Μεγάλη νίκη πέτυχε ο Απόλλωνας επί της Φ.Ε.Α στο κλειστό της Ριζούπολης το βράδυ της Δευτέρας. Το σκορ τα λέει όλα… 89-68 και πλέον η ομάδα μας έκανε το 2-1 στις νίκες και χρειάζεται ακόμη μια για να πανηγυρίσει την άνοδο στην Γ΄Εθνική Κατηγορία. Οι παίκτες του Δημήτρη Χουχουλή παρουσία 500 Απολλωνιστών και φίλων του αθλήματος κυριολεκτικά διέλυσαν τους αντιπάλους τους.
Η ομάδα μας ξεκίνησε πολύ δυνατά τον αγώνα και με τις τρίποντες βόμβες του Πάντσιου και Τάσιου έκαναν το 14-4 για τον Απόλλωνα. Τα καλάθια του Πετρόπουλου έφεραν το σκορ στο 19-5. Από εκείνο το σημείο όμως ήρθε ένα μπλακ-ουτ. Η επιθετική δυστοκία και η έλλειψη καθαρού μυαλού στην άμυνα έφερε την ανατροπή στο σκορ. Η ΦΕΑ πέρασε για πρώτη και μοναδική φορά μπροστά με (19-21). Αυτό ήταν και το αποτέλεσμα της πρώτης περιόδου. Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Χουχουλής πέρασε στο παρκέ τους Μπίτσικα και Κουτσούμπα με τους δύο παίκτες να κάνουν πραγματικό πάρτι σε άμυνα και επίθεση. Η ομάδα μας πήγε στα αποδυτήρια με (44-37) και όλα έδειχναν ότι το ροζ φύλλο δεν υπήρχε περίπτωση να χαθεί. Στο δεύτερο ημίχρονο οι κυανόλευκοι μπήκαν με διάθεση να τελειώσουν γρήγορα την υπόθεση νίκη. Πάντσιος, Κουτσούμπας και Πετρόπουλος έκαναν ότι ήθελαν στην επίθεση. Παρά το γεγονός ότι ο Χουχουλής είχε να αντιμετωπίσει τα πολλά φάουλ των παικτών του, η ομάδα τσάκιζε κόκκαλα και στην άμυνα -δέχθηκε μόλις 10 πόντους στο τρίτο δεκάλεπτο- και η διαφορά εκτοξεύτηκε στο τέλος της περιόδου στο +17 (64-47).
Στο τελευταίο δεκάλεπτο τα πράγματα είχαν γίνει ακόμα πιο απλά, οι κυανόλευκοι φόρτωσαν με άλλους 25 πόντους το καλάθι της ΦΕΑ η οποία δεν είχε κουράγιο να επιστρέψει στο παιχνίδι αποδεχόμενη την μοίρα της. Ο Χουχουλής στα τελευταία δύο λεπτά έδωσε χρόνο συμμετοχής στον Λάμπρο Κονταξή ο οποίος μαζί με τον Κουτσούμπα είναι οι πιο παλιοί στην ομάδα αλλά και στον ρούκι, Ιάσωνα Γκότση.
Πολύ καλή εμφάνιση από όλους τους παίχτες του Απόλλωνα, τον τίτλο του MVP του αποψινού ματς παίρνει ο μεγάλος άτυχος της φετινής χρονιάς -έχασε την μισή σεζόν λόγω τραυματισμού- Δημήτρης Κουτσούμπας. Ο Μήτσος φαίνεται πως επέστρεψε για τα καλά, κόντρα στη ΦΕΑ ολοκλήρωσε το ματς με 20 πόντους (5 τρίποντα) και εξαιρετική παρουσία στην άμυνα. Βεβαίως δεν ήταν όμως μόνος του καθώς όπως προαναφέραμε βρέθηκαν σε μεγάλη βραδιά αρκετοί συμπάικτες του, ενδεικτικά να αναφέρουμε ότι τεσσερις κυανόλευκοι ολοκλήρωσαν το ματς με διψήφιο αριθμό πόντων.
Η κόρνα της λήξης βρήκε τον Απόλλωνα να θριαμβεύει με 89-68 και τις δύο ομάδες να ανανεώνουν το ραντεβού τους για την Πέμπτη (21/5) στις 20:30 στο κλειστό της ΦΕΑ Ν.Φ. – Ν.Χ. Με νίκη η ομάδα μας θα κερδίσει την άνοδο στην Γ΄Εθνική ενώ με ήττα η σειρά θα επιστρέψει την Δευτέρα (25/5) και πάλι στο κλειστό της Ριζούπολης.

ΑΠΟΛΛΩΝ (Χατζής, Χουχουλής): Γκότσης, Γκινούτσης 6 (2), Πετρόπουλος 11, Μανιάς, Κουτσούμπας 20 (5), Σιώμος 2, Μπίτσικας 14 (2), Αθανασάκης 7, Πάντσιος 16 (4), Κονταξής, Τάσιος 8 (1), Τσελεμπής 5.
ΦΕΑ (Κοσμίδης): Φακίτσας, Ρωμόσιος 8, Σκαλωμένος 17, Βιδάκης 1, Αναγνωστόπουλος 1, Κρητικός 29 (4), Μπασέας 4, Μυστίλογλου 8, Τσίτος, Λόλας.

Ο Τάσος Νικητόπουλος είναι μεσίτης ακινήτων και αθλητής του τένις. Eίναι κάτοχος πτυχίου ΑΕΙ στα πληροφορικά συστήματα επιχειρήσεων ενώ πραγματοποίησε με υποτροφία τις σπουδές του στο Κέντρο Αθλητικού Ρεπορτάζ.