Πρωταθλητής Football League Νέων ο Απόλλων Σμύρνης, πήρε στα πέναλτι τα Τρίκαλα!!!

apollwn smyrnhs newn 2015-16

Πρωταθλητής για την αγωνιστική περίοδο 2015-16 στη Football League Νέων αναδείχτηκε ο Απόλλων Σμύρνης. Στο σημερινό (14/5) τελικό που έγινε στο «Παπαχαραλάμπειο» Στάδιο της Ναυπάκτου, η ομάδα του Λευτέρη Βελέντζα κατάφερε να επικρατήσει στα πέναλτι των Τρικάλων με 4-3 (κ.α. 0-0 παρ. 0-0) και να φτάσει στην κατάκτηση του τροπαίου!
Οι δύο ομάδες συναντήθηκαν στο μεγάλο τελικό που θα αναδείκνυε τον νικητή και των δύο Ομίλων και μετά από ένα δυναμικό ματς που δεν περιείχε γκολ τόσο στην κανονική διάρκειά του όσο και στην παράταση, οι φιναλίστ έλυσαν τις διαφορές τους στα πέναλτι.
Εκεί ο Μαυρίδης της «Ελαφράς Ταξιαρχίας απέκρουσε τα πέναλτι του Τσαρτόλια και του Χριστοδουλόπουλου και ανέδειξε την ομάδα του πρωταθλήτρια!
Στην κανονική διάρκεια του αγώνα το συγκρότημα του Γιάννη Καλιτζάκη είχε τις ευκαιρίες να πάρει τη νίκη με τους Τοπτίδη και Παρθένη αλλά σε ισάριθμες περιπτώσεις ο πορτιέρο του Απόλλωνα είπε «όχι».
Στην παράταση ο Απόλλων ανέβασε την απόδοσή του αλλά δεν μπόρεσε να εκμεταλλευτεί το αριθμητικό πλεονέκτημα (αποβλήθηκε στο 106′ ο Τσαβαλάς από τα Τρίκαλα) με αποτέλεσμα το ματς να οδηγηθεί στα πέναλτι.

Κ19 ΑΟ Τρίκαλα – Κ19 Απόλλων Σμύρνης 0-0 (3-4 πέν)