ΟΔΥΣΣΕΑΣ ΑΜΑΡΟΥΣΙΟΥ - ΓΣ ΑΠΟΛΛΩΝ 0-3 στο βόλεϊ γυναικών

ΟΔΥΣΣΕΑΣ ΑΜΑΡΟΥΣΙΟΥ - ΓΣ ΑΠΟΛΛΩΝ 0-3
στο βόλεϊ γυναικών

Την 14η σερί νίκη τους πέτυχαν το βράδυ της Τετάρτης οι γυναίκες του Απόλλωνα με αντίπαλο τον Οδυσσέα στο εκτός έδρας παιχνίδι τους, στο κλειστό ''Σπύρος Λούης'' του Αμαρουσίου.
Οι μπλέ αμαζόνες ήταν πολύ καλές και δεν άφησαν περιθώρια αμφισβήτησης στην μαχητική ομάδα του Γιώργου Μάντζιου.
Ο Παύλος Μαναριώτης παρέταξε τις Μαναριώτη (πάσα), Λαλιώτη (διαγώνια) Καραβανά και Λάμπρου (κεντρικές), Αθανασίου και Αργυρού (ακραίες) και την Μαυροειδοπούλου στη θέση του λίμπερο.
Το πρώτο σετ κύλησε με τον Απόλλωνα να πιάνει υψηλή απόδοση, την Ελεάννα Καραβανά να κάνει το καλύτερο φετινό της παιχνίδι και μαζί με την εξαιρετική Ηρώ Λάμπρου να κερδίζουν τις μάχες σε κέντρο και επίθεση.
Στην υποδοχή η Νάγια Μαυροειδοπούλου έκανε ένα αλάνθαστο σερί και βοήθησε την Μαναριώτη στην πάσα, να διαλέξει ανάμεσα σε πολλές επιλογές στο επιθετικό κομμάτι, με τις κεντρικές να πυροβολούν και την Εύα Λαλιώτη με την Άλκηστη Αργυρού να τελειώνουν φάσεις με ιδιαίτερη επιτυχία.
Η διακύμανση του 1ου σετ με τον Απόλλωνα στο κεφάλι 6-1, 12-5, 18-7, 24-14 και τελικό 25-14.
Με την ίδια σύνθεση και σοβαρότητα από την ομάδα μας, ξεκίνησε το δεύτερο σετ με τις μπλε να στέκονται εξαιρετικά αλλά και τον αντίπαλο να φορτσάρει.
Στην υποδοχή και το σερβις καλή βοήθεια από την Νίκη Αθανασίου και καλή λειτουργία στο κέντρο από την Γεωργία Μόκα που μπήκε για να ξεκουράσει την Καραβανά. Το σκορ με προηγούμενο τον Απόλλωνα 6-3, 12-8, 18-13, 24-18 και κατάληξη 25-18 με την Λάμπρου να ανεβαίνει στην κορυφή διεκδικώντας τον τίτλο του ΜVP στο σετ.
Τρίτο σετ και ξεκίνημα με την αρχική σύνθεση, αλλαγή στην πορεία ώστε να ξεκουραστεί και η εξαιρετική Αργυρού με την Αγγελική Πούλου να παίρνει τη θέση της. Αντίστοιχα λίγο μετά τη μέση η Γεωργία Μόκα παίρνει τη θέση της Λάμπρου και το παιχνίδι κυλά με διακύμανση 6-4, 12-6, 18-13. Στο σημείο αυτό ο αντίπαλος επιχειρεί ένα ντεμαραζ και πλησιάζει τον Απόλλωνα στο 19-16.
Οι μπλε αμαζόνες απαντούν με σερί 4-1 και ξεφεύγουν πάλι με 23-17. Σειρά του Οδυσσέα να πιέσει αφού με σερί 4 πόντων το σετ πηγαίνει στο 24-21, για να τελειώσει όμως στη συνέχεια με πλασέ της Μόκα 25-21.
Το 15ο ροζ φύλλο αγώνα σε 16 αγωνιστικές είναι γεγονός για τις γυναίκες του Απόλλωνα, παρά την έλλειψη της Άρτεμης Σαμπάνη που απλά συμμετείχε στη σύνθεση με τραυματισμένο τον ώμο της.
Ο Απόλλωνας διαχειρίστηκε το παιχνίδι με σοβαρότητα, έπαιξε ωραίο βόλλεϋ και έπιασε απόδοση χωρίς να υστερήσει καμμία παίκτρια. Με τέτοια απόδοση μπορεί να δυσκολέψει οποιονδήποτε αντίπαλο!
Γ.Σ. ΑΠΟΛΛΩΝ ΣΜΥΡΝΗΣ: Μαναριώτη , Λαλιώτη, Καραβανά, Λάμπρου, Αθανασίου, Αργυρού, Μαυροειδοπούλου, Μόκα, Πούλου, Ζούβελου, Καραλή και Σαμπάνη.