ΜΕ ΚΑΡΔΙΑ ΠΡΩΤΑΘΛΗΤΗ Ο Γ.Σ. ΑΠΟΛΛΩΝ ΣΜΥΡΝΗΣ 67-66 ΤΗΝ ΠΕΝΤΕΛΗ

Σε έναν αγώνα που έκρυβε πολλές συγκινήσεις ο Απόλλων έκαμψε και την αντίσταση της σκληροτράχηλης Πεντέλης επικρατώντας στον πόντο με 67-66 και βαδίζει ακάθεκτος για την κατάκτηση του τίτλου. Η σημερινή νίκη κάθε άλλο παρά εύκολη ήταν καθώς οι κυανόλευκοι ήρθαν πολύ κοντά με το φάσμα της ήττας σε ένα παιχνίδι που είχε άγρια ομορφιά  και στο τέλος εξελίχτηκε σε θρίλερ.
Ο Απόλλων ξεκίνησε τον αγώνα με την γνώριμη  αρχική πεντάδα στο παρκέ (Πάντσιος, Πετρόπουλος, Τσελεμπής, Αρναουτάκης, Αθανασάκης) και είχε την ατυχία με το ξεκίνημα του αγώνα να στερηθεί των υπηρεσιών του Αρναουτάκη που στραβοπάτησε σε ανύποπτη φάση και αποχώρησε με διάστρεμμα.  Από την αρχή ο Απόλλων πήρε το προβάδισμα και με προσήλωση σε άμυνα και επίθεση έχτισε μια διαφορά 4-5 πόντων για να λήξει το πρώτο δεκάλεπτο με την ομάδα μας προηγούμενη με 16-12.
Στον ίδιο ρυθμό ο αγώνας μέχρι τα μέσα του δεύτερου δεκάλεπτου όπου με δύο διαδοχικά κλεψίματα του Πετρόπουλου που αξιοποιήθηκαν από τον ίδιο και τον Κοντούδη, ο Απόλλων βρέθηκε στο +8 (26-18, 5:30 πριν τη λήξη του ημιχρόνου), για να φτάσουμε στην ανάπαυλα με σκορ ημιχρόνου 32-26 υπέρ της ομάδας μας.
Στο τρίτο δεκάλεπτο σπουδαία ήταν η συνεισφορά του Σιώμου, που με 5 διαδοχικούς πόντους μετέτρεψε το 36-30 σε 41-31 και κατόπιν σε 45-33 2:40 πριν τη λήξη της τρίτης περιόδου. Ακολούθησε ένα 5-0 για την Πεντέλη (45-38), με την τρίτη περίοδο να λήγει με την ομάδα μας στο +9  και σκορ 51-42.
Όλα έδειχναν ότι ο  Απόλλων έλεγχε το παιχνίδι και ήταν θέμα χρόνου ακόμα μια άνετη επικράτηση. Όμως μετά το 33΄του αγώνα ήρθαν τα πάνω-κάτω καθώς το 53-44 με ένα 8-0 από την πλευρά της Πεντέλης έγινε 53-52 5:00 πριν το τέλος της αναμέτρησης. Στα τελευταία πέντε λεπτά ο αγώνας έγινε θρίλερ: 56-52 με γκολ-φάουλ Τσελεμπή, 58-58 και ισοφάριση 3:13 πριν το τέλος, 58-60 με την Πεντέλη να περνάει μπροστά για πρώτη φορά στον αγώνα, 59-60, 59-62, 61-62, 61-64, 63-64 και μπαίνουμε στο τελευταίο λεπτό με την Πεντέλη μπροστά 63-66.
Επίθεση για τον Απόλλωνα κερδίζει φάουλ ο Πάντσιος,  2 βολές και 65-66. Λάθος επαναφορά από την Πεντέλη, φάουλ στον Πάντσιο, δύο βολές και 67-66 ο Απόλλων με την Πεντέλη να έχει 17’’ στη διάθεσή της για να εκδηλώσει την τελευταία επίθεση.  Άστοχο σουτ από την Πεντέλη, ριμπάουντ από τον Τσελεμπή με τους διαιτητές να δείχνουν ότι πάτησε γραμμή και 5’’ να απομένουν για τη λήξη. Σε αυτά τα 5΄΄ τα δύο σουτ που επιχείρησαν οι αντίπαλοι ήταν άστοχα, με τον χρόνο να λήγει και το νέο εύστοχο σουτ να είναι πλέον σαφώς εκπρόθεσμο, με τους Απολλωνιστές να πανηγυρίζουν ακόμα μια νίκη.
Με τη λήξη του αγώνα, αλγεινή εντύπωση προκάλεσε η μεμονωμένη συμπεριφορά «θερμοκέφαλων» οπαδών της Πεντέλης  που παρολίγο να πυροδοτήσει την ατμόσφαιρα,  γρήγορα όμως τα πνεύματα ηρέμησαν και οι αντεγκλήσεις έλαβαν τέλος. Μέσα σε ιαχές «ΝΑΤΟΙ-ΝΑΤΟΙ ΟΙ ΠΡΩΤΑΘΛΗΤΕΣ» παίκτες και τεχνικό επιτελείο αποθεώθηκαν για μια ακόμα φορά από τον κόσμο που έδωσε και πάλι δυναμικό παρόν στο κλειστό της Ριζούπολης. Να σημειωθεί ότι τον αγώνα παρακολούθησαν  ο πρόεδρος της ΠΑΕ Εκτορας Μονεμβασιώτης καθώς και ο πρώην μεγαλομέτοχος της ΠΑΕ Σταμάτης Βελλής.
Συγχαρητήρια για μια ακόμα φορά σε τεχνικό επιτελείο και παίκτες. Το συγκρότημα των Χουχουλή και Χατζή έδειξε για μια ακόμα φορά ότι αρνείται πεισματικά να χάσει, και δίκαια απολαμβάνει τη μοναξιά της κορυφής. Έτσι φτάσαμε αισίως στην 15η συνεχόμενη νίκη και 17η συνολικά, ακόμα μια μεγάλη νίκη μέχρι την επόμενη. Επόμενος σταθμός: Σπαρτιατικός.
Τα δεκάλεπτα: 16-12, 32-26, 51-42, 67-66.
Γ.Σ. Απόλλων Σμύρνης (Χουχουλής-Χατζής): Κοντούδης 2, Γκινούτσης, Πετρόπουλος 5, Σιώμος 7, Νιώτης, Αρναουτάκης, Παπουτσής, Αθανασάκης, Πάντσιος 19(1), Θυμνιός 16, Τάσιος 5(1), Τσελεμπής 11.
Πεντέλη (Χαρτοματσίδης): Σταθάκης, Μάντζιος 3, Γρατσιάτος 9(1), Λίτσο 11(2), Αποστολόπουλος 7(1), Γιωτάκης, Λουγιάκης, Κωνσταντάκος, Καλογερόπουλος 18, Μπίγκος 6, Καρτσωνάκης, Μουστόπουλος 12.