Ήττα από το Μαρούσι με 81- 62

Την ήττα γνώρισε ο Απόλλων στο κλειστό του Αγίου Θωμά από την ομάδα του Αμαρουσίου με 81-62, σημειώνοντας έτσι την τρίτη σερί ήττα στο πρωτάθλημα.

Οι κυανόλευκοι ξεκίνησαν καλά, με τον Παπουλίδη να σκοράρει στην επίθεση, και πιέζοντας στην άμυνα βρέθηκαν προηγούμενοι και με +9 (12-21), για να κλείσει το δεκάλεπτο με την ομάδα μας μπροστά με 7 πόντους (14-21).

Με το ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου, λάθη των παικτών μας στην πίεση των Μαρουσιωτών, έδωσαν την ευκαιρία στην αντίπαλο να ισοφαρίσει γρήγορα και να περάσει μπροστά στα μέσα του δεκάλεπτου με 30-29. Συνέχεια λαθών από την πλευρά μας, και ελεύθερα σουτ από τους αντίπαλους, μας οδήγησαν στο ημίχρονο με -8 (40-32).

Η ίδια εικόνα συνεχίστηκε στο τρίτο δεκάλεπτο, με την ομάδα μας κακή αμυντικά και με προβλήματα στην κυκλοφορία επιθετικά, για να φτάσουμε στο 30’ με σκορ 60-50.

Σημάδια ανάκαμψης στην αρχή του τέταρτου όπου πλησιάσαμε στους 4 πόντους (60-56), με την ανάκαμψη να αποδεικνύεται πρόσκαιρη όμως, αφού και πάλι με πολλά προβλήματα σε άμυνα και επίθεση βρεθήκαμε στο -12 (72-60), για να ακολουθήσει ένα καταστροφικό τελευταίο τρίλεπτο όπου η διαφορά εκτοξεύτηκε στους 19 πόντους με τη λήξη, για να γράψει ο πίνακας το τελικό 81-62.

Δίκαιη η επικράτηση του Αμαρουσίου, και κακή η εμφάνιση της ομάδας μας, που ακόμα και στα σημεία που πλησίασε στο σκορ, δεν έπειθε ότι είναι σε θέση να διεκδικήσει κάτι καλύτερο από τον αγώνα. Η προσπάθεια συνεχίζεται με δύσκολο αγώνα την επόμενη βδομάδα στο κλειστό της Ριζούπολης απέναντι στο Περιστέρι.