ΜΕΓΑΛΗ ΝΙΚΗ ΤΗΣ ΑΝΔΡΙΚΗΣ ΟΜΑΔΑΣ ΜΠΑΣΚΕΤ ΤΟΥ Γ.Σ. ΑΠΟΛΛΩΝ ΣΜΥΡΝΗΣ ΜΕΣΑ ΣΤΗΝ ΠΕΝΤΕΛΗ ΜΕ 78-64

ΜΕΓΑΛΗ ΝΙΚΗ ΜΕΣΑ ΣΤΗΝ ΠΕΝΤΕΛΗ ΜΕ 78-64

Στην τρίτη του έξοδο από τη Ριζούπολη ο Απόλλων πήρε το πρώτο εκτός έδρας ροζ φύλλο αγώνα που τον εδραιώνει στις υψηλές θέσεις της βαθμολογίας. Ο αγώνας προμηνυόταν ντέρμπι, με την Πεντέλη να προέρχεται από το επεισοδιακό διπλό στο Μεσολόγγι, όμως οι παίκτες του Απόλλωνα παρουσιάστηκαν έτοιμοι και αποφασισμένοι για την αναμέτρηση.
Στο πρώτο δεκάλεπτο,  με το «καλημέρα» πήραν κεφάλι στο σκορ, το οποίο και δεν έχασαν ποτέ.  Με πολύ καλή άμυνα και επιθετικό κρεσέντο από Τσελεμπή και Πάντσιο απέκτησαν γρήγορα διψήφια διαφορά, για να μας βρει το τέλος του πρώτου δεκάλεπτου προηγούμενους με 22-10.
Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι παίκτες της Πεντέλης αύξησαν την πίεση στην άμυνά τους με στόχο να μαζέψουν τη διαφορά, και κατόρθωσαν να μειώσουν έως τους -3 (31-34), για να μας βρει το ημίχρονο στο +7 (31-38). Όμως με την έναρξη του τρίτου δεκαλέπτου η ομάδα μας  με ένα σερί 5-0 πήγε την διαφορά σε διψήφια επίπεδα. Σε αυτό το διάστημα η ομάδα μας κυριάρχησε στα ριμπάουντ και με πολλή ενέργεια στην άμυνα αλλά και ελέγχοντας τον ρυθμό του παιχνιδιού έφτασε την διαφορά στο επίπεδο των 15 πόντων για να μπούμε στο τελευταίο δεκάλεπτο με +12.
Παρά την πίεση που άσκησαν οι παίκτες της Πεντέλης στην τελευταία απέλπιδα προσπάθειά τους να διεκδικήσουν κάτι από το παιχνίδι το μόνο που κατάφεραν ήταν να μειώσουν προσωρινά τη διαφορά περίπου 3:00 πριν το τέλος στο σκορ από το -18 (54-72) στο -10 (62-72), για να μας βρει η κόρνα της γραμματείας με τελικό σκορ 64-78.
Ήταν μια πολύ καλή βραδιά για τον μπασκετικό Απόλλωνα, που δεν άφησε σε κανένα σημείο του αγώνα την αντίπαλο να αμφισβητήσει την ανωτερότητά του. Είδαμε έναν Απόλλωνα με πολλές λύσεις και από την περιφέρεια και κάτω από το καλάθι, σοβαρό, συγκεντρωμένο και με πολλή ωριμότητα και ψυχραιμία στο παιχνίδι του.
 Αυτό σε μεγάλο βαθμό οφείλεται και στο ώριμο παιχνίδι του Πάντσιου που με 19 πόντους και 10 ασίστ πήρε την μπαγκέτα και  έδωσε τον τόνο, αλλά και στον πάντα σταθερό και ουσιαστικό Τσελεμπή, στον παθιασμένο Πετρόπουλο με τα κλεψίματά του και στον Τάσιο που έδειξε για ακόμα μια φορά πόσο πολύτιμος είναι. Επίσης στους Αρναουτάκη, Θυμνιό και Αθανασάκη που προσέφεραν πολλές λύσεις τόσο στην επίθεση αλλά και μαζεύοντας πολλά «σκουπίδια» σε κομβικά σημεία του αγώνα , όπως και στους Γκινούτση και Κοντούδη που βοήθησαν στην αντιμετώπιση της πίεσης των αντιπάλων στην κυκλοφορία στο χρόνο που πήραν.

Τα δεκάλεπτα: 10-22, 31-38, 47-59, 64-78.

Πεντέλη (Χαρτοματσίδης): Μάντζιος 9 (1), Γρατσιάτος 6 (1), Λίτσο 11 (2), Αποστολόπουλος 3(1), Λιουγιάκης 9, Καλογερόπουλος 4, Μπίγγος 11(1), Καραβασάνης 6(1), Μουστόπουλος 5, Καρτσωνάκης. Γασπάρης, Κωνσταντάκος.
Γ.Σ. Απόλλων Σμύρνης (Χουχουλής - Χατζής): Κοντούδης 4, Γκινούτσης, Πετρόπουλος 3, Σιώμος, Αρναουτάκης 12(1), Παπουτσής, Αθανασάκης 9, Πάντσιος 19(2), Θυμνιός 10, Τσελέμπης 11(3), Τάσιος 10(2), Νιώτης.
Στα υπόλοιπα παιχνίδια του ομίλου μας η Κόρινθος γνώρισε την πρώτη ήττα στην έδρα της Ακράτας, και έτσι απέκτησε 3 συγκάτοικους στην κορυφή, αφού και ο Πόλις Καλλιθέας πήρε το «διπλό» στην έδρα της ΦΕΑ, αλλά και ο Μανδραϊκός επικράτησε του Κεραυνού Αιγίου. Στην πέμπτη θέση η ομάδα μας μετά την νίκη επί της Πεντέλης, και στα υπόλοιπα αποτελέσματα νίκη του Γλαύκου επί του Οίακα Ναυπλίου, και του Ίκαρου Καλλιθέας επί της Νέας Ιωνίας. Τέλος, αξιοσημείωτη η πρώτη νίκη στο πρωτάθλημα του Σπαρτιατικού επί του Χαρίλαου Τρικούπη Μεσολογγίου που για μια ακόμα φορά απογοήτευσε γνωρίζοντας τέταρτη διαδοχική ήττα.

Τα αποτελέσματα της 6ης αγωνιστικής του 1ου ομίλου Νότου της Γ΄εθνικής:

Γλαύκος-Οίαξ Ναυπλίου 70-52
Πεντέλη-Απόλλων Σμύρνης 64-78
Σπαρτιατικός-Χαρίλαος Τρικούπης 72-72(κ.α), 87-81(Παράταση)

2.Μανδραϊκός                 11(5-1)
3.Ακράτα                         11(5-1)
4.Πόλις Καλλιθέας          11(5-1)
5.Απόλλωνας Σμύρνης  10(4-2)
6.Κεραυνός Αιγίου            9(3-3)
7.Πεντέλη                          9(3-3)
8.Γλαύκος                          9(3-3)
9.Ίκαρος Καλλιθέας           8(2-4)
10.Χαρίλαος Τρικούπης     8(2-4)
11.ΦΕΑ                               8(2-4)
12.ΕΣΚΔ Ν. Ιωνίας             7(1-5)
13.Οίαξ Ναυπλίου               7(1-5)
14.Σπαρτιατικός                   7(1-5)

Την επόμενη αγωνιστική η ομάδα μας θα αντιμετωπίσει στο κλειστό της Ριζούπολης την ομάδα του Σπαρτιατικού (22/11, ώρα 17:00).