Άνετη επικράτηση του Απόλλωνα επί του Σπαρτιατικού με σκορ 71-57 στο κλειστό της Ριζούπολη

ΝΙΚΗ ΕΠΙ ΤΟΥ ΣΠΑΡΤΙΑΤΙΚΟΥ ΜΕ 71-57

Άνετη επικράτηση του Απόλλωνα επί του Σπαρτιατικού με σκορ 71-57 στο κλειστό της Ριζούπολης για την 7η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Γ΄Εθνικής. Ο Απόλλων έφτασε σε μια δίκαιη νίκη χωρίς να απειληθεί ιδιαίτερα σε κανένα σημείο του αγώνα και χωρίς να χρειαστεί να «φορτσάρει» ιδιαίτερα.
Στην έναρξη του αγώνα ο Απόλλων παρατάχτηκε με Πάντσιο, Πετρόπουλο, Τσελεμπή, Αρναουτάκη και Αθανασάκη ενώ οι φιλοξενούμενοι με Θεοδωρόπουλο, Βουργιώτη, Αγγελόπουλο, Μανιατάκο και Σταθάκο. Η ομάδα μας από το ξεκίνημα «πήρε κεφάλι» στο σκορ με όπλο την πολύ καλή αμυντική της λειτουργία αλλά και την υπεροπλία της στους «ψηλούς» έναντι της ομάδας της Σπάρτης. Οι Σπαρτιάτες στην προσπάθειά τους να ανακόψουν τις προσπάθειες των παικτών του Απόλλωνα υπέπεσαν σε αρκετά φάουλ δίνοντας αρκετά νωρίς το δικαίωμα στου παίκτες μας για ελεύθερες βολές. Η λήξη του πρώτου δεκάλεπτου μας βρήκε στο +9 (21-12) με τους φιλοξενούμενους να έχουν «φορτωθεί» με 11 φάουλ.
Κατά τη διάρκεια του δεύτερου δεκάλεπτου, η ομάδα της Σπάρτης στην προσπάθειά της να «μαζέψει» τη διαφορά και να αντιμετωπίσει το πρόβλημα των φάουλ γύρισε την άμυνά της σε ζώνη και εκμεταλλευόμενη κάποια άστοχα σουτ των παικτών μας από την περιφέρεια, συντήρησε τη διαφορά σε μονοψήφιο επίπεδο, για να κλείσει το ημίχρονο με 36-28.
Στο δεύτερο ημίχρονο ο Απόλλων ξεκίνησε αποφασιστικά και με στόχο να «καθαρίσει» το παιχνίδι. Με όπλο και πάλι την επιθετική άμυνα και ελέγχοντας τα ριμπάουντ, οι Απολλωνιστές επιτάχυναν το ρυθμό του παιχνιδιού και από τα μέσα του τρίτου δεκάλεπτου, ουσιαστικά εξασφάλισαν τη νίκη. Το ξέσπασμα του Απόλλωνα από το 25΄και μετά συνέτεινε στο να κλείσει το δεκάλεπτο με σκορ 60-43.
Πλέον το τέταρτο δεκάλεπτο ήταν φανερό ότι θα είχε διαδικαστικό χαρακτήρα. Πήραν χρόνο συμμετοχής όλοι οι παίκτες του Απόλλωνα, η διαφορά πάνω από τους 20 πόντους, για να γράψει στο τέλος  ο πίνακας 71-57, απόρροια της χαλαρότητας και κάποιων λαθών στα τελευταία λεπτά, όταν όλα πλέον είχαν κριθεί.
Συνολικά μπορεί να πει κανείς ότι ήταν ένα άναρχο παιχνίδι με αρκετά λάθη από τις δύο πλευρές, αλλά και με εμφανή τη διαφορά δυναμικότητας μεταξύ των δύο ομάδων. Οι παίκτες μας έκαναν αυτό που έπρεπε για να φτάσουν στο ροζ φύλλο αγώνα χωρίς να χρειαστεί να φτάσουν σε ιδιαίτερα υψηλά επίπεδα απόδοσης, ενώ οι φιλοξενούμενοι περιορίστηκαν σε παθητικό ρόλο προσπαθώντας να απαντήσουν με ατομικές ενέργειες στην επίθεση των έμπειρων Κάτσαρη, Αγγελόπουλου και Βουργιώτη.
Από την ομάδα μας ιδιαίτερα σταθερός και ουσιαστικός ο Χρήστος Τσελεμπής, με τους υπόλοιπους να μοιράζονται το σκοράρισμα, αλλά και να κυριαρχούν στον τομέα των ριμπάουντ που ήταν προϊόν ομαδικής δουλειάς.
Έτσι φτάσαμε στο 4/4 στο κλειστό της Ριζούπολης και στην τρίτη σερί νίκη του Απόλλωνα στο πρωτάθλημα, που φιλοδοξεί να συνεχίσει το σερί την ερχόμενη εβδομάδα στη γειτονική Νέα Φιλαδέλφεια κόντρα στη ΦΕΑ.

Τα δεκάλεπτα: 21-12, 36-28, 60-43, 71-57.

Γ.Σ. Απόλλων Σμύρνης (Χουχουλής - Χατζής): Κοντούδης, Γκινούτσης, Πετρόπουλος 7, Σιώμος 2, Αρναουτάκης 9(1), Παπουτσής, Αθανασάκης 7, Πάντσιος 11(1), Θυμνιός 10, Τσελέμπης 18(3), Τάσιος 5(1), Νιώτης 2.
Σπαρτιατικός (Νάνος): Παπαδάκος 5 (1), Σταθάκος 3(1), Μανιατάκος, Τζάτζας 6, Αλεξόπουλος, Αναγνωστάκος, Αγγελόπουλος 14 (1), Κυρίτσης 6(1), Θεοδωρόπουλος 3(1), Βουργιώτης 10, Δόρλης , Κατσαρής 10 (3).

Στους υπόλοιπους αγώνες της 7ης αγωνιστικής, Κόρινθος και Πόλις Καλλιθέας μοιράζονται την κορυφή επικρατώντας του Ίκαρου και της Ακράτας αντίστοιχα. Στο «κυνήγι» της κορυφής η ομάδας μας που έφτασε τις 5 νίκες σε 7 αγώνες, μαζί με τον Μανδραϊκό που «στραβοπάτησε» στη Νέα Ιωνία και την Ακράτα. Στις υπόλοιπες αναμετρήσεις ο Κεραυνός Αιγίου επικράτησε εντός έδρας του Γλαύκου, ο Χαρίλαος Τρικούπης επέστρεψε στις νίκες κόντρα στη ΦΕΑ μετά από ένα αρνητικό σερί 4 αγώνων, και τέλος η Πεντέλη πήρε το «διπλό» στην έδρα του Οίακα Ναυπλίου.