ΜΠΑΣΚΕΤ: ΝΙΚΗ ΠΡΟΚΡΙΣΗ ΤΩΝ ΠΑΙΔΩΝ ΣΤΗΝ ΕΠΟΜΕΝΗ ΦΑΣΗ!

ΤΥΦΩΝΑΣ Γ.Σ. -  ΑΠΟΛΛΩΝ ΣΜΥΡΝΗΣ  35 – 54!

Με ένα σερί 11-0 από την 8η αγωνιστική του πρώτου γύρου, η ομάδα μας νίκησε όλους του αντιπάλους που βρέθηκαν στο δρόμο της και κατέκτησε την 2η θέση, που οδηγεί στο νοκ άουτ παιχνίδι για την τελική φάση του πρωταθλήματος παίδων της ΕΣΚΑ.
Το χθεσινό τελευταίο και αναβληθέν παιχνίδι με αντίπαλο τον Τυφώνα έληξε με σκορ 35 – 54!
Για άλλη μια φορά η ομάδα μας έκανε ένα εκρηκτικό ξεκίνημα στο Α΄ δεκάλεπτο και προηγήθηκε με 1 – 17, μετατρέποντας το παιχνίδι σε τυπική διαδικασία.
Στη συνέχεια υπήρξε μία μικρή χαλάρωση, με αποτέλεσμα το ημίχρονο να κλείσει 17-27. Με το ξεκίνημα του 3ου δεκάλεπτου η διαφορά ανέβηκε στους 20 πόντους.
 Από την ομάδα μας είχαν την ευκαιρία να αγωνιστούν όλα τα παιδιά.
Κορυφαίος του αγώνα ο Πλούταρχος Νασόπουλος (22 πόντους 7 ασίστ) , ενώ εξαιρετική εμφάνιση είχαν ο Χάρης Σιδερής και ο Αλέξανδρος Μπελεκούκιας. Ο Γιώργος Χρυσής κυριάρχησε στην άμυνα με 14 ριμπάουντ και 3 κοψίματα, ενώ σκόραρε όποτε χρειάστηκε. Με πρόβλημα στο πόδι έπαιξε ο Νίκος Καλλιφείδας, ενώ δεν αγωνίστηκαν καθόλου λόγω τραυματισμών οι Τίμων Χατζής και  Σταύρος Δαουτάκος.

Τα δεκάλεπτα: 01-17, 17-27, 22-40, 35-54

Γ.Σ. ΑΠΟΛΛΩΝ ΣΜΥΡΝΗΣ: ΑΣΗΜΑΚΟΠΟΥΛΟΣ ΧΡ. (Προπονητής), Ευαγγελιάδης Π., Δούρος Π., Νασόπουλος Π. 22(1), Γεροκώστας Ε., Γραμματικόπουλος Δ., Καλλιφείδας Ν. 4, Βαμβακάς Α. , Σιδερής Χ. 12(1),., Μπελεκούκιας Α. 7(1) , Χρυσής Γ. 10.

Πιθανότερος αντίπαλος της ομάδας μας η Φιλοθέη που τερμάτισε πρώτη στον 12ο όμιλο και θα παίξει με πλεονέκτημα έδρας.
Το παιχνίδι θα οριστεί από την ΕΣΚΑ . Πιθανές ημερομηνίες 21/2 Παρασκευή ή 22/2 Σάββατο.