ΒΟΛΕΪ ΑΝΔΡΩΝ Α2: Πρωτιές για Χανιά, Παναχαϊκή, Ηρακλή, ευκαιρία για Ρέθυμνο, Πανερυθραϊκό, Νίκη, σώθηκε η ΧΑΝΘ







22-03-2015

Πρωτιές για Χανιά, Παναχαϊκή, Ηρακλή, ευκαιρία για Ρέθυμνο, Πανερυθραϊκό, Νίκη, σώθηκε η ΧΑΝΘ






Ολοκληρώθηκε η κανονική περίοδος στους τρεις ομίλους του πρωταθλήματος Α2 ανδρών. Τα Χανιά, η Παναχαϊκή και ο Ηρακλής πήραν τις πρώτες θέσεις στους τρεις ομίλους και τα τρία εισιτήρια για το φάιναλ-4 ανόδου στην Volleyleague OΠΑΠ. Μάλιστα Παναχαϊκή και Ηρακλής είναι οι μοναδικές ομάδες σε όλα τα εθνικά πρωταθλήματα ανδρών, γυναικών που συνεχίζουν αήττητοι.

Την τέταρτη θέση θα διεκδικήσουν οι τέσσερις ομάδες που πήραν την 2η θέση στους τρεις ομίλους, δηλαδή, το Ρέθυμνο που ήταν η ευχάριστη έκπληξη του Α΄ομίλου, ο Πανερυθραϊκός και η Νίκη Αιγινίου.
Αντίθετα υποβιβάστηκαν στα τοπικά πρωταθλήματα η Δραπετσώνα, τα Ναυπηγεία και ο Οδυσσέας που αποχώρησε από τον Α΄όμιλο, η Φθία Λαμίας (έχει αποχαιρετηστήριο αγώνα αύριο με τον Πανερυθραϊκό) και ο ΑΓΣ Ιωαννίνων που αποχώρησε από τον Β΄όμιλο.

Μία χρονιά στο τάι μπρέικ

Στον τελευταίο πόντο κρίθηκε η παραμονή της ΧΑΝΘ που νίκησε στην Κατερίνη τον Πιερικό 3-2 σετ, οι δύο ομάδες ισοβάθμισαν αλλά η ΧΑΝΘ είχε νικήσει και στον πρώτο αγώνα 3-0 και υποβιβάστηκε ο Πιερικός, ο ΣΠΑ Καρδίτσας και ο Ζαφειράκης. Είχα χαρακτηριστικό πως μετά την ολοκλήρωση της περιόδου καμία ομάδα πόλης μεταξύ Αθήνας και Θεσσαλονίκης δεν κατάφερε να επιβιώσει και έπεσαν στα τοπικά!
Τα αποτελέσματα και οι συνθέσεις στους αγώνες της 22ης αγωνιστικής:

1ος όμιλος
 

Μίλων - Αργυρούπολη 2-3 (25-23, 20-25, 27-25, 22-25, 10-15)
ΜΙΛΩΝ (Ντόζης):
Αθανασόπουλος, Περγαμάλης, Πανούσος, Σπυριούνης, Τουρνάκης, Παπασταματάτος Ν., Παπασταματάτος Γ. -λ / Μούσικας -λ, Καρατζάς, Αναστασόπουλος
ΑΡΓΥΡΟΥΠΟΛΗ (Αρέτας): Γαλιώτος, Κισκήρας, Πολυχρόνου, Μπατιστάτος, Κλώνος, Κώτσης, Κυριακουλάκης -λ

Ναυπηγεία - Πανελλήνιος 2-3 (25-22, 16-25, 25-14, 19-25, 10-25)
ΝΑΥΠΗΓΕΙΑ (-):
Παπαδέας, Κούλας, Κατσανεβάκης, Κοτσίνης, Μουτζούρης, Κάνουλας, Μακρής -λ
ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΣ (Λακασάς): Κάλλας, Δημητούλης, Ντινόπουλος, Μπάσης, Κωνσταντινίδης, Αγγέλου, Αντωνιάδης -λ / Τριπολιτσιώτης, Τοκάνης, Μπουγάς, Τσάνης

ΣΦΠ Χανίων - Κύζικος Νέας Περάμου 3-1 (25-13, 26-28, 25-11, 25-21)
ΧΑΝΙΑ (Μπουτσούρης):
Κουτρουμπάκης, Φίνος, Παπαδημητρίου, Πούλης, Ψάρρας, Δεληπρίμης, Πολυμερόπουλος -λ / Μιχαλάκης, Κατσαούνης
ΚΥΖΙΚΟΣ (Μπακοδήμος): Τσιγαρίδης, Πεφάνης, Μελλές, Παπασιδέρης, Μπεκιάρης, Θεοδωρόπουλος, Πλέμμένος -λ / Λιώτας, Χριστόπουλος

Δραπετσώνα - Ροδίων Άθλησις 3-1 (25-14, 20-25, 25-22, 25-14)
ΔΡΑΠΕΤΣΩΝΑ (Χατζημιχάλης):
Κογκαλίδης, Γκαϊντάσοφ, Μαρμαρινός, Μοσχοβάκης, Στρατηγός, Μπουλγάρου, Ρούσσος -λ / Μαλαματίνας, Δεληπρίμης
ΡΟΔΙΩΝ ΑΘΛΗΣΙΣ (Αντωνιάδης): Μοσχούς, Μακρής, Κοκολάκης, Γιώτης, Γκενόφ, Κοτίτσας, Τσακογιάννης -λ / Καρύδας, Προδρομίδης

  Γ.Σ. Απόλλων Σμύρνης - ΟΠ Ρεθύμνου 3-2 (24-26, 24-26, 25-19, 25-22, 15-13)
Γ.Σ. ΑΠΟΛΛΩΝ ΣΜΥΡΝΗΣ (Νικηφορίδης):
Γεωργίου Κ., Παπαστέλιος, Λένας, Χατζηκάλφας, Χριστοδούλου, Κουμουνδούρος, Κοτσαμπάσης -λ / Χριστοφάκης, Γιαννόπουλος
ΡΕΘΥΜΝΟ (Πρασανάκης): Μπονατάκης, Κοτσιλιάνος, Συνολάκης, Ζουπάνι, Κόκκινος, Μπαλιουδάκης, Λαδάκης -λ / Μονιάκης

2ος όμιλος
 

Καλαμάτα 80 - Παναχαϊκή 1-3 (25-21, 23-25, 22-25, 14-25)
ΚΑΛΑΜΑΤΑ 80 (Δημητρακόπουλος):
Μπουσούνης, Μανιατέας, Καρράς, Ντάκουρης Π., Κακαλέτρης, Περπινάκης / Ντάκουρης Β. (λ), Σκαρτσίλης Π., Σκατσίλης Γ., Εξαρχέας, Αποστολόπουλος.
ΠΑΝΑΧΑϊΚΗ (Λυκούδης): Χρηστιάς, Βασιλάκος, Μαυραγάννης, Μούρτζης, Γεωργακόπουλος, Στούπης / Καραμπέρης (λ), Νικολάου, Ζαμπάντης.

ΑΕΠ Ολυμπίας - Πήγασος 3-0 (25-15, 25-15, 25-22)

ΓΕ Μεσολογγίου - Παλλήνη 1-3 (26-24, 22-25,22-25,19-25)



3ος όμιλος
 

ΓΣ Ηρακλής – Πήγασος Πολίχνης 3-0 (25-15, 25-20, 25-18)
ΗΡΑΚΛΗΣ (Πάτρας):
Κολτσιάκης, Γάτσης, Παλέντζας, Στεφανίδης, Τσολάκος, Μποζίδης, Τσιράκης-λ / Ρωμαλιάδης-λ, Παπαδόπουλος Χρ., Παπαδόπουλος Κ., Κατσιαφλάκας.
ΠΗΓΑΣΟΣ (Γαϊδατζής): Ματθαίου, Βεληχάι, Κιριμκίρογλου, Κομητούδης, Μωυσίδης, Κανέλλιας, Γκιούγκης-λ / Σταυρίδης, Γιάβρας, Χρηστάκος

ΜΑΣ Νίκη Αιγινίου - ΑΣ Ελπίς 3-0 (25-19, 25-23, 26-24)
ΝΙΚΗ (Στράντζαλης):
Ιωαννίδης, Γκορίδης, Γεωργόπουλος, Λαμπρίδης, Βουλκίδης, Γεωργόπουλος Αρ., Παράσογλου-λ / Παπαλεξίου, Κιοσσές.
ΕΛΠΙΣ (Κυλίτσης): Ακριτίδης, Αγγελής, Γαβριήλ, Βασιλειάδης, Σταυρακάκης, Σαχπατζίδης, Αλμαλής-λ / Ταλαμπίρης-λ, Πρώιος, Τσάρας, Βουλγαρίδης

ΑΠΣ Αίας - ΓΕ Αλεξανδρούπολης 3-0 (25-15, 25-20, 25-15)
ΑΙΑΣ (Κουτουνίδης):
Κούκουρας, Καρλατίδης, Βαφέας, Σακελλαρίδης, Κεσογλίδης, Κερτικίδης, Μπερμπέρογλου-λ / Κωνσταντίνου, Ζαΐμης, Βλάχου.
ΓΕΑ (-): Κεσκίνης, Τασάκος, Κωνσταντινίδης, Αμαριαννάκης, Μπουφίδης, Γατσέλας, Αρχοντούδης-λ / Κυριακίδης

ΜΓΣΑΕ Κομοτηνής - ΣΠΑ Καρδίτσας 3-0 (25-14, 25-10, 25-23)
ΚΟΜΟΤΗΝΗ (Εξάρχου):
Καψαλιάρης, Αβερκιάδης, Λέκκος, Δημόπουλος, Λαχτάρας, Χριστόφας, Παπαϊωάννου-λ / Παπασπύρος, Βλάσσιου, Δεληγιαννίδης, Μαζιώτης.
ΣΠΑΚ (-): Μοϊάνος, Μαλλιώρας, Βασιλάκος, Παπαγεωργίου, Αλεξίου, Παπαδόπουλος, Αθανασόπουλος-λ

ΣΦΚ Πιερικός - ΧΑΝΘ 2-3






Εκτύπωση Άρθρου : Print Friendly and PDF Κοινωνικά :
 
Support : Δημιουργία ιστοσελίδας | Al.Ge Template | Πρότυπο ΒΒ2
Copyright © 2013. Γ.Σ. Απόλλων Σμύρνης 1891 - All Rights Reserved
Τεχνική Επιμέλεια - Al.Ge
Proudly powered by Al.Ge Template