ΒΟΛΕΪ ΓΥΝΑΙΚΩΝ: Γ.Σ. ΑΠΟΛΛΩΝ ΣΜΥΡΝΗΣ – ΧΟΛΑΡΓΟΣ 3-0 (25-13, 25-15, 25-20)

Γ.Σ. ΑΠΟΛΛΩΝ ΣΜΥΡΝΗΣ – ΧΟΛΑΡΓΟΣ 3-0
(25-13, 25-15, 25-20)

Ακόμα ένα «τρίποντο» μάζεψε η γυναικεία ομάδα βόλεϊ του ΓΣ Απόλλων Σμύρνης στο κλειστό της Ριζούπολης κόντρα στον Χολαργό και συνεχίζει ακάθεκτη για την διασφάλιση της εισόδου στα play off ανόδου. Μέσα σε 74΄έκαμψε την αντίσταση της αντίπαλης ομάδας και επιβεβαίωσε τη διαφορά δυναμικότητας που χωρίζει τις δύο ομάδες.

Στο πρώτο σετ ο Απόλλων ξεκίνησε με Λαλιώτη διαγώνια, Σαμπάνη και Αργυρού ακραίες, Μαναριώτη στη πάσα, Καραβανά και Μόκκα κεντρικές και Μαυροειδοπούλου λίμπερο. Η ομάδα μας μπήκε δυναμικά στον αγώνα και με πολύ καλό σερβίς, υποδοχή αλλά και επιθέσεις πήρε γρήγορα προβάδισμα το οποίο και διεύρυνε συνεχώς για να φτάσει με πλασέ της Καραβανά στο 25-13 σε 20΄.

Η εξέλιξη του 1ου σετ: 6-1, 12-3, 18-7, 24-11, 25-13.

Στο δεύτερο σετ ο Απόλλων ξεκίνησε με δύο αλλαγές καθώς η Αθανασίου πέρασε στη θέση της Αργυρού και η Ζούβελου στη θέση της Λαλιώτη. Μετά από ένα μουδιασμένο ξεκίνημα, στο οποίο οι δύο ομάδες εναλλάσσονταν στο προβάδισμα λίγο πριν τα μέσα του σετ η ομάδα μας με ένα σερί έκανε το 12-11, 20-11 για να τελειώσει ουσιαστικά το σετ, το οποίο και τελικά κατέκτησε με 25-15 σε 32΄.

Η εξέλιξη του 2ου σετ: 5-6, 12-10, 18-11, 24-14, 25-15.

Στο τρίτο σετ ο Παύλος Μαναριώτης προχώρησε σε παραπάνω αλλαγές, έτσι ο Απόλλων παρατάχτηκε με Πούλου και Αργυρού ακραίες, Ζούβελου διαγώνια, Καραλή πασαδόρο, Λάμπρου και Καραβανά κεντρικές και Μαυροειδοπούλου λίμπερο. Και πάλι η ομάδα μας ξεκίνησε μουδιασμένα το σετ με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν πόντο-πόντο. Και πάλι προς τα μέσα του σετ από το 14-13 έφτασε στο 18-13, για να απαντήσει η ομάδα του Χολαργού και να ισοφαρίσει 19-19. Όμως τα πολλά λάθη των παικτριών του Χολαργού και η βελτίωση της ομάδας μας οδήγησαν σε ένα 25-20 με επίθεση της Λάμπρου και στην κατάκτηση της νίκης.

Η εξέλιξη του 3ου σετ: 5-6, 12-11, 16-13, 18-13, 19-19, 25-20.

Γ.Σ. Απόλλων Σμύρνης (Μαναριώτης): Λαλιώτη, Καραβανά, Μόκκα, Μαναριώτη, Σαμπάνη, Αργυρού, Μαυροειδοπούλου-λ, Αθανασίου, Ζούβελου, Πούλου, Καραλή, Λάμπρου.