Μεγάλη νίκη και ονειρεμένη επιστροφή, ο Απόλλων 83-81 το Κορωπί

Μεγάλη νίκη και ονειρεμένη επιστροφή,
ο Απόλλων 83-81 το Κορωπί

Με μια μεγάλη νίκη στην πρεμιέρα συνόδεψε ο Απόλλων την επιστροφή του στην Β΄ Εθνική μετά από 22 ολόκληρα χρόνια.
Το συγκρότημα του Παναγιώτη Χατζή έκαμψε την αντίσταση του Κορωπίου σ΄ένα παιχνίδι για γερά νεύρα, με δραματικό φινάλε και ανατροπές.

Ο Απόλλων μπήκε πολύ δυνατά στο παιχνίδι στο πρώτο δεκάλεπτο και με επιθετικό κρεσέντο πήρε διψήφια διαφορά, για να κλείσει το ημίχρονο στο +5 (41-36).

Στο δεύτερο ημίχρονο πολύ ένταση και ομηρικές μάχες κάτω από το καλάθι, για να φτάσουμε στα τελευταία δραματικά δευτερόλεπτα όπου ο Καραδολάμης με τρίποντο έγραψε το 80-81, παγώνοντας το κατάμεστο και γεμάτο παλμό κλειστό της Ριζούπολης.

Οι Απολλωνιστές όμως δεν είχαν πει την τελευταία τους λέξη, και στην επαναφορά ο Μπασδέκης με γκολ-φάουλ στην εκπνοή πέτυχε το 83-81, έβαλε την υπογραφή του στην σπουδαία αυτή νίκη και εκτόξευσε στα ουράνια τους φίλους της Ελαφράς Ταξιαρχίας.

Ήταν μια πολύ μεγάλη νίκη γιατί σημειώθηκε κόντρα σε ένα πολύ ισχυρό αντίπαλο αλλά και γιατί έδωσε πολύ μεγάλη χαρά στον κόσμο της ομάδας που διψούσε για αγωνιστικό θέαμα και συγκινήσεις.

Ένα μεγάλο ευχαριστώ σε τεχνική ηγεσία και παίκτες για τη χαρά που μας πρόσφεραν και ένα πολύ μεγάλο ευχαριστώ στον κόσμο και ιδιαίτερα στους Basso Rango και την Αναγέννηση που έκαναν καμίνι το κλειστό και στήριξαν την ομάδα για να έρθει το πολυπόθητο αποτέλεσμα.

Φωτογράφιση: Βαγγέλης Ζαρδής