Γ.Σ. ΑΠΟΛΛΩΝ - ΧΑΡ. ΤΡΙΚΟΥΠΗΣ ΜΕΣΟΛΟΓΓΙΟΥ 66-55 7η ΣΕΡΙ ΝΙΚΗ ΚΑΙ… ΠΡΩΤΑΘΛΗΤΗΣ ΧΕΙΜΩΝΑ

Γ.Σ. ΑΠΟΛΛΩΝ - ΧΑΡ. ΤΡΙΚΟΥΠΗΣ ΜΕΣΟΛΟΓΓΙΟΥ 66-55
7η ΣΕΡΙ ΝΙΚΗ ΚΑΙ… ΠΡΩΤΑΘΛΗΤΗΣ ΧΕΙΜΩΝΑ

Ο μπασκετικός Απόλλων «πήρε φόρα» και τίποτα δεν τον σταματά. Σ΄ένα αγώνα γεμάτο πάθος και δύναμη με πολλές προσωπικές μονομαχίες και την ένταση στο ζενίθ (εντός και εκτός παρκέ), επικράτησε με 66-55 του Χαρίλαου Τρικούπη και στέφθηκε «πρωταθλητής χειμώνα».
Οι «κυανόλευκοι» μπήκαν αποφασισμένοι στον αγώνα και με τη γνώριμη αρχική πεντάδα (Πάντσιος, Πετρόπουλος, Τσελεμπής, Αρναουτάκης, Αθανασάκης). Απέναντί τους οι Μεσολογγίτες παρατάχτηκαν με Ιωάννου, Βουρνά, Μουράτογλου, Γεωργιάδη και Ψάλτου.
Στο πρώτο δεκάλεπτο οι παίκτες μας ήταν ασταμάτητοι επιθετικά, με το 19-6 μέσα στα 5 πρώτα λεπτά να αντικατοπτρίζει την εικόνα των δύο ομάδων στο γήπεδο, με τους παίκτες μας να ελέγχουν τα ριμπάουντ και με γρήγορες επιθέσεις να σκοράρουν από παντού, αιφνιδιάζοντας τους παίκτες του Χαρίλαου Τρικούπη. Σ΄αυτό το δεκάλεπτο το σκορ «τράβηξαν» για την ομάδα μας οι Τσελεμπής και Αθανασάκης.
Μετά τα μέσα του πρώτου ο ρυθμός έπεσε σταδιακά, οι Μεσολογγίτες ισορρόπησαν τον αγώνα, μετέφεραν το παιχνίδι κάτω από το καλάθι και με προσωπικές ενέργειες του Ψάλτου το 19-6 έγινε 19-13, για να κλείσει το δεκάλεπτο με σκορ 25-14.
Το δεύτερο δεκάλεπτο συνεχίστηκε όπως έκλεισε το πρώτο. Πολλές μονομαχίες «σώμα με σώμα» και πολλά φάουλ με τη διαφορά στα επίπεδα των 10-12 πόντων. Μεγάλη σε αυτό το διάστημα η συμβολή του Τάσιου, ο οποίος έκλεισε πολλούς διαδρόμους στην άμυνα και βοήθησε παράλληλα στην επιθετική λειτουργία της ομάδας. Το ημίχρονο μας βρήκε προηγούμενους με 40-27, αλλά και φορτωμένους με φάουλ, καθώς ήδη Κοντούδης και Πάντσιος είχαν υποπέσει σε 3 φάουλ ο καθένας.
Το τρίτο δεκάλεπτο ο αγώνας εξελίχθηκε στο ίδιο μοτίβο, με τις πιεστικές άμυνες εκατέρωθεν και τις μονομαχίες «ένας με έναν» να κυριαρχούν. Γύρω στο 25΄η ομάδα μας βρέθηκε στο +16 (46-30), όμως μέχρι τη λήξη του δεκάλεπτου το προβάδισμα αυτό σταδιακά ψαλιδίστηκε, για να κλείσει η τρίτη περίοδος με σκορ 52-44. Η μείωση αυτή της διαφοράς ήρθε και ως απόρροια ενός εκνευρισμού των παικτών μας, που φορτώθηκαν με πολλά φάουλ στην προσπάθειά τους να αμυνθούν αποτελεσματικά.
Στην τελευταία περίοδο οι παίκτες μας μπήκαν αποφασισμένοι να μην επιτρέψουν στους Μεσολογγίτες να διεκδικήσουν κάτι παραπάνω από το παιχνίδι. Το γεγονός ότι στο 33΄, 4 παίκτες μας βρέθηκαν φορτωμένοι με 4 φάουλ (Κοντούδης, Αθανασάκης, Τάσιος, Τσελεμπής), δεν πτόησε τους κυανόλευκους που κράτησαν το προβάδισμα με διαφορά άνω των 10 πόντων (59-47 στο 35΄, 61-49 στο 37΄), και παράλληλα περιόρισαν σε πολύ μεγάλο βαθμό τον Ψάλτου που αποτελούσε διαρκή απειλή για το καλάθι μας
Το τελικό 66-55 ήρθε φυσιολογικά με όλους τους παίκτες μας να παίρνουν χρόνο συμμετοχής, και στο τέλος όλοι μαζί (παίκτες και τεχνικό επιτελείο) γνώρισαν την αποθέωση από τους Απολλωνιστές που βρέθηκαν στο κλειστό της Ριζούπολης.

Τα δεκάλεπτα: 25-14, 40-27, 52-44, 66-55.

Γ.Σ. Απόλλων Σμύρνης (Χουχουλής - Χατζής): Κοντούδης, Γκινούτσης, Πετρόπουλος 10(1), Νιώτης, Σιώμος, Αρναουτάκης 8(1), Παπουτσής, Αθανασάκης 13, Πάντσιος 10(1), Θυμνιός 8, Τσελεμπής 11(1) Τάσιος 6.

Χαρίλαος Τρικούπης Μεσολογγίου (Ζωντός): Ιωάννου 4(1), Βουρνάς 4, Ζαμπέτης 7, Σταμούλης, Μπαλτάς, Μουράτογλου 8, Σταυρόπουλος 10(1), Δημητρόπουλος, Γεωργιάδης 6, Παπαγεωργίου, Καρέτσος, Ψάλτου 16.

Συμπερασματικά ήταν ένας αγώνας με «άγρια ομορφιά», και παρά το γεγονός ότι το σκορ δεν πήγε σε υψηλά επίπεδα, παρακολουθήσαμε πολλές δυνατές μονομαχίες και ένα καλό και ποιοτικό παιχνίδι, αντάξιο της ποιότητας των παικτών και των ομάδων που αγωνίστηκαν.
Πλέον η ομάδα μας, με τον άτυπο τίτλο του «πρωταθλητή χειμώνα», θα περάσει χαρούμενες γιορτές, συνεχίζοντας να απολαμβάνει τη μοναξιά της κορυφής. Οι παίκτες και το τεχνικό μας επιτελείο αφιέρωσαν αυτή τη νίκη στον Δημήτρη Κουτσούμπα, αθλητή της ομάδας μας που την ώρα που οι συμπαίκτες του αγωνίζονταν, η σύζυγός του έφερε στον κόσμο, το πρώτο τους παιδί, ένα υγιέστατο αγοράκι.
Δημήτρη, «να σας ζήσει, και να το καμαρώσετε όπως επιθυμείτε». Με τη σειρά μας να ευχηθούμε καλή συνέχεια στην ομάδα του Χαρίλαου Τρικούπη (η οποία είχε σήμερα και τη στήριξη πολλών φιλάθλων της) και χαρούμενες και ευτυχισμένες γιορτές σε όλη την οικογένεια του Απόλλωνα και στο μπασκετικό μας τμήμα πάντα επιτυχίες και να συνεχίζει να μας κάνει υπερήφανους. Ευχή για το νέο έτος να δούμε ακόμα περισσότερους Απολλωνιστές στο κλειστό της Ριζούπολης, για να χειροκροτήσουν μια ΟΜΑΔΑ που δίχως ίχνος υπερβολής, «το αξίζει και με το παραπάνω».