Κλείδωσε το πλεονέκτημα έδρας

Νίκη που του εξασφαλίζει την δεύτερη θέση και στην ουσία το απόλυτο πλεονέκτημα έδρας στα play-off ανόδου πέτυχε η ομάδα μας στην Πετρούπολη κόντρα στον τοπικό Άρη.

Μετά την επικράτηση του Απόλλωνα η διαφορά των δυο ομάδων αυξήθηκε στις τρεις νίκες πέντε στροφές πριν από την λήξη της κανονικής διάρκειας της σεζόν. Οι κυανόλευκοι ζευγάρωσαν με αυτό τον τρόπο τις νίκες κόντρα στον Άρη κάτι που σημαίνει ότι θα χρειαστούν μόλις μια αν οι ομάδες βρεθούν αντίπαλες στην φάση των play-off.
Ο Απόλλων μπήκε με φόρα στον αγώνα και με πρωταγωνιστές τους Πετρόπουλο και Αθανασάκη έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο με 15-26. Στην δεύτερη περίοδο ο Άρης ανέβασε την απόδοσή του και σιγά σιγά ροκάνισε την διαφορά και έφερε το ματς στα ίσια 35-35. Το ημίχρονο έληξε μετά από πέντε σερί πόντους του Γκινούτση με 35-39.
arispetroupolis
Φώτο αρχείου ΕΣΚΑ
Στο δεύτερο μέρος ο Άρης με αντεπίθεση διαρκείας και σε συνδυασμό με την αποχώρηση του Γκινούτση λόγω τραυματισμού πήρε κεφάλι στο σκορ με 56-51. Συγκεκριμένα το σκορ της τρίτης περιόδου ήταν 21-15. Έτσι το δεκάλεπτο έκλεισε με 56-54. Στην τέταρτη περίοδο μίλησε η κλάση του Πάντσιου και του Τσελεμπή. Συγκεκριμένα οι κυανόλευκοι πήραν δύο φορές το προβάδισμα με πέντε πόντους 58-63 και 65-70 με τον Άρη όμως να πλησιάζει ξανά στον πόντο 71-72. Από εκείνο το σημείο με κορυφαίους τους Πάντσιο και Τσελεμπή αλλά και τα καθοριστικά ριμπάουντ του Αθανασάκη ο Απόλλωνας τελείωσε την περίοδο με εντυπωσιακό τρόπο φτάνοντας στην νίκη με 74-83. Ήταν ένα φανταστικό τέταρτο δεκάλεπτο για τους παίκτες του Δημήτρη Χουχουλή όπου είχαν 9/9 βολές, 5/7 δίποντα και 2/4 τρίποντα.
Το επόμενο ματς για την ομάδα μας είναι την Δευτέρα (30-3) στο κλειστό της Ριζούπολης κόντρα στη Αναγέννηση Πετραλώνων.

ΑΟ ΑΡΗΣ ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗΣ  – ΓΣ ΑΠΟΛΛΩΝ 74 – 83
Διαιτητές: Μαλανδρής, Καλογερόπουλος
Δεκάλεπτα: 19-26, 16-13, 21-15, 18-29
Πετρούπολη (Αρβανίτης, Πρασσάς): Γραμμένος, Καραουλάνης, Βενιτουράκης, Σισμανίδης, Παπαδόπουλος 9 (1), Χρονόπουλος 15 (2), Ηλιόπουλος 16, Βρεττός 4, Παπαδόλιας 8, Κανελλόπουλος 2, Παριανόπουλος 5 (1), Βεντούρης 15 (1).
Απόλλων (Χατζής, Χουχουλής): Γκότσης, Γκινούτσης 4 (1), Πετρόπουλος 9 (1), Μανιάς 2, Κουτσούμπας, Σιώμος, Μπίτσικας 8 (2), Αθανασάκης 14, Πάντσιος 15 (1), Κονταξής, Τάσιος 4, Τσελεμπής 27 (2).