ΒΟΛΕΪ ΓΥΝΑΙΚΩΝ: ΚΑΡΕΑΣ - Γ.Σ. ΑΠΟΛΛΩΝ ΣΜΥΡΝΗΣ 2-3

ΚΑΡΕΑΣ - Γ.Σ. ΑΠΟΛΛΩΝ ΣΜΥΡΝΗΣ 2-3

Με το δεξί στα play off για τις αμαζόνες του Απόλλωνα που το βράδυ της Κυριακής πέτυχαν μία τεράστια σε έκταση νίκη απέναντι στην ισχυρή ομάδα του ΑΟ ΚΑΡΕΑ με ανατροπή.
Η Ελαφρά Ταξιαρχία ταξίδεψε με συνοδοιπόρους 50 και πλέον φιλάθλους και μπόρεσε να πανηγυρίσει μέσα στο κλειστό των αντιπάλων! Ειχε την ευκαιρία να κερδίσει το 1ο σετ με σκορ 25-22 και παράλληλα τις εντυπώσεις, η συνέχεια δεν ήταν όμως ανάλογη καθώς ο αντίπαλος διάβασε το παιχνίδι και με προσεκτική λειτουργία πήρε το 2ο σετ με σκορ 25-18 με τον Απόλλωνα χλωμό στην ανάπτυξη.
Μάχη στο 3ο σετ με τον Καρέα να εκμεταλλεύεται την ασθενή επίθεση των φιλοξενούμενων και να κερδίζει το σετ με σκορ 25-21 ανεβάζοντας στα ύψη την αυτοπεποίθηση των γηπεδούχων.
Στο σημείο αυτό όμως ο Απόλλωνας αφυπνίστηκε και με αντεπίθεση διαρκείας μπήκε στο 4ο σετ προηγούμενος με σκορ 6-0. Η υποδειγματική λειτουργία σε όλες τις γραμμές έκανε τους μπλέ να διαλύσουν τον συναγωνισμό και να κερδίσουν εύκολα με σκόρ 25-11 στέλνοντας τις αντίπαλες στο τάι μπρέικ!
Στην διαδικασία της ρώσικης ρουλέττας οι μπλέ ευτύχισαν να έχουν καλό ξεκίνημα προηγούμενες με 11-5. Ο αντίπαλος όμως δεν παραδόθηκε και εκμεταλευόμενος το χαλάρωμα του Απόλλωνα έφτασε να ισοφαρίσει το παιχνίδι με 12-12 !
Ομως και εκεί ο Απόλλωνας ήταν καλύτερος και μπόρεσε να ξεκολλήσει με ενα εξαιρετικό πλασέ της Μόκα και στη συνέχεια να τελειώσει το παιχνίδι με σκόρ 15-12.
Η ομάδα του Παύλου Μαναριώτη ήταν καλύτερη και με προσεκτικώτερη διαχείριση θα μπορούσε να κερδίσει ευκολώτερα. Αντέδρασε όμως με λάθη σε κρίσιμα σημεία του παιχνιδιού και το πλήρωσε δίνοντας ευκολους πόντους στον αντίπαλο!
Τεράστια η βοήθεια των φιλάθλων των μπλέ που για μιά σκόμα φορά στάθηκαν στο ύψος τους, παρά τις προκλήσεις που δέχθηκαν απο ευτυχώς λίγους ανεγκέφαλους οπαδούς των γηπεδούχων...
Με μία νίκη στο πρώτο παιχνίδι τα μπλέ κορίτσια έβαλαν τις βάσεις για καλή συνέχεια στην διαδικασία των play off πιστοποιώντας τον τίτλο του φαβορί για την άνοδο!
Με καλή διαχείριση των παιχνιδιών ελπίζουμε όλοι να δούμε τις αμαζόνες στις προνομιούχες δύο πρώτες θέσεις και ευχόμαστε καλή συνέχεια!

ΓΣ. ΑΠΟΛΛΩΝ ΣΜΥΡΝΗΣ (Π.Μαναριώτης): Μαναριώτη, Λαλιώτη, Σαμπάνη, Αργυρού, Καραβάνα, Λάμπρου, Μαυροειδοπούλου (λ), Ζούβελου, Αθανασίου, Μόκα, Καραλή, Πούλου.