Πρωτάθλημα και άνοδο ΑΠΟΛΛΩΝΑ ΘΕΕ !!

Η άνοδος στη Β΄ Εθνική κατηγορία είναι γεγονός από τις 27/3 για την αντρική ομάδα μπάσκετ του Απόλλωνα. Μια πανάξια άνοδος που επισφραγίστηκε μέσα στο κλειστό της Ακράτας σπάζοντας το αήττητο της έδρας της τοπικής ομάδας και επικρατώντας με 79-68.
Μέσα σ΄ένα κατάμεστο κλειστό και ενώπιον ενός ενθουσιώδους και δυναμικού κοινού ο Απόλλων με αρχική πεντάδα τους Πάντσιο, Πετρόπουλο, Τσελεμπή, Σιώμο και Αθανασάκη μπήκε αποφασισμένος να γιορτάσει σήμερα την άνοδο. Οι γηπεδούχοι μπήκαν ορμητικά με σύμμαχο το κοινό τους και την δύναμη της έδρας, όμως η ομάδα μας γρήγορα ισορρόπησε το παιχνίδι και το 15-10 υπέρ των γηπεδούχων στα μέσα του δεκάλεπτου, έγινε 17-22 με τη λήξη του πρώτου δεκάλεπτου. Στην πρώτη περίοδο μεγάλη η επιθετική συνεισφορά του Τσελεμπή για την ομάδα μας όπως και του Λάφη για τους γηπεδούχους.
Στη δεύτερη περίοδο ο αγώνας ήταν αμφίρροπος με εναλλαγές στο προβάδισμα, με την ομάδα της Ακράτας να διατηρεί βραχεία κεφαλή στο σκορ και τον Κοντούδη με δύο τρίποντες βόμβες να ισοφαρίζει πρώτα 29-26 (4:45 πριν το ημίχρονο) και κατόπιν να δίνει προβάδισμα στην ομάδα μας 31-32(3:30 πριν τη λήξη του ημιχρόνου). Ένα ξέσπασμα για τους γηπεδούχους τους οδήγησε στο +5 (38-33) για να απαντήσει γρήγορα ο Απόλλων και με τρίποντο του Πάντσιου να πάμε στα αποδυτήρια με σκορ 40-39 υπέρ της γηπεδούχου ομάδας.
Στο δεύτερο ημίχρονο η ομάδα μας ξεκίνησε με Πάντσιο, Πετρόπουλο, Τσελεμπή, Σιώμο, Θυμνιό και πριν συμπληρωθεί ένα λεπτό τα φώτα έσβησαν και ακολούθησε ολιγόλεπτη διακοπή του αγώνα. Με την επανέναρξη η ομάδα μας έσφιξε την άμυνά της και βρέθηκε στο +7 (44-51, στο 24΄). Έκτοτε δεν ξανάχασε το προβάδισμα στο σκορ και με μπροστάρη επιθετικά τον Θυμνιό που ήταν ασταμάτητος η τρίτη περίοδος έληξε με +9 (51-60).
Στην τέταρτη περίοδο πλέον η ομάδα μας είχε σταθερά διψήφια διαφορά στα επίπεδα των 10-12 πόντων φθάνοντας μέχρι το +15 (64-79, 2:20 πριν τη λήξη). Το τελικό 68-79 ήρθε να επισφραγίσει την ανωτερότητα της ομάδας μας απέναντι σε ένα δύσκολο και πολύ μαχητικό αντίπαλο.
Να σημειωθεί ότι ο Απόλλων έγινε έτσι η πρώτη ομάδα που πέρασε μέσα από την Ακράτα σπάζοντας ένα αήττητο σερί 10-0 στο φετινό πρωτάθλημα.
Βέβαια όλα αυτά δεν είναι τίποτα μπροστά σε αυτό που διαδραματίστηκε με τη λήξη του αγώνα. Το κοινό της Ακράτας καταχειροκρότησε όρθιο την ομάδα μας όπως και τους γηπεδούχους σε μια πραγματική σπάνια και πολύ όμορφη στιγμή που σίγουρα θα μείνει χαραγμένη στη μνήμη όλων όσοι βρέθηκαν.
Τα πανηγύρια των Απολλωνιστών που ακολούθησαν και οι αγκαλιές δύσκολα περιγράφονται. Όλοι μαζί φώναξαν ΑΠΟΛΛΩΝ και πλέον ο διακαής πόθος όλων μέσα στην ομάδα είναι να πανηγυρίσουν τον τίτλο του πρωταθλητή μέσα σε ένα κατάμεστο κλειστό της Ριζούπολης την ερχόμενη Κυριακή κόντρα στον Πόλις.
Δε μένει τίποτα άλλο παρά να είμαστε όλοι στο κλειστό την ερχόμενη Κυριακή για να γιορτάσουμε την άνοδο και ωθώντας την ομάδα στη νίκη να πανηγυρίσουμε με τη λήξη και τον τίτλο του πρωταθλητή. Για μια ΟΜΑΔΑ που απέδειξε περίτρανα ότι το αξίζει και με το παραπάνω.