«Σταμάτησε» Απόλλωνα Σμύρνης ο Χαρίλαος Τρικούπης

1ος: «Σταμάτησε» Απόλλωνα Σμύρνης ο Χαρίλαος Τρικούπης
Σπουδαία εντός έδρας νίκη, με 76-69 επί του πρωτοπόρου Απόλλωνα Σμύρνης, πανηγύρισε ο Χαρίλαος Τρικούπης στο ΔΑΚ Μεσολογγίου.
Καθοριστικό βήμα για την κατάκτηση της 3ης θέσης στον 1ο Όμιλο Νότου της Γ’ Εθνικής έκαναν οι γηπεδούχοι, που ανάγκασαν τους αντιπάλους τους στη μόλις τρίτη φετινή ήττα τους κι εκείνοι «κλείδωσαν» το στόχο τους. Ο Χαρίλαος Τρικούπης μπήκε από την αρχή αποφασισμένος για την κατάκτηση του ροζ φύλλου, έκλεισε μπροστά το πρώτο δεκάλεπτο με 26-12 και το ημίχρονο με 44-40, ενώ στο δεύτερο μέρος ξέφυγε και πάλι, με το 30’ να τον βρίσκει στο +15 (68-53). Οι φιλοξενούμενοι δεν κατάφεραν να επανέλθουν κι έτσι η νίκη έμεινε στους Μεσολογγίτες. Αυτή ήταν η πρώτη ήττα του Απόλλωνα Σμύρνης από την 1η Νοεμβρίου του 2015. Εξάλλου, οδυνηρή ήττα γνώρισε ο ΚΑΟΚ και υποχώρησε στην κατάταξη. Οι Κορίνθιοι «κόλλησαν» στην Πάτρα, χάνοντας με 75-54 από το Γλαύκο, έτσι τους «έπιασε» στο βαθμολογικό πίνακα ο Πόλις Καλλιθέας, που επικράτησε με 80-54 του Οίακα Ναυπλίου στο Κλειστό Εθνικής Αντίστασης.