ΕΠΙΣΤΡΟΦΗ ΣΤΙΣ ΝΙΚΕΣ ΜΕ ΠΟΛΥ ΚΑΛΗ ΕΜΦΑΝΙΣΗ ΤΗΣ ΑΝΔΡΙΚΗΣ ΟΜΑΔΑΣ ΜΠΑΣΚΕΤ ΤΟΥ Γ.Σ. ΑΠΟΛΛΩΝ ΣΜΥΡΝΗΣ

ΕΠΙΣΤΡΟΦΗ ΣΤΙΣ ΝΙΚΕΣ ΜΕ ΠΟΛΥ ΚΑΛΗ ΕΜΦΑΝΙΣΗ

Μεγάλη νίκη πέτυχε ο Απόλλων στη Ριζούπολη επί του Ίκαρου Καλλιθέας στα πλαίσια της 3ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος μπάσκετ της Γ’ εθνικής κατηγορίας με σκορ 87-71, αφήνοντας πίσω με εμφατικό τρόπο την ήττα της προηγούμενης αγωνιστικής από τη Νέα Ιωνία.
Ο Απόλλων προσέφερε όμορφο θέαμα στους περίπου διακόσιους πιστούς του που προσήλθαν στο κλειστό της Ριζούπολης, με τα παιδιά των ακαδημιών για μια ακόμα φορά να δίνουν το χρώμα στην εξέδρα, σκορπίζοντας χαμόγελα αισιοδοξίας με την πολύβουη παρουσία τους.
Στο αγωνιστικό κομμάτι, ο Απόλλων ξεκίνησε με αρχική πεντάδα τους Πάντσιο, Πετρόπουλο, Τσελεμπή, Αρναουτάκη και Αθανασάκη ενώ ο Ίκαρος παρατάχτηκε με τους Ιορδάνογλου, Ντουζίδη, Κουρέπη, Φωτίου και Χαϊκάλη. Στα πρώτα λεπτά η ομάδα μας με προσπάθειες των Αρναουτάκη και Αθανασάκη επιχειρούσε να πάρει προβάδισμα στο σκορ, όμως η ομάδα της Καλλιθέας δείχνοντας ιδιαίτερη ευστοχία από την γραμμή των τριών πόντων γρήγορα ισορρόπησε το παιχνίδι, για να λήξει το πρώτο δεκάλεπτο με 24-24.
Ο γρήγορος ρυθμός του πρώτου δεκάλεπτου, στο οποίο και οι δύο ομάδες δεν έδειξαν και ιδιαίτερη έφεση στην άμυνα, σταδιακά άρχισε να υποχωρεί στο δεύτερο δεκάλεπτο, με τον Απόλλωνα να χτίζει μια  διαφορά στα μέσα του δεύτερου όταν το 31-29 με δύο συνεχόμενα γκολ-φάουλ των Θυμνιού και Τσελεμπή έγινε 37-29, 4:15 πριν τη λήξη του ημιχρόνου. Και πάλι όμως η ομάδα του Ίκαρου είχε τις απαντήσεις και με ένα σερί 10-3 οδηγηθήκαμε στην ανάπαυλα με σκορ 40-39.
Στο τρίτο δεκάλεπτο η ομάδα μας και πάλι με όπλο την άμυνά της επιχείρησε και πάλι να διευρύνει την διαφορά φτάνοντας για πρώτη φορά στο +10, 4:00 πριν τη λήξη του τρίτου (57-47) με επιθετικό πλουραλισμό από την περιφέρεια αλλά και κάτω από το καλάθι, κερδίζοντας τη μάχη των ριμπάουντ, και έχοντας σε πολύ καλή μέρα τους Θυμνιό και Αθανασάκη με την συνδρομή του Πάντσιου. Το δεκάλεπτο έκλεισε στο +9 (63-54), και στα πρώτα λεπτά της τελευταίας περιόδου οι σφυγμοί άρχισαν να ανεβαίνουν και πάλι όταν το ταμπλό έγραψε 67-62 (7:00 πριν το τέλος ) και 71-67 (5:00 πριν το τέλος), απόρροια ενός νεκρού διαστήματος για την ομάδα μας όπου το άγχος και η πίεση του αντιπάλου οδήγησαν σε μια σειρά από λάθη που επέτρεψαν στον Ίκαρο να ξαναμπεί στο παιχνίδι.
Κάπου εκεί όμως η ομάδα μας πάτησε γκάζι και ελέγχοντας πλήρως τα ριμπάουντ και πιέζοντας ασφυκτικά, με ένα 7-0 έγινε το 78-67 (3:33 πριν τη λήξη), για να φτάσουμε στο τελικό 87-71, μέσα σε αποθέωση για τους παίκτες του Δημήτρη Χουχουλή.
Συμπερασματικά ήταν μια δίκαιη νίκη, με την ομάδα μας εμφανώς καλύτερη από το νεανικό και αξιόμαχο συγκρότημα της Καλλιθέας. Μεγάλο όπλο για την ομάδα μας η άμυνα του δευτέρου ημιχρόνου, με μπροστάρη τον Κοντούδη ο οποίος ήταν εξαιρετικός  απέναντι στους νεαρούς αντιπάλους του, παραδίνοντας μαθήματα άμυνας. Σε πολύ καλή μέρα και οι Θυμνιός και Αθανασάκης που βοήθησαν τόσο στο σκορ αλλά καθάρισαν και στη μάχη των ριμπάουντ. Σταθερές αξίες  και οι υπόλοιποι παίκτες μας έδωσαν τον καλύτερο εαυτό τους για να φτάσουμε σε μια πολύ σημαντική νίκη που θα μας δώσει ώθηση για τη συνέχεια του πρωταθλήματος.

Τα δεκάλεπτα: 24-24, 40-39, 63-54, 87-71.

Γ.Σ. Απόλλων Σμύρνης (Χουχουλής – Χατζής): Κοντούδης 2, Γκινούτσης, Πετρόπουλος 2, Μανιάς, Κουτσούμπας, Αρναουτάκης 13(1), Παπουτσής, Αθανασάκης 22, Νιώτης, Πάντσιος 18(3), Θυμνιός 19, Τσελεμπής 11.
Ίκαρος (Λιόγας): Ιορδάνογλου 15, Ντουζίδης 16(3), Αρχιμανδρίτης, Οικονόμου 10, Κουρέπης 6, Φωτίου 13(4), Χαϊκάλης 5(1), Τσάτας 1, Σάλεχ, Αντωνόπουλος, Παπαδούλης 5, Ψάρρας.

Μετά και τη διεξαγωγή της 3ης αγωνιστικής η ομάδα της Κορίνθου παραμένει η μόνη αήττητη του ομίλου και δικαιωματικά απολαμβάνει τη μοναξιά της κορυφής. Η ομάδα μας ισοβαθμεί στη 2η θέση με 6 ομάδες, σ΄ένα πρωτάθλημα που προμηνύεται συναρπαστικό καθώς οι εκπλήξεις παραμονεύουν παντού. Αναλυτικά η  βαθμολογία στον όμιλό μας μετά από τρεις αγωνιστικές: