ΣΠΑΡΤΙΑΤΙΚΟΣ – ΑΠΟΛΛΩΝ 51-75

Εύκολα πέρασε και από τη Σπάρτη ο Απόλλων επικρατώντας με 75-51 της τοπικής ομάδας, φτάνοντας έτσι τις 16 συνεχόμενες νίκες και  18 συνολικά στο πρωτάθλημα. Η διαφορά δυναμικότητας μεταξύ των δύο ομάδων ήταν μεγάλη, γεγονός που επέτρεψε στους Χουχουλή και Χατζή  να δώσουν αρκετό χρόνο συμμετοχής στους νεαρότερους παίκτες της ομάδας. Αυτοί  με τη σειρά τους εκμεταλλεύτηκαν την ευκαιρία και βρήκαν την ευκαιρία να ξεδιπλώσουν στο παρκέ τις ικανότητές τους.
Ο Απόλλων ξεκίνησε με αρχική πεντάδα τους Πάντσιο, Πετρόπουλο, Τσελεμπή, Σιώμο και Αθανασάκη, μπήκε από την αρχή μπροστά στο σκορ και σιγά-σιγά έχτισε διαφορά, για να φτάσουμε στο τέλος της πρώτης περιόδου με την ομάδα μας στο +9 και σκορ 13-22.
Με την έναρξη του δεύτερου δεκάλεπτου και τον Απόλλωνα να παίζει γρήγορο μπάσκετ αξιοποιώντας τις αργές επιστροφές των γηπεδούχων η διαφορά γρήγορα ανέβηκε σε διψήφιο επίπεδο (13-26 στο 13΄, 15-33 στα μέσα του δεκάλεπτου) για να βρεθεί στη μέγιστη τιμή της (+25, 17-42) 2΄πριν τη λήξη του ημιχρόνου.
Κάπου εκεί όλα είχαν τελειώσει, και η ομάδα μας με αρκετές αλλαγές στην πεντάδα πήγε στα αποδυτήρια προηγούμενη με 20 πόντους και σκορ ημιχρόνου 25-45.
Στο δεύτερο ημίχρονο ο Απόλλων ξεκίνησε με Γκινούτση, Πετρόπουλο, Τσελεμπή, Τάσιο, Θυμνιό, με τους γηπεδούχους να μειώνουν τη διαφορά μέχρι τους 15 πόντους (32-47, 7:30 πριν τη λήξη της τρίτης περιόδου), αξιοποιώντας και την αστοχία των παικτών μας στις ελεύθερε βολές. Γρήγορα η διαφορά έφτασε ξανά στα επίπεδα άνω των 20 πόντων με την ομάδα μας πλέον να αγωνίζεται με τος μικρότερους σε ηλικία παίκτες (Σιώμος, Μανιάς, Νιώτης, Παπουτσής) και το δεκάλεπτο να λήγει με σκορ 39-62.
Διαδικαστικού χαρακτήρα και το τέταρτο δεκάλεπτο με τους νεαρούς μας παίκτες να δείχνουν μεγάλη αγωνιστικότητα και διάθεση σε επίθεση και άμυνα, με άπαντες πλέον να περιμένουν τη λήξη και το τελικό σκορ. Κάπως έτσι ακούστηκε η κόρνα της γραμματείας, ο φωτεινός πίνακας έγραψε το τελικό 51-75 και ο Απόλλων έφτασε στην 16η συνεχόμενη νίκη και 18η συνολικά.
Πλέον και σε συνδυασμό με τα ευνοϊκά αποτελέσματα της αγωνιστικής, καθώς ΚΑΟΚ και Πόλις έχασαν από Ίκαρο και Ακράτα αντίστοιχα το ενδιαφέρον μετατοπίζεται στο πότε θα πανηγυρίσουμε και μαθηματικά την άνοδο σε πρώτη φάση και σε δεύτερη φάση το κυνήγι της πρωτιάς και της κατάκτησης του πρωταθλήματος.
Συγχαρητήρια για μια ακόμα φορά σε παίκτες και τεχνικό επιτελείο, επόμενο ραντεβού σε 2  εβδομάδες (20/03) στη Ριζούπολη κόντρα στη ΦΕΑ.

Τα δεκάλεπτα: 13-22, 25-45, 39-62, 51-75.
Σπαρτιατικός (Τσώνης): Θεοδωρόπουλος 6 (1), Κόρο 4, Τζατζάς 2, Μανιατάκος 7, Βουργιώτης 6, Αλεξόπουλος, Βούλγαρης 2, Κυρίτσης 7, Αναγνωστάκος 9, Σταθάκος 8, Δορλής.
Γ.Σ. Απόλλων Σμύρνης (Χουχουλής-Χατζής): Κοντούδης 2, Γκινούτσης 8 (2), Πετρόπουλος 5, Νιότης 2, Σιώμος 14, Παπουτσής 8 (1), Αθανασάκης 4, Πάντσιος 6 (2), Θυμνιός 2, Τάσιος 5 (1), Τσελεμπής 16 (1), Μανιάς 3 (1).