Νέα νίκη εκτός έδρας πέτυχε σήμερα το απόγευμα στην Καλλιθέα με τον Ίκαρο η ανδρική ομάδα μπάσκετ του Απόλλωνα με 67-72. Σε λίγο περισσότερα...

ΙΚΑΡΟΣ ΚΑΛΛΙΘΕΑΣ – ΑΠΟΛΛΩΝ ΣΜΥΡΝΗΣ  67 – 72

Τίποτα δε σταματά τη μπασκετική «Ελαφρά Ταξιαρχία»  που άλωσε και το κλειστό του Έσπερου και συνεχίζει  την ξέφρενη πορεία της στο πρωτάθλημα. Πολλοί περίμεναν ένα δύσκολο αγώνα σήμερα και η ροή του παιχνιδιού δικαίωσε όσους μιλούσαν για ένα παιχνίδι που κρύβει παγίδες.
Ο Απόλλων μπήκε πολύ δυνατά και αποφασιστικά στο παρκέ, παίρνοντας κεφάλι στο σκορ, αυξάνοντας σταδιακά τη διαφορά, με τους παίκτες του Ίκαρου να δυσκολεύονται απέναντι στην πολύ καλή αμυντική λειτουργία των Απολλωνιστών (4-12 στο 5΄, 10-16 στο 7΄). Το πρώτο δεκάλεπτο έληξε με τον Απόλλωνα μπροστά με +10 (14-24), και την ομάδα μας να λειτουργεί με υποδειγματικό τρόπο μέσα στο παρκέ, τόσο αμυντικά όσο και επιθετικά.
Στο δεύτερο δεκάλεπτο η διαφορά έφτασε και τους 14 πόντους (16-30 στο 23΄), και από εκείνο το χρονικό σημείο η ομάδα του Ίκαρου άρχισε να βρίσκει πιο εύκολα διαδρόμους προς το καλάθι μας και να εξισορροπεί τον αγώνα. Έτσι η διαφορά ψαλιδίστηκε για να φτάσουμε στο ημίχρονο με σκορ 29-38 και τον Απόλλωνα στο +9.
Το τρίτο δεκάλεπτο κύλησε με τις δύο ομάδες ισοδύναμες και τη διαφορά μεταξύ 7-12 πόντων υπέρ του Απόλλωνα και τα αίματα να ανάβουν στα τελευταία δευτερόλεπτα της τρίτης περιόδου. Τότε ο τεχνικός του Ίκαρου δέχτηκε δύο μαζεμένες τεχνικές ποινές λόγω διαμαρτυριών και αποβλήθηκε από τους διαιτητές. Αθανασάκης και Πάντσιος αξιοποίησαν ο καθένας κατά το ήμισυ το πλεονέκτημα των βολών και ο φωτεινός πίνακας έγραψε 45-56 με τη λήξη του τρίτου δεκάλεπτου.
Η αναταραχή που δημιουργήθηκε με την αποβολή του τεχνικού του Ίκαρου όξυνε τα πνεύματα σε πάγκο και κερκίδα, και λειτούργησε συσπειρωτικά για τους Καλλιθεάτες που παίζοντας σκληρή άμυνα και με ωραίες συνεργασίες στην επίθεση, άρχισαν να μειώνουν το σκορ και να ανεβάζουν συνεχώς ψυχολογία.
Στον αντίποδα η ομάδα μας «κόλλησε», με συνέπεια το 45-56 να γίνει αρχικά 52-57 στο 33:30’, κατόπιν 57-59 4’ πριν το τέλος, για να ισοφαρίσει ο Ίκαρος αμέσως μετά και να περάσει για πρώτη φορά μπροστά με 62-59 3:35΄πριν τη λήξη του αγώνα.
Εκεί μίλησαν οι μεγάλες προσωπικότητες και η θέληση για νίκη των αθλητών μας. Διείσδυση του Πάντσιου και 62-61, καλή άμυνα μετά, και  «μεγάλο» τρίποντο του Κοντούδη που έγραψε το 62-64. Ισοφάριση από τον Ίκαρο 64-64, και στην επίθεση δεύτερο μεγάλο τρίποντο, αυτή τη φορά από τον Τάσιο και 64-67. Χαμένες επιθέσεις από Ίκαρο, βολές από Πάντσιο και Θυμνιό και 64-70 55’’ πριν το τέλος. 67-70 από τον Ίκαρο, δύο χαμένες βολές από Πετρόπουλο, καλή άμυνα και πάλι, και 4’’ πριν τη λήξη ο Πετρόπουλος με δύο εύστοχες βολές σφραγίζει το τελικό 67-72.
Για μια ακόμα φορά συγχαρητήρια στους παίκτες και το τεχνικό επιτελείο που διαχειρίστηκαν ένα πολύ δύσκολο αγώνα με επιτυχία και οδήγησαν σε μια πολύ σημαντική νίκη. Ακόμα και όταν το παιχνίδι στράβωσε, η ομάδα αυτή έδειξε το «μέταλλο» που έχει.
Έτσι  φτάσαμε στην 12η συνεχόμενη νίκη (και 14η συνολικά) και πλέον περιμένουμε το μεγάλο ντέρμπι της επόμενης αγωνιστικής κόντρα στον Μανδραϊκό. Να μην παραλείψουμε να αναφέρουμε ότι όλοι οι παίκτες μας σήμερα προσέφεραν τα μέγιστα γι΄αυτή τη νίκη και έδωσαν και τη ψυχή τους στο γήπεδο, και δικαιολογημένα γνώρισαν στο τέλος την αποθέωση από τους Απολλωνιστές που βρέθηκαν στο κλειστό του Εσπέρου. Η πανηγυρική ιαχή «ΑΠΟΛΛΩΝ» στο τέλος ήταν το κερασάκι στην τούρτα και «έκλεισε» με τον καλύτερο τρόπο μια δύσκολη και όμορφη βραδιά.