Η ΕΠΕΛΑΣΗ ΤΗΣ «ΕΛΑΦΡΑΣ ΤΑΞΙΑΡΧΙΑΣ» ΣΥΝΕΧΙΖΕΤΑΙ: Γ.Σ. ΑΠΟΛΛΩΝ ΣΜΥΡΝΗΣ – ΜΑΝΔΡΑΪΚΟΣ 64-56

ΠΑΝΩ ΑΡΙΣΤΕΡΑ: Τάσιος Τάσος, Πάντσιος Αποστόλης, Τσελεμπής Χρήστος, Αρναουτάκης Γιώργος, Αθανασάκης Μπάμπης, Ναούμ Θυμιός, Σιώμος Σταύρος.
ΚΑΤΩ ΑΡΙΣΤΕΡΑ: Παπουτσής Νίκος, Κοντούλης Στέλιος, Κουλούσης Χρήστος, Πετρόπουλος Λάμπρος, Κουτσούμπας Δημ., Γκινούτσης Διονύσης, Μανιάς Λουκάς.

Η ΕΠΕΛΑΣΗ ΤΗΣ «ΕΛΑΦΡΑΣ ΤΑΞΙΑΡΧΙΑΣ» ΣΥΝΕΧΙΖΕΤΑΙ:
Γ.Σ. ΑΠΟΛΛΩΝ ΣΜΥΡΝΗΣ – ΜΑΝΔΡΑΪΚΟΣ 64-56

Τίποτα δεν σταματά τον Απόλλωνα που επικράτησε και στο ντέρμπι της αγωνιστικής επί του Μανδραϊκού με 64-56. Η Ελαφρά Ταξιαρχία που δικαιώνει απόλυτα το προσωνύμιο της πέτυχε το ιδανικό σενάριο, καθώς όχι μόνο διεύρυνε το προβάδισμα της σε 2 βαθμούς από την ομάδα της Μάνδρας αλλά και με το +8 κάλυψε και τη διαφορά των 7 πόντων με την οποία είχε ηττηθεί στον πρώτο γύρο.
Ας ξετυλίξουμε όμως το κουβάρι της αναμέτρησης από την αρχή. Σε ένα κατάμεστο κλειστό, παρουσία 800 και πλέον ατόμων, οι Απολλωνιστές έδειξαν έμπρακτα από την έναρξη του αγώνα την πίστη και τη δίψα που διακατείχε άπαντες στον Απόλλωνα για τη νίκη.
Με αισιοδοξία και θετική διάθεση από την πρωτόγνωρη παρουσία του κόσμου οι παίκτες του Απόλλωνα πήραν τη σκυτάλη στον αγωνιστικό χώρο αποφασισμένοι να δείξουν ότι είναι δίκαια το «αφεντικό» του ομίλου. Με την γνώριμη πεντάδα των Πάντσιου, Πετρόπουλου, Τσελεμπή, Αρναουτάκη και Αθανασάκη στο παρκέ, έδειξαν να μην αιφνιάζονται από το αρχικό προβάδισμα της ομάδας της Μάνδρας και γρήγορα μετέτρεψαν το αρχικό 5-8 (στο 4’ ) σε 14-8  (στο 7΄) τρέχοντας ένα σερί 9-0. Σε εκείνο το χρονικό σημείο μια αδράνεια των παικτών μας επέτρεψε ένα 7-0 για την αντίπαλο για να κλείσει το πρώτο δεκάλεπτο με 16-20 και τον Μανδραϊκό να προηγείται στο σκορ.
Στο δεύτερο δεκάλεπτο και με την είσοδο των Κοντούδη, Θυμνιού και Τάσιου, η ομάδα μας έδειξε τις εκπληκτικές αμυντικές της αρετές, και γρήγορα ξαναπήρε το προβάδισμα. Το σκορ 24-21 στο 13’ και 30-21 στο 15΄με ένα επιθετικό κρεσέντο του Τσελεμπή. Ένα 5-0 για τον Μανδραϊκό μέχρι τη λήξη του ημιχρόνου και η αδράνεια της ομάδας μας στη ζώνη των αντιπάλων, οδήγησαν τις δύο ομάδες στα αποδυτήρια με σκορ ημιχρόνου 30-26. Αξιοσημείωτο ότι οι παίκτες μας κράτησαν την ομάδα της Μάνδρας στους 6 πόντους με την εκπληκτική άμυνά τους.
Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, οι σφικτές άμυνες συνεχίστηκαν με την ομάδα της Μάνδρας να βρίσκει διαδρόμους προς το καλάθι μας, ισοφαρίζοντας 32-32 στο 24΄, για να απαντήσει με τρίποντη βόμβα ο Πάντσιος ένα λεπτό μετά γράφοντας το 35-32. Απάντηση από τους παίκτες του Μανδραϊκού ο οποίος πέρασε μπροστά για τελευταία φορά στο παιχνίδι με 36-35, 3 λεπτά πριν τη λήξη του τρίτου δεκάλεπτου.
Εκεί ήταν η ώρα να μιλήσει επιθετικά ο Πάντσιος. Τρίποντο και 38-36, και αμέσως μετά δεύτερο διαδοχικό τρίποντο και 41-36, 1:37 πριν να λήξει η τρίτη περίοδος. Ακόμα ένα καλάθι του Πάντσιου 55΄΄ πριν το τέλος της περιόδου και 43-36, για να ακολουθήσουν ακόμα δύο καλάθια από Θυμνιό και Τσελεμπή, με το δεκάλεπτο να λήγει με την ομάδα μας στο +11 και σκορ 47-36.
Ο κόσμος πλέον στο κλειστό της Ριζούπολης είχε ζεσταθεί για τα καλά και οι πρώτες ιαχές « Νάτοι, νάτοι οι πρωταθλητές» έκαναν την εμφάνισή τους. Στο τελευταίο δεκάλεπτο η ομάδα μας με την ίδια αυτοσυγκέντρωση έφτασε τη διαφορά στο μέγιστο επίπεδο του +14, 8:30 πριν τη λήξη με γκολ-φάουλ του Πάντσιου (52-38).  Έτσι μπάκαμε στο τελευταίο πεντάλεπτο του αγώνα με +11 (55-44), για να αρχίσει κάπου εκεί το καρδιοκτύπι.
Οι παίκτες της Μάνδρας εμεταλλευόμενοι τα πολλά φάουλ που είχαν φορτωθεί οι «ψηλοί μας» με διαδοχικές προσπάθειες μέσα από την ρακέτα, έτρεξαν ένα επιμέρους 8-0, για να φτάσουμε στο 55-52, 2:45 πριν τη λήξη. Ένα γκολ-φάουλ από διείσδυση του Πετρόπουλου και 58-52, απάντηση από Μάνδρα και 58-54, μια βολή του Τάσιου και 59-54, για να γράψει μέσα σε αποθέωση ο Κοντούδης με τρίποντο το 62-54, 58’’ πριν τη λήξη.
Πλέον το κλειστό είχε πάρει φωτιά. Το σύνθημα «νάτοι, νάτοι οι πρωταθλητές» δονούσε την ατμόσφαιρα και η διαφαινόμενη νίκη έδειχνε να οριστικοποιείται, με το διακύβευμα πλέον να είναι η κάλυψη της διαφοράς της ήττας του πρώτου γύρου (7 πόντοι). Έντεκα δεύτερα πριν τη λήξη και με καλάθι του Μανδραϊκού το σκορ 62-56. Ταϊμ- άουτ από τον Χουχουλή, οδηγίες για την τελευταία επίθεση και 7’’ πριν το τέλος ο Πάντσιος με διείσδυση γράφει το 64-56, που ήταν και το τελικό σκορ.
Περιττό να πούμε ότι αυτό που ακολούθησε τη λήξη του αγώνα δύσκολα περιγράφεται. Το κλειστό να δονείται από τις ιαχές «Α-ΠΟ-ΛΛΩΝ» και «ΝΑΤΟΙ-ΝΑΤΟΙ ΟΙ ΠΡΩΤΑΘΛΗΤΕΣ» και οι παίκτες και το τεχνικό επιτελείο ένα κουβάρι, αγκαλιασμένοι να πανηγυρίζουν τη νίκη. Όλοι μαζί παίκτες και προπονητές ήρθαν προς την πλευρά των φιλάθλων φωνάζοντας όλοι μαζί ΑΠΟΛΛΩΝ, χειροκροτώντας τους φιλάθλους της ομάδας για την συμπαράστασή τους για να εισπράξουν με την σειρά τους την αποθέωση από τον κόσμο.
Κάπως έτσι ο Απόλλων έφτασε στην 13η συνεχόμενη νίκη του στο πρωτάθλημα και 15η συνολικά. Και αν νομίζει κανείς ότι όλα τέλειωσαν, ο κόουτς της ομάδας Δημήτρης Χουχουλής φρόντισε να δώσει το στίγμα και να προσγειώσει άπαντες, απευθυνόμενος στους παίκτες μας: «Κύριοι, τώρα κοιτάμε το επόμενο παιχνίδι».
Πάμε για το επόμενο λοιπόν και συγχαρητήρια για μια ακόμα φορά σε παίκτες και τεχνικό επιτελείο. Προσγειωμένοι, υπεύθυνοι και σοβαροί, επόμενος αντίπαλος: Γλαύκος Πατρών.

Τα δεκάλεπτα: 16-20, 30-26, 47-36, 64-56.
Γ.Σ. Απόλλων Σμύρνης (Χουχουλής – Χατζής): Κοντούδης 6(1), Γκινούτσης, Πετρόπουλος 6(1), Νιώτης, Σιώμος, Αρναουτάκης 4, Παπουτσής, Αθανασάκης, Πάντσιος 16(3), Θυμνιός 14, Τάσιος 4(1), Τσελεμπής 14(1).

Μανδραϊκός (Γρίβας): Παπαποστόλου 3(1), Σπυρόπουλος 4, Καραλής 7, Κούρτης 8(1), Δρακωτός, Μπούτρης, Γιατράκος 2, Στέφος 17, Λαμπρόπουλος 8(2), Καμπερίδης, Καρυπίδης 7(1).