πραγματοποιηθεί την Τετάρτη 12 Οκτωβρίου 2016.

Η κλήρωση των αγώνων θα λάβει χώρα στα γραφεία της ΕΣΚΑ την Τετάρτη 28 Σεπτεμβρίου 2016.

Οι αγώνες θα διεξάγονται κάθε Τετάρτη και δικαίωμα συμμετοχής έχουν αθλητές που γεννήθηκαν από 01/01/1996 έως και 31/12/2000.

Από:  Elisavet-Faidra Mendrinou

Πρωτάθλημα Μπάσκετ Νέων Κ22 2015-2016

Πρωτάθλημα Εφήβων Α' Κατηγορίας 2015-2016 ‏

Μετά από ανακοίνωση της ΕΣΚΑ, η έναρξη του πρωταθλήματος Εφήβων Α' Κατηγορίας για την αγωνιστική περίοδο 2015-2016 θα πραγματοποιηθεί την Τρίτη 15 Σεπτεμβρίου 2015.

Οι αγώνες θα διεξάγονται κάθε Τρίτη και δικαίωμα συμμετοχής έχουν αθλητές που γεννήθηκαν από 01/01/1998 και νεώτεροι.

12. ΕΣΝ Μάκρης (άνοδος από Β')

Η κλήρωση των αγώνων έχει ήδη πραγματοποιηθ εί και ο πρώτος αγώνας των Εφήβων μας θα είναι εντός έδρας με αντίπαλο την ομάδα του Αμαρουσίου.

Από: Elisavet-Faidra Mendrinou

Μετά από ανακοίνωση της ΕΣΚΑ, η έναρξη του πρωταθλήματος Νέων Κ22 για την αγωνιστική περίοδο 2015-2016 θα πραγματοποιηθεί την Τετάρτη 14 Οκτωβρίου 2015.

Οι αγώνες θα διεξάγονται κάθε Τετάρτη και δικαίωμα συμμετοχής έχουν αθλητές που γεννήθηκαν από 01/01/1995 και νεώτεροι.

Για το τουρνουά Κ22 / Α΄Φάση του 2ου Ομίλου, η ομάδα Κ22 Μπάσκετ του Γ.Σ. Απόλλων Σμύρνης, επικράτησε χθες το βράδυ επί της ΕΝΩΣΗΣ ΤΡΑΧΩΝΩΝ με 64 - 63.

ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΝΕΩΝ Κ22

Μεγάλη εντός έδρας νίκη κατάφερε να πάρει η ομάδα των Νέων μας απέναντι στην Υπεροχή Εξαρχείων με σκορ 75-56, στα πλαίσια της 6ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος.
Ο Απόλλωνας ήτανε μπροστά στο σκορ σε όλη τη διάρκεια του αγώνα και με συντονισμένες επιθέσεις σε συνδυασμό με την καλή άμυνα, κατάφερε να μην απειληθεί ούτε στιγμή από την αντίπαλη ομάδα.
Με το ροζ φύλλο αγώνα που πήρε, σκαρφάλωσε στην 1η θέση του βαθμολογικού πίνακα.

Τα δεκάλεπτα του αγώνα : 22-6, 35-27 (ημιχ.), 58-38, 75-56

Να επισημάνουμε κάτι πολύ σημαντικό: Αυτή τη στιγμή, οι ομάδες των Νέων, των Εφήβων και των Παίδων κατέχουν τις πρώτες θέσεις στα αντίστοιχα πρωτάθλήματά τους.

Βαθμολογία πρωταθλήματος Νέων Κ22 2ου Ομίλου, μετά την ολοκλήρωση
 της 6ης Αγωνιστικής Α' Γύρου:

1. ΓΣ ΑΠΟΛΛΩΝ : 11 (5 - 1)
2. ΚΑΟ Μελισσίων : 10 (4 - 2)
3. Ενωση Τραχωνων Διας Αλίμου : 10 (4 - 2)
12. ΠΑΟ Δόξα Βύρωνος : 6 (0 - 6)

Για την 4η αγωνιστική του 2ου Ομίλου  του Τουρνουά Κ22 Α΄Φάση, η ομάδα Νέων του Γ.Σ. Απόλλωνα κέρδισε τον Γ.Σ. Αγ. Αναργύρων με 82 - 62.

05/11/14 21:45 ΖΩΓΡΑΦΟΥ ΑΟ ΖΩΓΡΑΦΟΥ - ΕΝΩΣΗ ΤΡΑΧΩΝΩΝ ΔΙΑΣ ΑΛ. 44- 49

Δεύτερη συνεχόμενη νίκη για την κυανόλευκη Κ22 με σκορ 31-40.

Η ομάδα των Νέων του Γ.Σ. Απόλλωνα  Σμύρνης, κατάφερε να πάρει το 2ο συνεχόμενο ροζ φύλλο αγώνα με αντίπαλο την ομάδα των Πατησίων σε ένα παιχνίδι εκτός έδρας.
Ο Απόλλωνας ήταν συνέχεια μπροστά στο σκορ σε όλη τη διάρκεια του αγώνα, απέναντι σε μια ομάδα που ήταν από την αρχή αρκετά αδύναμη.
Οι αστοχίες των Νέων μας, κυρίως στο 1ο δεκάλεπτο, ήταν αρκετές, κάτι που φαίνεται από τον αριθμό των καλαθιών που σημειώθηκαν σε όλη τη διάρκεια του παιχνιδιού.

Τα δεκάλεπτα του αγώνα : 4-9, 10-21 (ημιχ.), 17-32, 31-40.

Από:  Elisavet