ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΕΦΗΒΩΝ Β' ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΣ ΜΠΑΣΚΕΤ: Γ.Σ. ΑΠΟΛΛΩΝ - ΠΑΓΚΡΑΤΙ 51 - 48

ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΕΦΗΒΩΝ Β' ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΣ
 Γ.Σ. ΑΠΟΛΛΩΝ - ΠΑΓΚΡΑΤΙ 51 - 48

Σε μία εκρηκτική ατμόσφαιρα, μέσα σε ένα γήπεδο που κόντεψε να πυροδοτηθεί από την κακή διαιτησία, η εφηβική μας ομάδα κατάφερε να νικήσει οριακά την αντίστοιχη ομάδα του Παγκρατίου με σκορ 51-48.
Ο Απόλλωνας μπήκε λίγο αγχωμένος στο παιχνίδι και στο 1ο δεκάλεπτο το Παγκράτι είχε προβάδισμα στο σκορ.
Από το 2ο δεκάλεπτο και μέχρι το τέλος του αγώνα, οι δύο ομάδες προχωρούσαν δίπλα-δίπλα, πηγαίνοντας πότε η μία μπροστά και πότε η άλλη, δείχνοντας ότι το παιχνίδι θα εξελιχθεί σε ντέρμπυ, κάτι που τελικά έγινε.
Η άπειρη & κακή διαιτησία όμως και προς τις δύο πλευρές, άναψε για τα καλά τα αίματα, κυρίως στον πάγκο του Παγκρατίου, όπου με άγριο τρόπο προσπάθησαν να επιβάλλουν τις απόψεις τους.
Η άσχημη συμπεριφορά από τον αντίπαλο πάγκο, είχε ως φυσικό επακόλουθο να αρχίζουν να εξαγριώνονται και οι φίλαθλοι του Απόλλωνα που ήταν στην κερκίδα και παρακολουθούσαν την ομάδα τους.
Στο τελευταίο δεκάλεπτο η κατάσταση έγινε ακόμα πιο εκρηκτική με τους παίκτες και τους φιλάθλους να έχουν φτάσει στα όρια της υπομονής τους, ειδικά όταν δευτερόλεπτα πριν από το τέλος του αγώνα οι δύο ομάδες ισοφάρησαν ακόμα μία φορά (48-48).
Στο σημείο αυτό, κι ενώ οι φίλοι της εφηβικής μας ομάδας σηκώθηκαν όλοι στα κάγκελα για να εμψυχώσουν την ομάδα, οι παίκτες μας καθοδηγούμενοι σωστά από τον προπονητή τους, κατάφεραν 6 δευτερόλεπτα πριν από το τέλος, όχι μόνο να πάρουν τους 3 πόντους διαφορά, αλλά και να μην αφήσουν την αντίπαλη ομάδα να βάλει το τελευταίο τρίποντο.
Τα δεκάλεπτα του αγώνα : 8-11, 23-21 (ημιχ.), 31-35, 51-48

Bαθμολογία Εφήβων B' Κατηγορίας 3ου Ομίλου μετά το τέλος της 8ης αγωνιστικής α' γύρου:

1. ΑΕ ΨΥΧΙΚΟΥ : 13 (5 - 3)
2. ΓΣ ΑΠΟΛΛΩΝ : 13 (6 - 1)
3. ΠΟ ΑΓΙΟΥ ΘΩΜΑ : 11 (4 - 3)
4. ΠΟΣΕΙΔΩΝ ΑΟΝΨ : 11 (4 - 3)
5. ΑΟ ΠΑΓΚΡΑΤΙΟΥ : 10 (4 - 2)
6. ΑΟ ΝΗΑΡ ΗΣΤ : 9 (2 - 5)
7. ΑΟ ΣΠΟΡΤΙΓΚ : 9 (2 - 5)
8. ΤΥΦΩΝ ΑΣ : 8 (2 - 4)