ΚΕΡΑΥΝΟΣ ΑΙΓΙΟΥ – Γ.Σ ΑΠΟΛΛΩΝ ΣΜΥΡΝΗΣ 63 – 70

Αλώβητος πέρασε και από το Αίγιο ο Απόλλων, επικρατώντας σε μια αμφίρροπη αναμέτρηση του τοπικού Κεραυνού με 70-63, και παραμένει μόνος πρώτος στον 1ο όμιλο του Νότου της Γ΄ Εθνικής.
Οι κυανόλευκοι δυσκολεύτηκαν να φτάσουν στη νίκη καθώς σε όλο το πρώτο ημίχρονο διατηρούσαν «βραχεία κεφαλή» στο σκορ, για να φτάσουν στο ημίχρονο προηγούμενοι με 38-37. Σε αυτό το διάστημα ενώ επιθετικά ο Απόλλων έβρισκε τις λύσεις απέναντι στην ομάδα του Αιγίου, αμυντικά δεν μπορούσε να περιορίσει τους παίκτες του Κεραυνού.
 Τα πράγματα επιδεινώθηκαν στο τρίτο δεκάλεπτο όπου η  ομάδα μας έχασε το προβάδισμα και  περίπου στα μέσα  βρέθηκε στο -8, με την προοπτική της νίκης προς στιγμή να ξεμακραίνει.
  Η αντεπίθεση ξεκίνησε γύρω στο 25΄ και το 51-46 υπέρ του Κεραυνού έγινε στο τέλος του τρίτου δεκάλεπτου με ένα σερί 16-6 για την ομάδα μας 57-62. Όλα αυτά ως αποτέλεσμα της άμυνας που «έσφιξε», για να ακολουθήσει το τελευταίο δεκάλεπτο στο ίδιο μοτίβο με πολύ σφικτές άμυνες εκατέρωθεν. Έτσι με το επιμέρους 6-8 της τελευταίας περιόδου διαμορφώθηκε το τελικό 63-70.
 Συμπερασματικά μπορεί να πει κανείς ότι το κλειδί που γύρισε τον αγώνα ήταν η άμυνα από το 25΄και μετά, αφού στα τελευταία 15 λεπτά δεχθήκαμε 12 πόντους. Συγχαρητήρια στους παίκτες μας και στο τεχνικό επιτελείο που διαχειρίστηκαν άψογα ακόμα έναν αγώνα σε μια δύσκολη έδρα και  οδήγησαν την μπασκετική Ταξιαρχία στη 10η συνεχόμενη νίκη και 12η συνολικά στο πρωτάθλημα.

Τα δεκάλεπτα: 17-20, 37-38, 57-62, 63-70.

Κεραυνός (Λεονάρδος): Μοσχοβάκης 13(1), Ταπεινός 2, Γκούμας, Βασιλειάδης 5(1), Τρυφωνόπουλος, Λυμπέρης Β. 12, Σκόνδρας 16(2), Θωμάς 2, Λυμπέρης Δ. 2, Νικολάου 11(1).
Γ.Σ. Απόλλων (Χουχουλής-Χατζής): Κοντούδης 11(3), Γκινούτσης, Πετρόπουλος 8(1), Νιώτης, Σιώμος, Αρναουτάκης 7(1), Αθανασάκης 13, Πάντσιος 15(3), Θυμνιός 6, Τάσιος 10(2), Τσελεμπής.