Ήττα με 78-70 από τον Εργοτέλη

Φωτο Βαγγέλη Ζαρδή

Την ήττα γνώρισε η αντρική ομάδα μπάσκετ του ΓΣ Απόλλων Σμύρνης με 78-70 από τον Εργοτέλη στο κλειστό της Ριζούπολης, σ΄ένα αγώνα που παραλίγο στο τέλος να γίνει επική ανατροπή. Οι κυανόλευκοι ξεκίνησαν δυνατά στο πρώτο δεκάλεπτο, προηγήθηκαν και με +6 (14-8), με τους Κρητικούς με πιεστική άμυνα, καλή κυκλοφορία και ευστοχία από τα 6,75 να ισορροπούν γρήγορα το παιχνίδι, για να λήξει η πρώτη περίοδος με σκορ 18-21.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η ομάδα μας είχε ένα πολύ άσχημο διάστημα  και σε συνδυασμό  με τα αλλοπρόσαλλα σφυρίγματα των διαιτητών, βρέθηκε στο ημίχρονο στο -15 (25-40). Παρόμοια εικόνα και στο τρίτο, με τη διαφορά να διευρύνεται υπέρ του Εργοτέλη και όλα να μοιάζουν χαμένα στο 30΄με τον φωτεινό πίνακα να δείχνει 42-66
.
Με το ξεκίνημα του τελευταίου δεκάλεπτου ξεκίνησε μια αντεπίθεση διαρκείας, για να φτάσουμε στο 66-70 περίπου 2:30 λεπτά πριν το τέλος. Εκεί ο Απόλλων είχε την ευκαιρία να γυρίσει ένα χαμένο παιχνίδι, αλλά η αστοχία σε κρίσιμες βολές, σε συνδυασμό με κάποια χαμένα ριμπάουντ και τα πολύ υψηλά ποσοστά ευστοχίας των Κρητικών, συνέβαλαν για να γραφτεί το τελικό 70-78.

Κρατάμε την αντίδραση του Απόλλωνα που σηματοδότησε η είσοδος του Κώστα Δενδρινού στο παιχνίδι (που έδωσε την απαραίτητη ενέργεια σε άμυνα και επίθεση), καθώς και τα αποθέματα ψυχικών δυνάμεων της ομάδας που δεν παράτησε τον αγώνα και που με λίγη τύχη θα μπορούσε να φτάσει σε μια επική ανατροπή. Με οδηγό το τελευταίο δεκάλεπτο, προχωράμε παιχνίδι με παιχνίδι, με ψηλά το κεφάλι, το πρωτάθλημα έχει πολύ δρόμο και είναι πολύ νωρίς για απογοητεύσεις όπως και ενθουσιασμούς. Επόμενος σταθμός Μαρούσι, πάμε γερά!!

Το φύλλο αγώνα:

Απόλλων Σμύρνης – Εργοτέλης 70-78
Διαιτητές: Ελευθεριάδης-Φάκαρος.
Τα δεκάλεπτα: 18-21, 25-40, 42-66, 70-78.

Γ.Σ. ΑΠΟΛΛΩΝΑΣ ΣΜΥΡΝΗΣ (Χατζής): Κοντούδης 2, Μπάρδας 6 (1), Σπυρόπουλος 1, Μπασδέκης 17, Δενδρινός 14 (1), Αρναουτάκης 2, Κυπριτζόγλου 8 (2), Χανιάς, Παπουλίδης 14, Νιώτης, Σιώμος 6, Παπουτσής.
ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ (Μακράκης): Γεωργούτσος 14, Καρακωνσταντάκης 6 (1), Τερζάκης, Βερτούδος 7 (1), Χουχούμης 19 (3), Σταράκης 3 (1), Χασάπης 3 (1), Μανιαδής, Δόσπρας 2, Σκανδαλάκης, Σαρρής 7 (1), Καραλής 17 (3).

Μανδραϊκός – Παπάγου 76-67

Η βαθμολογία (σε τρεις αγώνες): Περιστέρι 6, Παπάγου 5, Τρίτωνας 5, Μανδραϊκός 5, Πανερυθραϊκός 5, Κηφισιά 5, Ιωνικός Νικαίας 4,  Κορωπί 4,  Πανελευσινιακός 4, Απόλλωνας Σμύρνης 4, Φιλαθλητικός 4, Κρόνος Αγίου Δημητρίου 4, Πρωτέας Βούλας 4, Εργοτέλης 4, Μαρούσι 2, Αγία Παρασκευή 1.

* Ο Εργοτέλης και το Μαρούσι έχουν από δύο αγώνες, ενώ η Αγία Παρασκευή έχει παίξει έναν αγώνα.

Η επόμενη αγωνιστική (4η, 23/10): Κορωπί-Φιλαθλητικός, Ιωνικός Νίκαιας-Κρόνος, Εργοτέλης-Πρωτέας Βούλας, Μαρούσι-Απόλλων Σμύρνης, Περιστέρι-Πανερυθραϊκός, Πανελευσινιακός-Αγία Παρασκευή, Ν. Κηφισιά-Μανδραϊκός, Τρίτωνας-Παπάγου.