ΒΟΛΕΪ ΑΝΔΡΩΝ: ΟΛΥΜΠΙΑΔΑ ΠΑΤΡΩΝ - Γ.Σ ΑΠΟΛΛΩΝ 3-1

ΟΛΥΜΠΙΑΔΑ ΠΑΤΡΩΝ - Γ.Σ ΑΠΟΛΛΩΝ 3-1
Η Ολυμπιάδα Πατρών με υπέρβαση και άξια εμφάνιση μπόρεσε το απόγευμα του Σαββάτου να σταματήσει το σερί νικών του Απόλλωνα και παίζοντας εξαιρετικά νίκησε με τελικό σκορ 3-1.
Η ομάδα των μπλε μπήκε στο γήπεδο με τους Μανιάτη, Λένα, Αμαριανάκη, Χατζηκάλφα, κεντρικούς του Σασάτη, Κυριακίδη και λίμπερο τον Κοτζάμπαση. Αγωνίστηκαν επίσης οι Γεωργίου και Ανάγνου στο δεύτερο και τέταρτο σετ.
Το 1ο σετ ήταν μονόλογος για την Ελαφρά Ταξιαρχία με άψογη εμφάνιση και λειτουργία. Η διακύμανση με πρώτο τον Απόλλωνα: 6-4, 12-12, 18-14, 22-16 και 25-17.
Αντεπίθεση για την Πατρινή ομάδα στο 2ο, με διακύμανση (Απ - Ολ) 2-6, 5-10, 9-12, 16-19,19-23 και 19-25 με νικητές τους γηπεδούχους.
Μάχη στο 3ο σετ με τον Απόλλωνα να προηγείται σταθερά (διακύμανση: 6-4, 12-6, 18-16, 24-21). Στο σημείο αυτό και ενώ ένας πόντος χώριζε την ομάδα μας από την κατάκτηση του σετ, τα πολλά ατομικά λάθη έστειλαν τους αντίπαλους στην ισοφάριση με 24-24 και στη συνέχεια στο 25-25! Το σετ πέρασε στα χέρια των γηπεδούχων με 25-27 και τον κόσμο να πανηγυρίζει την ανέλπιστη επαναφορά!
Ίδια γεύση στο 4ο σετ με τον Απόλλωνα μπροστά μέχρι το 12-6. (6-4, 9-5, 12-6). Οι αντίπαλοι βελτίωσαν τον επιθετικό τους τομέα, οι μπλε αδράνησαν και η συνέχεια ήρθε με ένα σερί 6 - 2 για την Ολυμπιάδα. Το ματς πήγε στο 14-12, 18-18, 21-21, 22-23 και τελική επικράτηση της Ολυμπιάδας, με 23-25 σε βάρος του Απόλλωνα.
Ήταν μια νίκη ανάσα για την φιλόξενη ομάδα των Πατρών στην προσπάθεια για τη σωτηρία της και μια γκέλα για τον Απόλλωνα που ενώ δεν ήταν κακός, αδράνησε και οδηγήθηκε σε λάθη στα σημεία που έπρεπε να παραμείνει συγκεντρωμένος!
Τίποτα δεν άλλαξε στην βαθμολογική κατάσταση, αλλά ακολουθούν δύσκολες αγωνιστικές για την ομάδα μας όπου θα πρέπει να αντιδράσει με υπερβάσεις για να κρατήσει την βαθμολογική της θέση.
Ολυμπιάδα (Δαρείος): Δημησιάνος, Ράπτης, Χασάπης, Φιλίππου, Ντότης, Γεωργάτος, Κόζης (λ) / Γεωργακόπουλος (λ)
Γ.Σ. Απόλλων Σμύρνης (Νικηφορίδης): Κυριακίδης, Μανιάτης, Αμαριανάκης, Σασάτη, Λένας, Χατζηκάλφας, Κοτσαμπάσης (λ) / Γεωργίου, Ανάγνου.