ΝΙΚΗ ΤΗΣ ΑΝΔΡΙΚΗΣ ΟΜΑΔΑΣ ΜΠΑΣΚΕΤ ΤΟΥ Γ.Σ. ΑΠΟΛΛΩΝΑ ΣΜΥΡΝΗΣ 78-69 ΜΕ ΠΡΟΜΗΘΕΑ ΧΑΛΑΝΔΡΙΟΥ

Νικηφόρο ήταν το τρίτο φιλικό προετοιμασίας που έδωσε η ανδρική ομάδα μπάσκετ του Γ.Σ Απόλλων Σμύρνης στα πλαίσια της προετοιμασίας της ενόψει του νέου πρωταθλήματος. Η ομάδα μας επικράτησε του Προμηθέα Χαλανδρίου με σκορ 78-69 στο κλειστό του Χαλανδρίου αφήνοντας υποσχέσεις απέναντι σε μια ομάδα που θα αγωνίζεται φέτος στο πρωτάθλημα της Β΄ Εθνικής κατηγορίας, έχοντας επιτύχει μέσα σε δύο χρόνια ισάριθμες ανόδους.
Στο αγωνιστικό κομμάτι, η ομάδα μας εμφανίστηκε με δύο πρόσωπα. Στο ξεκίνημα με φανερή έλλειψη αυτοσυγκέντρωσης και χαλαρή αμυντική λειτουργία, που έδωσε το δικαίωμα στην αντίπαλη ομάδα να επιδοθεί σε ρεσιτάλ ευστοχίας από την γραμμή των τριών πόντων. Λογικό επακόλουθο η διαφορά να οδηγηθεί σε διψήφιο νούμερο, για να κλείσει το πρώτο δεκάλεπτο με τη διαφορά υπέρ του Προμηθέα στους 14 πόντους και το σκορ στο 28-14.
Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι παίκτες μας βρήκαν τα πατήματά τους και καθώς «έσφιξαν» την άμυνα και περιόρισαν  τα ελεύθερα σουτ των αντιπάλων, ροκάνισαν τη διαφορά για να  φτάσουμε  στο ημίχρονο με σκορ 40-34. Στο τρίτο δεκάλεπτο η εικόνα άλλαξε θεαματικά και οι παίκτες μας παρουσίασαν ένα μέρος των δυνατοτήτων τους με επιθετική άμυνα, έλεγχο των ριμπάουντ και πλουραλισμό στο επιθετικό κομμάτι. Παρόλο που στο ξεκίνημα του τρίτου δεκάλεπτου δεχθήκαμε ένα 5-0 και η διαφορά έγινε πάλι διψήφια, με μια αντεπίθεση διαρκείας από το 47-37 και επιμέρους σκορ 22-2 υπέρ μας (ισοφαρίζοντας για πρώτη φορά στον αγώνα 3:30 πριν τη λήξη της τρίτης περιόδου σε 47-47) , το τέλος του τρίτου δεκάλεπτου μας βρήκε να προηγούμαστε στο σκορ με 49-59.
Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι παίκτες μας παρά την αντίσταση που συνάντησαν, κράτησαν τη διαφορά σε αυτά τα επίπεδα για να οδηγηθούμε στο τελικό 69-78. Κρατάμε την αντίδραση της ομάδας μας μετά το πολύ άσχημο ξεκίνημα και το χαρακτήρα που έδειξε, αλλά και την έλλειψη αυτοσυγκέντρωσης στο ξεκίνημα.

Η διακύμανση του σκορ ανά δεκάλεπτο: 28-14, 40-34, 49-59, 69-78.

Επόμενος φιλικός αγώνας το Σάββατο στις 12/9 και ώρα 18:30 στο κλειστό του Ζωγράφου απέναντι στην ομάδα του Φιλαθλητικού.