ΒΟΛΕΪ ΓΥΝΑΙΚΩΝ: ΑΟ ΚΑΡΕΑ - Γ.Σ. ΑΠΟΛΛΩΝ ΣΜΥΡΝΗΣ 1 - 3

ΝΙΚΗ ΚΑΙ ΤΡΙΤΩΣΕ!
Τα όμορφα κορίτσια του Γ.Σ ‘ΑΠΟΛΛΩΝ’ συνέχισαν με νίκη 3 - 1 (η τρίτη στη σειρά) το βράδυ της Τετάρτης εκτός έδρας, με αντίπαλο την ομάδα του ΑΟ ΚΑΡΕΑ.

Με λάθη στο πρώτο σετ προσαρμογής, η ομάδα μας έμεινε πίσω στο σκορ με 19 - 25 παρά το γεγονός ότι ξεκίνησε εξαιρετικά. Το σκορ πήγε στο 19-19 και από κεί και πέρα ...καταφέραμε να κάνουμε 6 συνεχόμενα λάθη!
Στο δεύτερο σετ τα πράγματα και οι αξίες ήρθαν στη θέση τους και οι αμαζόνες προηγήθηκαν γρήγορα με 7-1 χάρις στην πολύ καλή υποδοχή από την Αναστασία Παπαπάνου, τα σερβίς και την διαχείριση στην πάσα από την πολύ καλή απόψε αρχηγό Μαρία Φακίνου. Το σετ κράτησε 27 λεπτά και τελείωσε με 25 - 17 υπέρ της γαλάζιας ομάδας, ισοφαρίζοντας το παιχνίδι με 1-1.
Από εκεί και πέρα...δεν υπήρξε αντίπαλος, καθώς κερδίζοντας τον ένα πόντο μετά τον άλλο με εξαιρετικό σερβίς και επίθεση, η Ελαφρά Ταξιαρχία πετούσε και κέρδισε το τρίτο σετ με 25 - 10 σε 17 λεπτά.
Στην τέταρτη αναμέτρηση, απλά πιστοποιήθηκε η διαφορά ποιότητος μεταξύ των δύο ομάδων και το σκορ έγραψε 25 - 7. Τα κορίτσια του Απόλλωνα ήταν πειθαρχημένη ομάδα, με αλληλοκαλύψεις και άριστη άμυνα και υποδοχή. Στις διακριθείσες πρέπει να αναφέρουμε τη Μαρία Φακίνου, την Νίκη Αθανασίου και την Ιωάννα Ζούβελου, χωρίς πάλι να υστερήσει καμμία!
Τρίτη σερί νίκη για τον ΑΠΟΛΛΩΝΑ, που πλέον μπαίνει όλο και περισσότερο στην μάχη της ανόδου, καθώς από σήμερα είναι μόνος πρώτος στη βαθμολογία μετά από τα ευνοικά αποτελέσματα της τρίτης αγωνιστικής!
Γ.Σ ΑΠΟΛΛΩΝ ΣΜΥΡΝΗΣ (Π. Μαναριώτης): Φακίνου Μ, Φακίνου Γ, Δημακοπούλου Γ, Ζούβελου Ι, Αθανασίου Ν, Μόκα Γ, Παπαπάνου Α (λ), Πούλου Α, Κεφαλά Χ, Κούβαρη Β, Κούβαρη Ν, Τσιούστα Σ.
ΑΟ ΚΑΡΕΑ (Σταθόπουλος Χ): Δίκαρου Β, Κουτσαβλάκη Α, Γκιορέ Χ, Φυτιλά Γ, Νικολακάκου Ρ, Μαγκώνη Σ, Ρέλλου Β (λ) Νταρουις Ε, Μπαμπανά Ε, Ζέρβα Χ, Φιλντίση Κ.