Το μπάσκετ επιστρέφει… Μεγάλη νίκη και επιστροφή στις Εθνικές Κατηγορίες έπειτα από 7 χρόνια πέτυχε ο Απόλλων μετά τη σημερινή του επικράτηση επί της ΦΕΑ στη Νέα Φιλαδέλφεια. Ο Απόλλων προηγούμενος στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα και όντας καλύτερος επικράτησε με σκορ 45-62 της ΦΕΑ στο κλειστό της Νέας Φιλαδέλφειας και έτσι έφτασε τη σειρά στο 3-1 παίρνοντας τη μεγάλη άνοδο για την Γ Εθνική. Η άμυνα ήταν πραγματικά για σεμινάριο, κρατώντας την ΦΕΑ κάτω από τους 50 πόντους. Η ομάδα μας από την αρχή πήρε κεφάλι στο σκορ κάνοντας σερί 8-0. Η πρώτη περίοδος τελείωσε με τον Απόλλωνα να προηγείται με 10-17 με κύριους εκφραστές στην επίθεση τους Αθανασάκη και Πάντσιο. Στο ίδιο ρυθμό ο αγώνας στην δεύτερη περίοδο οι κυανόλευκοι πήγαν στα αποδυτήρια με σκορ 26-30.
Στην επανάληψη η ΦΕΑ κατάφερε να ψαλιδίσει την διαφορά φτάνοντας το σκορ στο 32-35. Από εκείνο το σημείο Πετρόπουλος, Μπίτσικας και Πάντσιος με διαδοχικά καλάθια ανέβασαν και πάλι την διαφορά στο τέλος της τρίτης περιόδου στο +10 και συγκεκριμένα στο 35-45. Στην τέταρτη περίοδο η ομάδα μας μπλόκαρε τα επιθετικά ατού των γηπεδούχων και έχοντας ψυχραιμία στην επίθεση έφτασε στην μεγάλη νίκη με διαφορά +17 πόντων, 45-62!

ΦΕΑ Ν.Φ/Ν.Χ – ΓΣ ΑΠΟΛΛΩΝ 45-62
Διαιτητές: Γκόντας, Πόντας, Αναγνώστου
Δεκάλεπτα: 10-17, 16-13, 9-15, 10-17
Απόλλων (Χατζής, Χουχουλής): Γκότσης, Γκινούτσης 2, Πετρόπουλος 11 (1), Μανιάς, Κουτσούμπας 5 (1), Σιώμος, Μπίτσικας 4, Αθανασάκης 10, Πάντσιος 24 (5), Κονταξής, Τάσιος 4, Τσελεμπής 2.
ΦΕΑ (Κοσμίδης): Φακίτσας, Ρωμόσιος 5, Σκαλωμένος 13, Βιδάκης, Αναγνωστόπουλος 5, Κρητικός 5 (1), Μπασέας 9, Μυστίλογλου 8, Χύτας.

Ο Τάσος Νικητόπουλος είναι μεσίτης ακινήτων και αθλητής του τένις. Eίναι κάτοχος πτυχίου ΑΕΙ στα πληροφορικά συστήματα επιχειρήσεων ενώ πραγματοποίησε με υποτροφία τις σπουδές του στο Κέντρο Αθλητικού Ρεπορτάζ.