Πρωτάθλημα Μπάσκετ Εφήβων Α' Κατηγορίας

Πρωτάθλημα Εφήβων Α' Κατηγορίας

Μία μεγάλη νίκη πέτυχε η εφηβική μας ομάδα απέναντι στην αντίστοιχη ομάδα του Αιγάλεω με σκορ 75-40.
Το παιχνίδι δεν ξεκίνησε με τους καλύτερους οιωνούς για τους κυανόλευκους έφηβους που έδειχνε ότι θα εξελιχθεί σε ντέρμπυ.
Σε όλο το πρώτο ημίχρονο και οι δύο ομάδες είχαν την ίδια δυναμική με αποτέλεσμα το παιχνίδι να βρίσκεται συνέχεια στον πόντο. Ειδικά στο 1ο δεκάλεπτο, η αντίπαλη ομάδα βρέθηκε να είναι και μπροστά στο σκορ.
Από το 2ο ημίχρονο όμως και μετά, η ομάδα του Απόλλωνα μπήκε στον αγωνιστικό χώρο τελείως ανανεωμένη.
Οι έφηβοι μας έδειξαν ένα τελείως διαφορετικό πρόσωπο παίζοντας σωστή άμυνα και επίθεση. Η κυριαρχία του παιχνιδιού πέρασε στην ομάδα του Απόλλωνα που έβαζε το ένα καλάθι πίσω από το άλλο, μεγαλώνοντας τη διαφορά στο σκορ.
Η ομάδα του Αιγάλεω βρέθηκε απροετοίμαστη και ειδικά στο 4ο δεκάλεπτο αποδέχτηκε ένα ρόλο καθαρά παθητικό απέναντι στο παθιασμένο παιχνίδι των εφήβων μας.

Τα δεκάλεπτα του αγώνα : 12-15, 29-26 (ημιχ.), 52-36, 75-40