Δημοσίευμα του αθλητικού site planet apollon για την γυναικεία ομάδα βόλεϊ του Γ.Σ. Απόλλων Σμύρνης.

Να περάσει ο επόμενος!

Συνεχίζει απτόητη την πορεία προς την άνοδο και τον τίτλο η γυναικεία ομάδα βόλεϊ του Απόλλωνα

Οι μπλε αμαζόνες του Απόλλωνα έκαναν το 3 στα 3 στα Play-Off επικρατώντας του Πήγασου με 3-0 σετ στο κλειστό του Μετς σε αγώνα που είχε διάρκεια μόλις 1 ώρα και 15 λεπτά! Το απόγευμα της Κυριακής τα κορίτσια του Παύλου Μαναριώτη έβαλαν νωρίς τις βάσεις και δεν άφησαν κανένα περιθώριο στις γηπεδούχες να αμφισβητήσουν την κυριαρχία της μπλε ομάδας, η διαφορά στο πρώτο σετ άνοιξε γρήγορα και αν δεν υπήρχαν έξι στην σειρά λανθασμένα σφυρίγματα από τον διαιτητή του αγώνα, τότε το σκορ υπέρ του Απόλλωνα θα ήταν μεγαλύτερο! Μάλιστα ο διαιτητής δεν δίστασε να δείξει δύο φορές την κίτρινη κάρτα στην ομάδα μας, αποφάσεις που αποδοκίμασαν από την εξέδρα οι Απολλωνιστές. Το σετ τελείωσε με σκορ 17-25. Στο δεύτερο σετ η ομάδα μας μπήκε το ίδιο δυνατά καθαρίζοντας το εύκολα με 13-25. Στο τρίτο σετ οι φιλοξενούμενες μπήκαν μουδιασμένα με τον Πήγασο να προηγείται με πέντε πόντους. Στα μέσα του σετ οι μπλε αμαζόνες βρήκαν ρυθμό και με επιμέρους σκορ 8-0 διαμόρφωσαν το 10-15 σε 18-15 διατηρώντας το προβάδισμα μέχρι το τέλος του σετ 21-25 κατακτώντας παράλληλα και το ροζ φύλλο αγώνα!
Οι κυανόλευκες πραγματοποίησαν την καλύτερη φετινή τους εμφάνιση με την Ελεάννα Καραβάνα να αγγίζει τέλεια ποσοστά απόδοσης. Κοντά σε απόδοση η Ηρώ Λάμπρου, η Ακριβή Μαναριώτη και η Εύα Λαλιώτη. Αρκετά καλές τόσο σε δημιουργικό όσο και στο εκτελεστικό ήταν Άλκηστη Αργυρού και η Άρτεμις Σαμπάνη. Ενώ η Νάγια Μαυροειδοπούλου είχε καλά ποσοστά στην υποδοχή.
Την Τετάρτη 20/4 στις 21:30 στο κλειστό της Ριζούπολης οι μπλε αμαζόνες μπροστά στο κοινό τους θα υποδεχθούν τον Καρέα όπου με νίκη δεν κατακτούν μόνο την άνοδο αλλά και το πρωτάθλημα.

ΓΣ ΑΠΟΛΛΩΝ ΣΜΥΡΝΗΣ (Πάυλος Μαναριώτης): Μαναριώτη, Λαλιώτη, Λάμπρου, Καραβάνα, Σαμπάνη, Αργυρού, Μαυροειδοπούλου, Αθανασίου, Μόκα, Ζούβελου, Καραλή, Πούλου.