ΜΠΑΣΚΕΤ ΑΝΔΡΩΝ: Γ.Σ. ΑΠΟΛΛΩΝ ΣΜΥΡΝΗΣ – ΝΕΑ ΙΩΝΙΑ 73-59

Γ.Σ. ΑΠΟΛΛΩΝ ΣΜΥΡΝΗΣ – ΝΕΑ ΙΩΝΙΑ   73-59

Ο Απόλλων επικράτησε και της Νέας Ιωνίας στο «κάστρο» της Ριζούπολης  με 73-59, πρόσθεσε ακόμα μια νίκη στο ενεργητικό του και διεύρυνε το νικηφόρο σερί για μια ακόμα αγωνιστική. Ήταν μια δύσκολη αναμέτρηση που έκρυβε πολλές «παγίδες» για την μπασκετική «Ελαφρά Ταξιαρχία», και η κυριότερη από αυτές ήταν η μεγάλη «δίψα» των παικτών του Απόλλωνα για τη νίκη, λόγω των «ανοιχτών λογαριασμών» από τον αγώνα του πρώτου γύρου.
Ο Απόλλων εμφανίστηκε στο παρκέ με Πάντσιο, Πετρόπουλο, Τσελεμπή, Αρναουτάκη και Αθανασάκη, ενώ η Νέα Ιωνία με Καλασούντα, Θάνο, Κεφάλα, Δήμα, Αναστασόπουλο. Οι Απολλωνιστές πήραν από την αρχή το προβάδισμα στο σκορ με τρίποντο του Πάντσιου, ο οποίος και οδηγούσε επιθετικά την ομάδα στα πρώτα λεπτά. Στο πεντάλεπτο το σκορ ήταν 10-5 υπέρ του Απόλλωνα, για να φτάσουμε στο +9 (16-7) λίγο μετά, το οποίο δεν διατηρήθηκε για πολύ αφού η Νέα Ιωνία απάντησε με ένα 5-0 αρχικά (16-12, 1:30 πριν τη λήξη του δεκάλεπτου), για να κλείσει το δεκάλεπτο με τις δύο ομάδες ισόπαλες (18-18), απόρροια της αμυντικής αδράνειας του Απόλλωνα σε αυτό το διάστημα αλλά και της ευστοχίας των παικτών της Νέας Ιωνίας από την περιφέρεια.
Στο δεύτερο δεκάλεπτο πρώτο καλάθι για τον Απόλλωνα 6:30 πριν τη λήξη της περιόδου με τρίποντο του Κοντούδη, για να ακολουθήσει ένα 6-0 στο επόμενο λεπτό (27-18), με την Νέα Ιωνία να σημειώνει το πρώτο καλάθι 5:30 πριν το ημίχρονο. Εκεί ξεκίνησε η αντεπίθεση της Νέας Ιωνίας η οποία εκμεταλλεύτηκε τα πολλά φάουλ που φορτώθηκε ο Απόλλων, και από τη γραμμή των βολών «ροκάνισε» το προβάδισμα για να φτάσει στο -3 (31-28, στο 17’) και να περάσει μπροστά για πρώτη και τελευταία φορά 1:44 πριν το τέλος της περιόδου, όταν το ταμπλό έγραψε 31-33.
Άμεση η απάντηση του Απόλλωνα και επανάκτηση στο προβάδισμα. τρίποντο του Κοντούδη (34-33), τρίποντο του Τσελεμπή (37-33) και γκολ-φάουλ του Τσελεμπή, οδήγησαν τις δύο ομάδες στα αποδυτήρια με σκορ ημιχρόνου 40-34. Πρόβλημα για τον Απόλλωνα τα πολλά φάουλ καθώς είχε ήδη φορτωθεί με 16 (τα 10 σφυρίχτηκαν στη δεύτερη περίοδο, ενώ συνολικά σε 13  είχαν υποπέσει οι παίκτες της  Νέας Ιωνίας) και είχε τους Πετρόπουλο, Πάντσιο και Θυμνιό ήδη με 3 φάουλ.
Στην τρίτη περίοδο η διαφορά κυμαινόταν στα ίδια επίπεδα (3-5 πόντοι), με την Νέα Ιωνία να συνεχίζει να αμύνεται σε ζώνη και το σκορ στο 51-46 περίπου στο 27΄.  Τότε και πάλι Τσελεμπής και Κοντούδης από τα 6,75 είχαν τις απαντήσεις, και με δύο διαδοχικά τρίποντα οδήγησαν την διαφορά στο +11 με τη λήξη του δεκάλεπτου (57-46).
Με τη λήξη της τρίτης περιόδου τα πολλά νεύρα παικτών και πάγκου της Νέας Ιωνίας οδήγησαν σε τεχνικές ποινές, με τον Θάνο να φτάνει αρχικά τα 4 φάουλ, για να αποβληθεί με 5 φάουλ στα πρώτα λεπτά του τελευταίου δεκάλεπτου. Βαδίζοντας προς το τέλος ο Απόλλων «κόλλησε» στο σκορ, χάνοντας πολλά ελεύθερα σουτ, δίνοντας το δικαίωμα στην αντίπαλο να πλησιάσει και πάλι στους 5 πόντους (58-53 στο 36:30). Έξι λεπτά πριν το τέλος αποβλήθηκε με 5 φάουλ και ο Πετρόπουλος από πλευράς Απόλλωνα, όμως ένα καλάθι και δυο βολές του Αθανασάκη καθώς και το ζεστό χέρι του Τσελεμπή μας οδήγησαν στο +9 (65-55, 4:30 πριν το τέλος).
Και εκεί ήρθε η ώρα του Στέλιου Κοντούδη, που με δύο διαδοχικά τρίποντα (68-57, 2:15 πριν τη λήξη και 71-57 στο 1:38 πριν το τέλος), έδωσε τέλος στις όποιες ελπίδες έτρεφαν οι αντίπαλοι για να διεκδικήσουν κάτι από τον αγώνα. Ο έντονος πανηγυρισμός του Κοντούδη ξεσήκωσε τον πάγκο της Νέας Ιωνίας και προς στιγμή το κλίμα οξύνθηκε, και οδήγησε στην αποβολή του κόουτς της Νέας Ιωνίας. Πλέον όλα είχαν κριθεί και το τελικό 73-59 επισφράγισε την ανωτερότητα του Απόλλωνα που καταχειροκροτήθηκε από τους πιστούς του φίλους με το τέλος του αγώνα.
Ως συμπέρασμα ήταν ένας αγώνας με πολύ πάθος και ένταση, όπου ο ανώτερος σε ποιότητα Απόλλων βρήκε απέναντί του μια ομάδα που είχε πολύ αγωνιστικότητα και πάθος, στοιχεία όμως που δεν αρκούσαν για κάτι καλύτερο σήμερα. Αξιοσημείωτο ότι τα πνεύματα ήταν αδικαιολόγητα οξυμμένα στον πάγκο της Νέας Ιωνίας από την αρχή της αναμέτρησης. Το θετικό για τον Απόλλωνα είναι ότι κέρδισε για μια ακόμα αγωνιστική,  παρέμεινε μόνος πρώτος, πήρε τη «ρεβάνς» για την ήττα του πρώτου γύρου και υπερνίκησε ακόμα ένα εμπόδιο. Όσον αφορά την αντίπαλο, αν παλεύει με το ίδιο πάθος όλες τις αναμετρήσεις μέχρι το τέλος του πρωταθλήματος, έχει σοβαρές πιθανότητες να πετύχει το στόχο της παραμονής στη κατηγορία.
Καθοριστική για τη νίκη η συμβολή των Κοντούδη και Τσελεμπή που σε κρίσιμα σημεία του αγώνα έδωσαν τις λύσεις απέναντι στην άμυνα των αντιπάλων, ουσιαστική για μια ακόμα φορά η συμβολή Πάντσιου και Αθανασάκη, ενώ και οι υπόλοιποι παίκτες μας έβαλαν ο καθένας στον τομέα του (άμυνα, ριμπάουντ) το δικό τους «λιθαράκι» για μια ακόμα επιτυχία.

Τα δεκάλεπτα: 18-18, 40-34, 57-46, 73-59.
Γ.Σ. Απόλλων Σμύρνης (Χουχουλής-Χατζής): Κοντούδης 16(5), Γκινούτσης 4, Πετρόπουλος 3, Νιώτης, Σιώμος, Αρναουτάκης 2, Παπουτσής, Αθανασάκης 12, Πάντσιος 15(1), Θυμνιός 3, Τάσιος 3(1), Τσελεμπής 15(2).
Ν.Ιωνία (Σαμόλης): Καλασούντας 5(1), Τόρα 3(1), Θάνος 13(1), Θεοδωράκος 7(1), Κεφάλας 1, Μαυρίδης, Σταυρόπουλος, Λίτσιος 10, Δήμας 10, Νικολακόπουλος, Ιγγλέζος, Αναστασόπουλος 10(2).