ΑΠΟΛΛΩΝ - ΔΕΞΑΜΕΝΗ 3-1

Με ένα ακόμα νικηφόρο αποτέλεσμα απάντησαν οι μπλε αμαζόνες κερδίζοντας και το δεύτερο εντός έδρας ντέρμπι με 3-1.
Χρειάστηκαν δυόμιση ώρες για τη νίκη με την ομάδα μας να ξεκινά με πολλά λάθη και τις αντίπαλες να τις...συναγωνίζονται! Το 1ο σετ τελείωσε με σκορ 35-33 με τον γηπεδούχο νικητή, σε ένα εξοντωτικό μαραθώνιο!
Με τον Απόλλωνα κουρασμένο και μέτριο, η αντίπαλη ομάδα βρήκε έδαφος για να πιέσει και μπόρεσε να κερδίσει το 2ο σετ με σκορ 20-25!
Στο ξεκίνημα του 3ου σετ όλα άλλαξαν, με τα μπλε κορίτσια να σοβαρεύονται χτίζοντας μια διαφορά ασφαλείας με 10-1. Ο αντίπαλος έκανε μια προσπάθεια να πλησιάσει ξανά φτάνοντας στο 13-11, αλλά από το σημείο αυτό και μετά οι μπλε αμαζόνες επανήλθαν και αντιδρώντας με εξαιρετικά σερβις και υποδοχές έδωσαν σειρά στην επίθεση να ανέβει. Το σετ τελείωσε με σκορ 25-15 με νικήτρια την ομάδα μας.
Φτάσαμε έτσι στο 4ο σετ με τον Απόλλωνα να πιέζει πλέον σωστά και τον αντίπαλο να προσπαθεί να αμυνθεί. Καλή λειτουργία από τα άκρα και σωστά μπλοκ στο κέντρο, έκαναν τη διαδικασία τυπική αφού φάνηκε πλέον η διαφορά ποιότητος των δύο ομάδων και το παιχνίδι τελείωσε με την μπλε ομάδα να κατακτά το ροζ φύλλο αγώνα με σκορ 25-17 και συνολικά 3-1 σετ στην πρώτη αγωνιστική του δεύτερου γύρου!
Ενός διαφορετικού γύρου αφού πλέον η Ριζούπολη έγινε έδρα χάρις στη βοήθεια των φιλάθλων μας που και απόψε ήταν ο ...καλύτερος μας παίκτης!