ΧΟΛΑΡΓΟΣ - Γ.Σ. ΑΠΟΛΛΩΝ ΣΜΥΡΝΗΣ 72-70

Την ήττα γνώρισε η ομάδα μας στο πρώτο επίσημο παιχνίδι της χρονιάς για το θεσμό του Κυπέλλου ΕΣΚΑ.
 Σ΄ένα συναρπαστικό αγώνα που κράτησε αμείωτο το ενδιαφέρον 150 και πλέον θεατών που βρέθηκαν στο κλειστό της Ριζούπολης, ηττήθηκε από την τυπικά γηπεδούχο ομάδα του Χολαργού με σκορ 72-70 αποχαιρετώντας έτσι τη διοργάνωση του Κυπέλλου.
Η ομάδα του Απόλλωνα με αρχική πεντάδα τους  Πάντσιο, Τσελεμπή, Τάσιο, Αρναουτάκη και Αθανασάκη ξεκίνησε πολύ δυνατά τον αγώνα, προμηνύοντας ότι τα πράγματα δε θα ήταν εύκολα
 για την ομάδα του Χολαργού παρά τη διαφορά της μιας κατηγορίας που χωρίζει τις δύο ομάδες. Με πολύ καλή αμυντική λειτουργία ο Απόλλων, προσήλωση στο παιχνίδι αλλά και καλές επιλογές στην επίθεση προηγήθηκε με 14-9 στο δεκάλεπτο, για να ακολουθήσουν αρκετές εναλλαγές σε πρόσωπα και σχήματα και με τη διαφορά να διευρύνεται και να φτάνει στο μέγιστο σημείο  με τη λήξη του ημιχρόνου και το σουτ 3 πόντων με τη λήξη του Πετρόπουλου που έγραψε το 27-40.
Στο τρίτο δεκάλεπτο οι παίκτες του Χουχουλή μπήκαν και πάλι δυνατά οδηγώντας τη διαφορά στους 15 πόντους και το σκορ στο 29-44. Όμως μετά το 25΄τα σημάδια της κούρασης άρχισαν να εμφανίζονται, η διαφορά ψαλιδίστηκε σιγά-σιγά, για να γίνει το ματς ντέρμπι για γερά νεύρα στο τελευταίο δεκάλεπτο όπου είχαμε συνεχείς εναλλαγές στο σκορ.
Στα τελευταία λεπτά λίγο η κούραση αλλά και κάποια εύκολα καλάθια που χάθηκαν έκριναν την αναμέτρηση, η οποία θα μπορούσε και να είχε κριθεί υπέρ μας ή έστω να οδηγούνταν στην παράταση, αν στην τελευταία επίθεση ευστοχούσε είτε ο Πάντσιος είτε ο Αρναουτάκης στα σουτ που επιχείρησαν.
Το τελικό αποτέλεσμα μπορεί να αφήνει μια πικρή γεύση αφού ο Απόλλων θα μπορούσε σαφώς να έχει κερδίσει ένα παιχνίδι που τελικά κρίθηκε στις λεπτομέρειες, από την άλλη όμως αφήνει και πολλές υποσχέσεις καθώς η ομάδα μας ήταν άκρως ανταγωνιστική και δεν επέτρεψε να φανεί η διαφορά κατηγορίας που χωρίζει τις δύο ομάδες.
Διακρίθηκαν ιδιαίτερα ο Πάντσιος σε ρόλο δημιουργού και εκτελεστή για μια ακόμα χρονιά, καθώς και οι Αρναουτάκης και Αθανασάκης που κέρδισαν πολλές μάχες κάτω από τα καλάθια. Με την πλήρη επαναφορά και των Θυμνιού και Τσελεμπή σε «φουλ» ρυθμούς, αλλά και τη συνεισφορά των υπόλοιπων παικτών μας (Κοντούδης, Πετρόπουλος, Τάσιος, Σιώμος) που μας έδωσαν δείγματα της  ποιότητας τους στο χρόνο που πήραν, έχουμε κάθε λόγο να ατενίζουμε το μέλλον με αισιοδοξία.

Τα δεκάλεπτα: 9-14, 27-40, 51-56, 72-70.

ΓΣ Απόλλων Σμύρνης (Χουχουλής, Χατζής): Κοντούδης 3(1), Γκινούτσης, Πετρόπουλος 5(1), Μανιάς, Σιώμος 4, Αρναουτάκης 17(1), Παπουτσής, Αθανασάκης 15, Πάντσιος 12(1), Θυμνιός 7, Τάσιος 4, Τσελεμπής 3.

Χολαργός: Τσουβελεκάκης, Λάππας 19, Δρόσος, Αγόρης 9(1), Καρτέρης 5(1), Μουμπάρακ 14, Καραμπάς 9 (1), Παππάς 4, Κιαπέκος 3, Γιανναλέτσος 9.