ΜΠΑΣΚΕΤ ΑΝΔΡΩΝ: ΓΣ ΑΠΟΛΛΩΝ ΣΜΥΡΝΗΣ - ΚΑΟΚ 57-49

ΜΠΑΣΚΕΤ ΑΝΔΡΩΝ: ΓΣ ΑΠΟΛΛΩΝ ΣΜΥΡΝΗΣ -  ΚΑΟΚ  57-49

Ο μπασκετικός Απόλλων καλωσόρισε και το 2016 όπως άφησε το 2015, δηλαδή σημειώνοντας ακόμα μια σπουδαία νίκη στο κλειστό της Ριζούπολης επί ενός πολύ έμπειρου και αξιόμαχου αντίπαλου. Ο σημερινός αγώνας μετά και την ανάπαυλα των διακοπών προμηνυόταν ιδιαίτερα δύσκολος και έκρυβε πολλές παγίδες, όμως οι Απολλωνιστές πέρασαν με επιτυχία το δύσκολο εμπόδιο και συνεχίζουν απτόητοι και μόνοι πρώτοι στην κορυφή μετά και την ολοκλήρωση της 12ης (και προτελευταίας) αγωνιστικής του πρώτου γύρου.
Ο Απόλλων μπήκε στο παρκέ με τη γνώριμη πλέον πεντάδα (Πάντσιος, Πετρόπουλος, Τσελεμπής, Αρναουτάκης, Αθανασάκης), ενώ οι φιλοξενούμενοι με Κατσαμάκη, Τσακιρίδη, Δανιήλ, Σταυρόπουλο και Γιανουλάκο. Με φόρα από τα αποδυτήρια ο Απόλλων «πήρε κεφάλι» στο σκορ με λύσεις κυρίως από την περιφέρεια από Πάντσιο και Πετρόπουλο, την ίδια ώρα που οι Κορίνθιοι προσπαθούσαν να μεταφέρουν το παιχνίδι κάτω από το καλάθι.
Έτσι διαμορφώθηκε μια διαφορά 5-7 πόντων (12-7 στα μέσα του δεκάλεπτου), για να κλείσει το δεκάλεπτο με την ομάδα μας στο +7 και σκορ 17-10.
Με την έναρξη του δεύτερου δεκάλεπτου ένα σερί 9-0 για τον Απόλλωνα εκτόξευσε τη διαφορά στο +16 (26-10), 7:45 πριν τη λήξη του ημιχρόνου. Στο σημείο αυτό ο ΚΑΟΚ γυρίζοντας την άμυνα του σε ζώνη, κατάφερε να περιορίσει την αποτελεσματικότητα των παικτών μας, να φρενάρει το ρυθμό και να ροκανίσει τη διαφορά, για να γράψει το ταμπλό 30-18 περίπου 2 λεπτά πριν τη λήξη του ημιχρόνου. Το ημίχρονο έκλεισε με την ομάδα μας μπροστά στο +9 και σκορ 32-23, απόρροια ενός 5-0 που δεχθήκαμε λόγω λαθών στο τελευταίο λεπτό του ημιχρόνου.
Στον ίδιο ρυθμό κύλησε και το τρίτο δεκάλεπτο με πολύ σφιχτές άμυνες και από τις δύο πλευρές, και τις δύο ομάδες να  βρίσκουν πολύ δύσκολα διαδρόμους προς το καλάθι. Συνέπεια αυτών ήταν σκορ δεκαλέπτου 11-12, και λήξη με τον Απόλλωνα προηγούμενο με 43-35.
Έτσι μπήκαμε στο τελευταίο δεκάλεπτο, με τον Απόλλωνα να επιχειρεί να καθαρίσει το παιχνίδι, παίρνοντας μεγάλη δύναμη και ώθηση από την εξέδρα των Απολλωνιστών. Η διαφορά ξαναέγινε διψήφια για να φτάσουμε στο +12 (47-35) στο 33’, όμως ένα σερί 7-0 από την πλευρά του ΚΑΟΚ (47-42) ξαναέδωσε δραματικό χαρακτήρα στον αγώνα, πέντε λεπτά πριν τη λήξη.
Η ομάδα μας όμως έδειξε χαρακτήρα διαχειριζόμενη πολύ καλά το παιχνίδι, και με μπροστάρη τον Πετρόπουλο επιθετικά έφτασε στο 53-45 ένα λεπτό πριν το τέλος για να γράψει τελικά ο φωτεινός πίνακας 57-49 μέσα σε αποθέωση από τους Απολλωνιστές που βρέθηκαν στο κλειστό της Ριζούπολης.

Τα δεκάλεπτα: 17-10, 32-23, 43-35, 57-49.

ΓΣ Απόλλων Σμύρνης (Χουχουλής-Χατζής): Γκινούτσης, Πετρόπουλος 17 (3), Νιώτης, Σιώμος, Αρναουτάκης 8, Παπουτσής, Αθανασάκης 4, Πάντσιος 11 (2), Θυμνιός 7, Τσελεμπής 5, Τάσιος 5 (1), Mανιάς.
ΚΑΟΚ (Μανωλιτσάκης): Μπολάνος, Αναγνωστόπουλος , Πάππος, Κατσαμάκης 14 (2), Τσακιρίδης 10 (2), Πράττης , Μακρής , Δανιήλ 7, Γκιώνης, Σταυρόπουλος, Σταυριανόπουλος 12 (2), Γιαννουλάκος 6.