Την ήττα γνώρισε η αντρική ομάδα μπάσκετ του Γ.Σ Απόλλων Σμύρνης στο κλειστό της Μάνδρας από την τοπική ομάδα με σκορ 76-69

ΜΑΝΔΡΑΪΚΟΣ -  ΑΠΟΛΛΩΝ 76-69

Την ήττα γνώρισε η αντρική ομάδα μπάσκετ του Γ.Σ Απόλλων Σμύρνης στο κλειστό της Μάνδρας από την τοπική ομάδα με σκορ 76-69. Το παιχνίδι σημαδεύτηκε από πολλά λάθη και από τις δύο πλευρές με την ομάδα μας να εμφανίζεται ιδιαίτερη νευρική και άστοχη κάτω από το καλάθι.
 Στο πρώτο δεκάλεπτο ξεκινήσαμε με αρχική πεντάδα τους Πάντσιο, Πετρόπουλο, Τσελεμπή, Αρναουτάκη και Αθανασάκη με το σκορ να παραμένει σε ιδιαίτερα χαμηλά επίπεδα, απόρροια των πολλών λαθών εκατέρωθεν, αλλά και των εύκολων καλαθιών που χάθηκαν, ιδιαίτερα από την ομάδα μας. Είναι χαρακτηριστικό ότι περίπου 4:00 λεπτά πριν τη λήξη του πρώτου δεκάλεπτου το σκορ ήταν 2-2, για να λήξει το δεκάλεπτο με 9-10 και την ομάδα μας προηγούμενη.
Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι άμυνες χαλάρωσαν, τα επιθετικά όπλα της κάθε ομάδας ζεστάθηκαν, με την ομάδα μας να σκοράρει από την περιφέρεια με αιχμή τον Πάντσιο, αλλά και τους παίκτες του Μανδραϊκού να βρίσκουν πολλούς διαδρόμους προς το δικό μας καλάθι με τον Γιατράκο και τον Σπυρόπουλο. Φτάσαμε έτσι στο 30-30 περίπου ένα λεπτό πριν τη λήξη του ημιχρόνου. Το λεπτό αυτό μέχρι τη λήξη ήταν και κομβικό και καθοριστικό για την έκβαση της αναμέτρησης. Μ’ ένα σερί 8-0 για τον Μανδραϊκό, αφού οι παίκτες του εκδήλωσαν τρεις επιθέσεις (και με τρίποντο σε νεκρό χρόνο), λόγω λαθών των δικών μας παικτών, φτάσαμε στο ημίχρονο με σκορ 38-30 και προβάδισμα για την ομάδα της Μάνδρας.
Η διαφορά αυτή έδωσε ψυχολογία στην γηπεδούχο ομάδα, που με αναπτερωμένο ηθικό και τα μακρινά σουτ να μπαίνουν (από Καραλή και Λαμπρόπουλο), διεύρυνε το προβάδισμα της έως και το +14 (49-35 στο 24΄), για να φτάσουμε στη λήξη του τρίτου με σκορ 59-47. Η ομάδα μας σε όλο αυτό το διάστημα επιχειρούσε να μείνει κοντά στο σκορ χτυπώντας με σουτ από την περιφέρεια, με τους ψηλούς μας να έχουν χάσει τη μάχη κάτω από τα καλάθια, όντας διστακτικοί να πάρουν προσπάθειες και να αναλάβουν πρωτοβουλίες.
Στο τελευταίο δεκάλεπτο η ομάδα μας επιχείρησε 2 φορές να φέρει το παιχνίδι στα ίσια, όμως κακές επιλογές και λάθη σε συνδυασμό με τα εύστοχα σουτ των αντιπάλων από την περιφέρεια, μας στέρησαν την ευκαιρία να διεκδικήσουμε τη νίκη. Την πρώτη φορά πλησιάσαμε στους 7 πόντους, 4:30 πριν τη λήξη (67-60), το οποίο μέσα σε ένα λεπτό έγινε 74-60 (3:20 πριν τη λήξη). Εκεί που όλοι πίστεψαν ότι το παιχνίδι έχει οριστικά κριθεί, η ομάδα μας με ένα σερί 9-0 πήγε το σκορ στο 74-69, 35 δεύτερα πριν τη λήξη. Κάνοντας αμέσως φάουλ οι αντίπαλοι έβαλαν 1 βολή, το 75-69 θα μπορούσε να γίνει 75-71, όμως χάνοντας εύκολο καλάθι, το ταμπλό τελικά έγραψε 76-69.
Δυστυχώς οι περισσότεροι παίκτες μας δεν βρέθηκαν σε καλή μέρα, αδίκησαν τους εαυτούς τους και έχασαν έτσι την ευκαιρία να επικρατήσουν απέναντι σε έναν αντίπαλο που ούτε εκείνος έπιασε υψηλά στάνταρντ απόδοσης, είχε όμως περισσότερη ψυχραιμία στο παιχνίδι του και λιγότερα λάθη, τα οποία ήταν και ο καθοριστικός παράγοντας που έκρινε το αποτέλεσμα.