Γ.Σ ΑΠΟΛΛΩΝ ΣΜΥΡΝΗΣ – Α.Ο ΓΛΑΥΚΟΣ ΠΑΤΡΩΝ 67-47
Το αήττητο της έδρας διατήρησε η ομάδα μπάσκετ του Γ.Σ. Απόλλωνα Σμύρνης επικρατώντας με 67-47 του Γλαύκου στο κλειστό της Ριζούπολης.
Οι παίκτες του Δημήτρη Χουχουλή έδειξαν από την αρχή τις προθέσεις τους και δεν επέτρεψαν στην ομάδα της Πάτρας να διεκδικήσει κάτι περισσότερο στο παιχνίδι. Ο Απόλλων ξεκίνησε με Πάντσιο, Πετρόπουλο, Τσελεμπή, Αρναουτάκη και Αθανασάκη και μετά το 2-5 κάνοντας ένα σερί 11-0 πήρε προβάδισμα στο σκορ, το οποίο και δεν έχασε ποτέ. Οι παίκτες του Γλαύκου προσπαθούσαν να απαντήσουν με ατομικές ενέργειες βρίσκοντας διαδρόμους προς το καλάθι, για να κλείσει το πρώτο δεκάλεπτο με σκορ 22-16 υπέρ της ομάδας μας.
Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Απόλλων διατηρούσε μια διαφορά που κυμαινόταν στους 6-8 πόντους, σ΄ ένα διάστημα που χαρακτηρίστηκε από τις σφικτές άμυνες και από τις δύο ομάδες και την επανεμφάνιση Τάσιου και Σιώμου μετά από τους τραυματισμούς που τους ταλαιπώρησαν. Ειδικά για τον Τάσιο να σημειωθεί ότι ήταν η πρώτη φετινή του εμφάνιση καθώς είχε τραυματιστεί στο τελευταίο φιλικό πριν την έναρξη του πρωταθλήματος. Κάπως έτσι οδηγηθήκαμε στο ημίχρονο με σκορ 36-28.
Στο τρίτο δεκάλεπτο η ομάδα μας βασιζόμενη στην εξαιρετική αμυντική της λειτουργία «πάτησε γκάζι» και με επιμέρους σκορ 18-5 εκτόξευσε τη διαφορά στους 21 πόντους. Είναι χαρακτηριστικό ότι η ομάδα του Γλαύκου 1:00 πριν τη λήξη του δεκάλεπτου είχε σημειώσει 2 μόνο πόντους και στο τελευταίο λεπτό σημείωσε 3 ελεύθερες βολές.
Πλέον στο τέταρτο δεκάλεπτο ο αγώνας είχε διαδικαστικό χαρακτήρα με όλους τους παίκτες μας να παίρνουν χρόνο συμμετοχής, και με τους «νέους» Νιώτη και Παπουτσή να παίρνουν τη σκυτάλη δείχνοντας τον ίδιο ζήλο στην άμυνα αλλά και τον «παλιό» Κοντούδη να εκτελεί από τη γραμμή των 6,75. Το ταμπλώ έγραψε 67-47, και οι παίκτες μας καταχειροκροτήθηκαν από τον κόσμο που για ακόμα μια φορά έδωσε το παρόν στη Ριζούπολη.
Συμπερασματικά ήταν ένα πολύ καλό παιχνίδι για την ομάδα μας η οποία για πρώτη φορά φέτος αγωνίστηκε πλήρης, είχε λύσεις, διάθεση και πολλή ενέργεια. Ιδιαίτερα διακρίθηκαν οι Πετρόπουλος, Κοντούδης και ο νεαρός Νιώτης, χωρίς να υστερήσει κανείς από τους υπόλοιπους παίκτες μας. Επόμενος αγώνας για την ομάδα μας στο κλειστό της Πεντέλης με αντίπαλο την ΑΕ Πεντέλης, εκεί όπου θα προσπαθήσουμε να πάρουμε το πρώτο εκτός ροζ φύλλο αγώνα.
Τα δεκάλεπτα: 22-16, 36-28, 54-33, 67-47.
Γ.Σ. Απόλλων Σμύρνης (Χουχουλής-Χατζής): Κοντούδης 11(3), Γκινούτσης, Πετρόπουλος 12(2), Νιώτης 5(1), Σιώμος, Αρναουτάκης 10, Παπουτσής 1, Αθανασάκης 5, Πάντσιος 13(2), Θυμνιός 2, Τάσιος 2, Τσελεμπής 6.
Γλαύκος (Πολυδωρόπουλος): Καπερώνης, Σερέτης 8, Μπιτίνης 2, Παπανικολόπουλος, Τασσόπουλος 3(1), Ρέλλας 2, Σταυράκης 2, Παπαβασιλόπουλος 10(2), Καλλής 6, Δρακόπουλος 3(1), Σουλιώτης 11, Λιβιεράτος.

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ 5ης ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ

Για την 5η αγωνιστική του 1ου ομίλου Νότου της Γ΄εθνικής κατηγορίας, η ομάδα της Κορίνθου συνέχισε την αήττητη πορεία της επικρατώντας άνετα στην έδρα της Νέας Ιωνίας. Εξίσου εύκολες νίκες σημείωσαν η ομάδα μας επί του Γλαύκου αλλά και οι Πόλις Καλλιθέας και Μανδραϊκός επί του Σπαρτιατικού και του Οίακα Ναυπλίου αντίστοιχα. Στα υπόλοιπα παιχνίδια η Ακράτα αξιοποίησε την έδρα της για μια ακόμη φορά και επικράτησε της ΦΕΑ, ο Κεραυνός Αιγίου επικράτησε με ένα καλάθι του Ικάρου Καλλιθέας, ενώ την Τρίτη συνεχόμενη ήττα γνώρισε η ομάδα του Μεσολλογίου στην έδρα της από την Πεντέλη, σ΄ένα αγώνα που συνοδεύτηκε από επεισόδια και αποβολές παικτών.