ΒΟΛΕΪ ΑΝΔΡΩΝ: ΓΣ ΑΠΟΛΛΩΝ ΣΜΥΡΝΗΣ - ΑΟ ΚΑΛΑΜΑΤΑ 80 3-0

ΒΟΛΕΪ ΑΝΔΡΩΝ:
ΓΣ ΑΠΟΛΛΩΝ ΣΜΥΡΝΗΣ - ΑΟ ΚΑΛΑΜΑΤΑ 80  3-0
(25-17, 25-21, 25-16)
Εύκολη νίκη με σκόρ 3-0 πέτυχαν οι άνδρες στο βόλεϊ του Απόλλωνα το απόγευμα του Σαββάτου στο κλειστό της Ριζούπολης με αντίπαλο την ομάδα της Καλαμάτας.
Η ομάδα μας πραγματοποίησε μία απο τις καλύτερες εμφανίσεις στο φετεινό Πρωτάθλημα και δεν άφησε κανένα περιθώριο διεκδίκησης στον αντίπαλο.
Ο Κώστας Νικηφορίδης παρέταξε στο πρώτο σετ τους Μανιάτη, Λένα, Χατζηκάλφα , Ανάγνου, Σασσάτη Κυριακίδη και λίμπερο τον Κοτζάμπαση. Με εξαιρετική υποδοχή, ο πολύ καλός χθές Μιχάλης Μανιάτης οργάνωσε το παιχνίδι με επιθέσεις απο την άκρη και το κέντρο. Το σκόρ πήγε γρήγορα στο 6-3, 12-9 και 18-13, το μπλόκ δούλεψε υποδειγματικά με τον αντίπαλο να αιφνιδιάζεται και το σετ να τελειώνει σε 24 λεπτά με 25-17.
Το δεύτερο σετ ξεκίνησε με ίδια σύνθεση για τον Απόλλωνα που κατέβασε 'μηχανές' δίνοντας δικαίωμα στον αντίπαλο να ανασυνταχθεί.
Η ομάδα του Χ.Δημητρακόπουλου πήρε κεφάλι περιορίζοντας τα λάθη και προηγήθηκε 6-3, 12-10 και 18-13.
Ο Κώστας Νικηφορίδης στο σημείο αυτό έριξε στον αγώνα τον Γιώργο Αμαριανάκη στη θέση του Ντίνου Ανάγνου και η αλλαγή λειτούργησε καταλυτικά για την έκβαση του δεύτερου σετ. Ο Απόλλωνας επανήλθε πιέζοντας και το σκόρ πήγε στο 19-20, 22-20 με τους μπλέ να ανακτούν το χαμένο έδαφος και με εκπληκτικές άμυνες, μπλόκ και σερβις να κερδίζουν το σέτ με 25-21.
Με την αυτοπεποίθηση στο ζενίθ και τον Αμαριανάκη σε εξαιρετική κατάσταση τόσο στην υποδοχή - άμυνα όσο και στο φιλέ και τους κεντρικούς Σασσάτη και Κυριακίδη να κυριαρχούν, ξεκινήσαμε το τρίτο σετ.
Ο Φραγκιαδάκης ρίχτηκε στη μάχη ξεκουράζοντας τον Αρη Χατζηκάλφα και με επιτυχία βοήθησε τους μπλέ να προηγηθούν 6-3, 12-6 και 18-12.
Με τον αντίπαλο να έχει συμβιβαστεί πλέον με την ιδέα της επερχόμενης ήττας, το σκόρ ανέβηκε στο 20-14, 23-16 και το σετ τελείωσε γρήγορα με 25-16 σε 20 λεπτά.
Δεν υπάρχει υστερήσας στον χθεσινό Απόλλωνα, που βρέθηκε σε μεγάλη μέρα και πήρε μια πεντακάθαρη νίκη με ένα τρίποντο που ανέβασε την αυτοπεποίθηση, εν όψει των δύο δύσκολων συνεχόμενων επισκέψεων της ομάδας μας στην Πάτρα. Την ερχόμενη αγωνιστική αντιμετωπίζει εκτός την ΕΑΠ Πατρών και στη συνέχεια την Ολυμπιάδα Πατρών.