ΝΑ-ΤΟΙ, ΝΑ-ΤΟΙ, ΟΙ ΠΡΩΤΑΘΛΗΤΕΣ

Τον τίτλο του πρωταθλητή του 1ου ομίλου Νότου της Γ΄Εθνικής πανηγύρισε ο Απόλλων μπροστά σε 500 και πλέον οπαδούς του επικρατώντας του Πόλις Καλλιθέας με 56-54.
Ο αγώνας είχε «χιτσκοκικό φινάλε» με τον Πετρόπουλο να ευστοχεί σε σουτ 3 δέκατα του δευτερολέπτου πριν τη λήξη χαρίζοντας στον Απόλλωνα τη νίκη και μαζί το πρωτάθλημα. Μια νίκη που όπως δείχνει το σκορ ήρθε δύσκολα, με τις δύο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ σε όλη τη διάρκεια του 40λεπτου, και να δείχνουν ιδιαίτερη έμφαση στις άμυνες και τις προσωπικές μονομαχίες.
Επιθετικά ο Απόλλων εμφανίστηκε νευρικός και άστοχος, το ίδιο όμως και οι φιλοξενούμενοι, όμως  παρά το χαμηλό σκορ ο αγώνας είχε άγρια ομορφιά και προσέφερε πολλές συγκινήσεις.
Ας πάρουμε όμως τα πράγματα από την αρχή. 500 και πλέον άτομα είχαν πάρει από νωρίς θέση στο κλειστό, για να δουν τον μπασκετικό Απόλλωνα να κατακτά και τον τίτλο του πρωταθλητή. Μεταξύ αυτών πολλά παιδιά των ακαδημιών έδιναν από νωρίς τον τόνο σκορπώντας χαμόγελα αισιοδοξίας για το μέλλον του τμήματος και του Συλλόγου.
Ο Απόλλων παρατάχτηκε με αρχική πεντάδα Πάντσιο, Πετρόπουλο, Τσελεμπή, Αρναουτάκη και Αθανασάκη, ξεκίνησε ευοίωνα με γκολ-φάουλ του Πετρόπουλου, στα μέσα του πρώτου δεκάλεπτου βρέθηκε στο +5 με τρίποντο του Αρναουτάκη (11-6), για να κλείσει η πρώτη περίοδος με τις δύο ομάδες ισόπαλες 15-15.
Το δεύτερο δεκάλεπτο χαρακτηρίστηκε από μεγάλη νευρικότητα και αστοχία από την περιφέρεια από την ομάδα μας μέχρι το 17΄ με το σκορ να είναι 20-26, για να οδηγηθούμε στο ημίχρονο με τους φιλοξενούμενους μπροστά κατά ένα πόντο (27-28).
Στο ίδιο μοτίβο το τρίτο δεκάλεπτο με τον Χουχουλή να εναλάσσει σχήματα και πρόσωπα, για να βρεθούμε με τη λήξη της περιόδου και πάλι στο -1 (40-41).
Ετσι οδηγηθήκαμε στο τελευταίο δεκάλεπτο, έχοντας χάσει πολλά ελεύθερα σουτ από την περιφέρεια, με τις άμυνες πλέον να παίζουν τον πρώτο ρόλο. Γρήγορα φορτωθήκαμε με 5 φάουλ (5-0) πριν τα μέσα της περιόδου, με την αντίπαλο να αποκτά το πλεονέκτημα των βολών.  Περίπου 3:45 πριν τη λήξη ο Θυμνιός γράφει το 49-45 για να ακολουθήσει ένα 9-0 από τον Πόλις, με το ταμπλό να δείχνει 49-54, 2:17 πριν το τέλος.
Με το παιχνίδι να έχει πάρει άσχημη τροπή, ο Απόλλων βασιζόμενος στην άμυνά του, επανήρθε. 50-54 με βολή του Τσελεμπή, 52-54 με βολές του Πάντσιου (1:28, πριν τη λήξη), 54-54 με καλάθι του Θυμνιού στα 59’’.
Πλέον όλα θα κρίνονταν στις λεπτομέρειες. Βολές του Κασπαριάν 19’’ πριν το τέλος και 0/2. Τελευταία επίθεση, η μπάλα στα χέρια του Πάντσιου, λέϊ – απ, αστοχεί και ο Πετρόπουλος στον αέρα σουτάρει και γράφει  το 56-54, 3 δέκατα του δευτερολέπτου πριν τη λήξη  μέσα σε αποθέωση στο κλειστό της Ριζούπολης.
Η επίθεση που επιχείρησε σε αυτό τον ελάχιστο χρόνο ο Πόλις δεν είχε τύχη, με την κόρνα της γραμματείας να ακούγεται και το κλειστό να παίρνει «φωτιά». Τεχνικό επιτελείο και παίκτες γνώρισαν την αποθέωση με το σύνθημα «ΝΑΤΟΙ-ΝΑΤΟΙ ΟΙ ΠΡΩΤΑΘΛΗΤΕΣ» να δονεί την ατμόσφαιρα από μικρούς και μεγάλους.
Τα λόγια πλέον περιττεύουν. Ο Απόλλων πανάξιος πρωταθλητής, με τρέχον ρεκορ  21-2, βρίσκεται ήδη στη Β΄ Εθνική, γι΄ αυτό για μια ακόμα φορά αξίζουν πολλά συγχαρητήρια στους συντελεστές αυτής της επιτυχίας.
 Μεγάλο κέρδος από το σημερινό αγώνα, η έντονη και πολυάριθμη παρουσία των μικρών παιδιών και των ακαδημιών στις εξέδρες που αποτελούν τη μεγαλύτερη παρακαταθήκη για το Σύλλογο, έτσι ώστε οι ευχάριστες μέρες να έχουν συνέχεια και διάρκεια.