ΜΠΑΣΚΕΤ ΑΝΔΡΩΝ: ΟΙΑΞ ΝΑΥΠΛΙΟΥ – Γ.Σ. ΑΠΟΛΛΩΝ ΣΜΥΡΝΗΣ 37-63

ΟΙΑΞ ΝΑΥΠΛΙΟΥ – Γ.Σ. ΑΠΟΛΛΩΝ ΣΜΥΡΝΗΣ 37-63
Με τον καλύτερο τρόπο ολοκλήρωσε ο Απόλλων τις αγωνιστικές του υποχρεώσεις για τον Α’ γύρο του πρωταθλήματος της Γ΄ εθνικής, παίρνοντας ένα άνετο διπλό μέσα στο Ναύπλιο. Οι κυανόλευκοι επικράτησαν του Οίακα με το επιβλητικό 63-37, ολοκλήρωσαν τον πρώτο γύρο με ρεκόρ 11-2 και παρέμειναν μόνοι πρώτοι στην κορυφή.
Η μπασκετική ταξιαρχία με φόρα από τα αποδυτήρια και με τη γνώριμη αρχική πεντάδα (Πάντσιος, Πετρόπουλος, Τσελεμπής, Αρναουτάκης, Αθανασάκης) στο παρκέ, μπήκε πολύ δυνατά στο παιχνίδι. Πάντσιος και Πετρόπουλος πυροβολούσαν από την περιφέρεια, την ίδια ώρα που η άψογη αμυντική λειτουργία δεν επέτρεπε στους παίχτες του Οίακα να βρουν διαδρόμους προς το καλάθι.
Το σκορ τα λέει όλα: 0-8 7:30 πριν τη λήξη του δεκάλεπτου, 0-15 4:00 πριν τη λήξη, 0-20 στο 1:30, πρώτο καλάθι για τον Οίακα  57'' πριν το τέλος του δεκάλεπτου και σκορ δεκάλεπτου 4-22. Με την έναρξη της δεύτερης περιόδου ένα σερί 11-0 για την ομάδα μας έκανε το σκορ 4-33 στα μέσα του δεκάλεπτου και ουσιαστικά κάπου εκεί ο αγώνας είχε πλέον διαδικαστικό χαρακτήρα.
Πλέον όλοι οι παίκτες μας πήραν χρόνο συμμετοχής, και το ημίχρονο έληξε με την ομάδα μας προηγούμενη με 37-11. Κλειδί για την ομάδα μας ήταν η ασφυκτική άμυνα που έπαιξε και η σαρωτική επικράτηση στα ριμπάουντ. Από κει και πέρα ο Οίακας ανέκαμψε στο τρίτο δεκάλεπτο στο οποίο επικράτησε με επιμέρους σκορ 15-10, για να γράψει στο τέλος ο φωτεινός πίνακας 37-63, σε ένα αγώνα που πλέον όλα είχαν κριθεί από το πρώτο ημίχρονο.
Τα δεκάλεπτα: 4-22, 11-37, 26-47, 37-63.
Οίαξ Ναυπλίου (Νόντας): Σταθογιαννόπουλος, Φλεβάρης, Κοσσιώρης, Οικονόμου 10, Κατσαλούλης 5, Παπασαράντος, Μπούκουρας 2, Ευστρατίου 10, Παζαράς 6, Παπαδημητρίου, Μπαλτζής 4.
Γ.Σ. Απόλλων Σμύρνης (Χουχουλής-Χατζής): Κοντούδης, Γκινούτσης 1, Πετρόπουλος 17 (4), Νιώτης, Σιώμος, Αρναουτάκης 4, Παπουτσής 4, Αθανασάκης 7, Πάντσιος 17 (3), Θυμνιός, Τσελεμπής 11(1), Τάσιος 2.
Μετά τη λήξη του αγώνα η ομάδα μας καταχειροκροτήθηκε από τους φιλάθλους που βρέθηκαν στο κλειστό του Ναυπλίου αλλά και τους λιγοστούς Απολλωνιστές και τα μέλη της διοίκησης που ακολούθησαν την αποστολή. Όλοι μαζί μετά γιόρτασαν τη νίκη σε γνωστό εστιατόριο του Ναυπλίου μέσα σε πανηγυρικό κλίμα, για να επιστρέψει η αποστολή στη Ριζούπολη γύρω στις 10 το βράδυ.