ΠΑΡΑΣΤΑΣΗ ΓΙΑ ΕΝΑ ΡΟΛΟ Γ.Σ. ΑΠΟΛΛΩΝ ΣΜΥΡΝΗΣ – ΦΕΑ 86-69

ΠΑΡΑΣΤΑΣΗ ΓΙΑ ΕΝΑ ΡΟΛΟ
Γ.Σ. ΑΠΟΛΛΩΝ ΣΜΥΡΝΗΣ – ΦΕΑ 86-69

Ακόμα μια παράσταση έδωσε ο Απόλλων μπροστά στο κοινό του επικρατώντας της ΦΕΑ με το επιβλητικό 86-69, και πλέον ετοιμάζεται να πανηγυρίσει την άνοδο και την κατάκτηση του πρωταθλήματος, μιας και ο δεύτερος Μανδραϊκός ηττήθηκε από τον Ίκαρο με 83-67 στην Καλλιθέα.
Ο Απόλλων με αρχική πεντάδα τους Πάντσιο, Πετρόπουλο, Τσελεμπή, Τάσιο και Αθανασάκη μπήκε χαλαρά στο πρώτο δεκάλεπτο, γρήγορα όμως ισορρόπησε και μετέτρεψε το αρχικό 0-5 σε 8-8 (στο 7’), για να λήξει η πρώτη περίοδος με τον Απόλλωνα προηγούμενο με 15-14.
Στο δεύτερο δεκάλεπτο η ομάδα μας ήταν καταιγιστική και πυροβολώντας αρχικά από την περιφέρεια με 2 τρίποντα του Πάντσιου, ένα του Κοντούδη αλλά και τη συνεισφορά του Σιώμου κάτω από το καλάθι, έτρεξε ένα σερί 10-0, για να φτάσουμε στο 28-14 στο 13΄.
Το επιθετικό ρεσιτάλ συνεχίστηκε και σε συνδυασμό με την πολύ σφικτή άμυνα και τον έλεγχο των αμυντικών ριμπάουντ, αρκούσε για να οδηγήσει την ομάδα μας στο ημίχρονο με +21 και σκορ 47-26. Το επιμέρους 32-12 της δεύτερης περιόδου είχε πλέον κρίνει την έκβαση του αγώνα και το δεύτερο ημίχρονο είχε καθαρά διαδικαστικό χαρακτήρα.
Στο δεύτερο ημίχρονο ο Απόλλων ξεκίνησε με Κοντούδη, Πετρόπουλο, Τσελεμπή, Θυμνιό και Αρναουτάκη, η διαφορά έφτασε και στους +25 (51-26), και πλέον δόθηκε χρόνος συμμετοχής σε όλους τους παίκτες και ιδιαίτερα στους νεότερους Παπουτσή και Νιώτη οι οποίοι και πάλι αξιοποίησαν την ευκαιρία.  Η τρίτη περίοδος έληξε με σκορ 67-49 και με τις άμυνες να έχουν πλέον χαλαρώσει και από τις δύο ομάδες το ταμπλό έδειξε τελικό σκορ 86-69.
Έτσι ο Απόλλων σημείωσε την 17η συνεχόμενη νίκη και 19η συνολικά, απέκτησε διαφορά 3 πόντων από τον δεύτερο Μανδραϊκό με 5 αγώνες ακόμα να υπολείπονται και αυτό που πλέον πρέπει να απασχολεί είναι η διοργάνωση της φιέστας και η απονομή του τίτλου στην ομάδα μας.

Τα δεκάλεπτα: 15-14, 47-26, 67-49, 86-69.

Γ.Σ. Απόλλων Σμύρνης (Χουχουλής - Χατζής): Κοντούδης 9 (3), Γκινούτσης 2, Πετρόπουλος, Νιώτης 1, Σιώμος 4, Αρναουτάκης 7 (1), Παπουτσής 11 (2), Αθανασάκης 13, Πάντσιος 13 (3), Θυμνιός 12, Τάσιος 2, Τσελεμπής 12.

ΦΕΑ Ν.Φ./Ν.Χ. (Κοσμίδης): Νιφόρας 6, Ρωμοσιός 2, Στεφανής, Βλασόπουλος 10, Γόντικας, Νίκολι 4, Μπούσι 16 (1), Μπασέας 6, Διαμαντόπουλος 15, Δαρμογιάννης, Σταμάτης, Τσίτος 10 (2).

Συγχαρητήρια για μια ακόμα φορά σε Χουχουλή και Χατζή και στους παίκτες μας που διάγουν μια ονειρεμένη χρονιά για το μπάσκετ του Απόλλωνα το οποίο και θα μας δώσει την πρώτη άνοδο και τον πρώτο τίτλο της χρονιάς για την οικογένεια του Απόλλωνα.

14. Οίαξ Ναυπλίου 23 (2-19)

Την επόμενη αγωνιστική η ομάδα μας θα αντιμετωπίσει εκτός έδρας την ομάδα της Ακράτας και με νίκη πανηγυρίζει και μαθηματικά την άνοδο.