ΠΟΛΙΣ ΚΑΛΛΙΘΕΑΣ – Γ.Σ. ΑΠΟΛΛΩΝ ΣΜΥΡΝΗΣ 74-78, ΕΚΤΗ ΔΙΑΔΟΧΙΚΗ ΝΙΚΗ ΚΑΙ ΜΟΝΟΣ ΠΡΩΤΟΣ Ο ΑΠΟΛΛΩΝ

Ένας ψυχωμένος Απόλλων «άλωσε» σήμερα και το «κάστρο» της Καλλιθέας, πέτυχε τηνδιαδοχική νίκη στο πρωτάθλημα, και πλέον απολαμβάνει τη μοναξιά της κορυφής. Οι φίλαθλοι και των δύο ομάδων που μαζεύτηκαν στο κλειστό της Εθνικής Αντίστασης (με τους Απολλωνιστές να δίνουν δυναμικό παρών) περίμεναν να παρακολουθήσουν ένα ντέρμπι κορυφής, ανάμεσα στους συγκάτοικους της κορυφής, και οι παίκτες των δύο ομάδων τους επιβεβαίωσαν.

Από την έναρξη του αγώνα και σε όλη τη διάρκεια του πρώτου δεκάλεπτου οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο-πόντο, για να λήξει η πρώτη περίοδος με το σκορ ισόπαλο 19-19. Το πρώτο δεκάλεπτο χαρακτηρίστηκε από σκληρές μονομαχίες, με τον Πόλις να βρίσκει λύσεις με τον Κόκκινο και την ομάδα μας να απειλεί με Αθανασάκη και Αρναουτάκη.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Απόλλων σαφώς βελτιωμένος στην αμυντική λειτουργία στα πρώτα λεπτά και με τον Κοντούδη να είναι απόλυτα εύστοχος από την περιφέρεια άρχισε να αυξάνει τη διαφορά η οποία στο 17΄έφτασε στο +12 (26-38).

Κάπου εκεί ένα σκληρό φάουλ του Μπογδανίδη στον Κοντούδη (το οποίο ουδέποτε είδαν οι διαιτητές), έδωσε με την αποχώρηση του έμπειρου γκαρντ μας, το σύνθημα στους γηπεδούχους για αντεπίθεση. Οι γηπεδούχοι έσφιξαν την άμυνά τους και παίζοντας αρκετά σκληρά, «μάζεψαν» τη διαφορά, για να μας βρει το ημίχρονο στο +6 (35-41).

Στο τρίτο δεκάλεπτο (που είναι και το καλό για τον Απόλλωνα στους τελευταίους αγώνες), η κατάσταση «γύρισε τούμπα». Με πάθος οι γηπεδούχοι, αλλά και με την ανοχή των διαιτητών που επέτρεψαν σκληρές άμυνες, έβγαλαν ενέργεια, έβαλαν μεγάλα σουτ και ευστοχώντας με την εκπνοή της τρίτης περιόδου σε πολύ μακρινό σουτ, τελείωσαν την τρίτη περίοδο στο +4 (56-52).

Με το momentum του αγώνα να δείχνει Πόλις και τους παίκτες μας να φτάνουν με δυσκολία στο αντίπαλο καλάθι πότε με τον Θυμνιό και πότε με τον Πάντσιο από την περιφέρεια, ξεκίνησε το τέταρτο δεκάλεπτο. Το +4 έγινε +6 περίπου 6:30 πριν το τέλος (64-58), και εκεί ήταν η ώρα της αντεπίθεσης για τη νίκη. Με την είσοδο του Πετρόπουλου (με πολύ ενέργεια σε άμυνα και επίθεση) και με τον Θυμνιό να γίνεται ο κύριος αποδέκτης των επιθετικών προσπαθειών της ομάδας, ένα σερί 9-0 μας έφερε ξανά και πάλι σε θέση «οδηγού» στο σκορ (64-67), περίπου 4:00 πριν το τέλος.

Τα τελευταία 4:00 ήταν δραματικά με το παιχνίδι να αποκτάει άγρια ομορφιά. Και εκεί μίλησε ο Μάκης Θυμνιός, ο οποίος ήταν πραγματικά ασταμάτητος (με 14 συνεχόμενους πόντους στο τέλος) και σκόραρε «κατά ριπάς». Από κοντά ο Πετρόπουλος (με 9 πόντους στην τελευταία περίοδο).Οι αντίπαλοι όμως δεν το έβαζαν κάτω. Με μεγάλα τρίποντα του Βαθρακοκοίλη απαντούσαν στο σκορ, για να φτάσουμε στο τελευταίο λεπτό με τις δύο ομάδες ισόπαλες στο σκορ 74-74. Ο Θυμνιός έγραψε το 74-76, με τον Πόλις να έχει μια ολόκληρη επίθεση και τους παίκτες μας να μην κάνουν φάουλ και να παίζουν κανονικά άμυνα. Στα 8΄΄ πριν τη λήξη ο Πετρόπουλος έκλεψε τη μπάλα, του έγινε φάουλ, ευστόχησε στις δύο βολές και έγραψε το τελικό 74-78.

Μετά τη λήξη οι παίκτες και το τεχνικό επιτελείο του Απόλλωνα αποθεώθηκαν από τους Απολλωνιστές στην εξέδρα και ανταπέδωσαν με θερμό χειροκρότημα, ερχόμενοι όλοι μαζί προς το μέρος της εξέδρας φωνάζοντας «ΑΠΟΛΛΩΝ».

Ήταν μια πολύ δύσκολη νίκη επί ενός πολύ έμπειρου αντίπαλου, σ΄ ένα γήπεδο που δύσκολα θα περάσει άλλη ομάδα. Οι παίκτες μας έδειξαν τεράστια ψυχικά αποθέματα και υπό την καθοδήγηση του Δημήτρη Χουχουλή και του Παναγιώτη Χατζή, πήραν μια πολύ σπουδαία νίκη που τους δίνει το δικαίωμα να απολαύσουν τη μοναξιά της κορυφής. Και πάλι συγχαρητήρια σε όλους τους συντελεστές της νίκης, μια ΟΜΑΔΑ που χαίρεσαι πραγματικά να βλέπεις για το θέαμα, το πάθος και την ενέργεια που βγάζει.

Τα δεκάλεπτα: 19-19, 35-41, 56-52, 74-78.

Πόλις Καλλιθέας (Σίμος): Μπογδανίδης 9(3), Κόκκινος 18, Βαθρακοκοίλης 17 (2), Λυγγερίδης 8(1), Βελιζιώτης 10, Κασπαριάν 5, Λάβαρης 3(1), Κακαριάς, Κωνσταντίνου 2, Μανίκας 2.
Γ.Σ. Απόλλων Σμύρνης ( Χουχουλής -Χατζής): Κοντούδης 12(4), Γκινούτσης, Πετρόπουλος 14(1), Νιώτης, Σιώμος, Αρναουτάκης 5(1), Παπουτσής, Αθανασάκης 8, Πάντσιος 12(3), Θυμνιός 24, Τσελεμπής 2, Τάσιος 1.