ΤΡΙΠΟΝΤΟ ΓΙΑ ΤΟ ΒΟΛΕΪ ΑΝΔΡΩΝ

Με νίκη 3-1 τελείωσαν τις αγωνιστικές υποχρεώσεις στο 2015 οι άνδρες του Απόλλωνα!
Το απόγευμα του Σαββάτου οι παίκτες του Κώστα Νικηφορίδη κέρδισαν εκτός έδρας την Αργυρούπολη και πλέον μπορούν να χαλαρώσουν βαθμολογικά!
Τρίτη κατα σειρά νίκη, δύσκολη απέναντι στο μαχητικό σύνολο του Γερ. Αρετα που κατακτήθηκε μετά από σκληρή μάχη που κράτησε 1 ώρα και 40 λεπτά.
Ο Απόλλωνας ξεκίνησε το πρώτο σετ με Μανιάτη στην πάσα, διαγώνιο τον Λένα, ακραίους τους Ανάγνου και Χατζηκάλφα, κεντρικούς του Σασάτη και Κυριακίδη και λίμπερο τον Κοτζάμπαση.
Με λάθη στην υποδοχή στο ξεκίνημα απέναντι στο εξαιρετικό σερβις των γηπεδούχων, βελτιώθηκε στην πορεία για να προηγηθεί 12-9, 18-14, 20-18, 24-20 και να πάρει το 1ο σετ 25-21.
Μεγάλη κόντρα στο 2ο σετ με τους γηπεδούχους να πιέζουν, αλλά την ομάδα μας να προηγείται σταθερά 6-3, 12-10 και 18-16. Στη συνέχεια με 6 εκπληκτικά σερβις του Σασάτη μπόρεσε να ανοίξει τη διαφορά στο 24-16 για να κερδίσει και αυτό το σετ με 25-18 σε 24 λεπτά.
Αντεπίθεση για την Αργυρούπολη στο τρίτο σετ με εξαιρετικό σερβις, υποδειγματικές άμυνες και τον Κίσκηρα να τελειώνει πολλές φάσεις. Με τους γηπεδούχους να προηγούνται 8-5, 12-9, 14-12, 18-15, 22-20 και 24-22 το σετ τελείωσε 25-22 υπέρ της Αργυρούπολης σε 25 λεπτά.
Αντίδραση για τον Απόλλωνα που ειχε σε εξαιρετική μέρα τον Ντίνο Ανάγνου, με βελτίωση σε άμυνα και επίθεση και το σκορ υπέρ της ομάδας μας να γίνεται 6-4, 12-11, 18-15 και 19-15.
Σειρά του Κυριακίδη στο σερβις με ενα σερί τεσσάρων και το ταμπλώ να δείχνει 23-17 και στη συνέχεια 24-17 και 24-20, έως το τελικό 25-20 για τους Πατησιώτες.

Γ.Σ. ΑΠΟΛΛΩΝ ΣΜΥΡΝΗΣ ( Κ.Νικηφορίδης): Μανιάτης, Ανάγνου, Σασάτη, Λένας, Χατζηκάλφας, Κυριακίδης, Κοτζάμπασης (λ), Χριστοφοράκης, Γεωργίου, Αμαριανάκης, Φραγκιαδάκης, Χριστοδούλου, Παπαστέλιος (λ).

ΑΡΓΥΡΟΥΠΟΛΗ (Γ. Αρετας): Καρράς, Ιατρόπουλος, Κίσκηρας, Πολυχρόνου, Ρομπότσης, Ρουμελιωτάκης, Κυριακουλάκος(λ), Κώτσης, Νιλουντάκης, Χαριζάνης, Νομικός, Πανταζόπουλος.