Ήττα στη Νίκαια με το βλέμμα στον Εργοτέλη

Την ήττα με 87-68 γνώρισε ο Απόλλων στο κλειστό της Νίκαιας από τον Ιωνικό σε μια αναμέτρηση η οποία έτσι κι αλλιώς προδιαγραφόταν ως αυξημένης δυσκολίας. Η ομάδα μας κυνηγούσε στο σκορ από την αρχή, με το πρώτο δεκάλεπτο να κλείνει με διαφορά 8 πόντων σε βάρος της ομάδας μας (26-18).

Σ΄ ένα θεαματικό δεύτερο δεκάλεπτο ο Απόλλων προσπαθούσε να μείνει κοντά στο σκορ, για να κλείσει το δεκάλεπτο με 51-40 υπέρ της γηπεδούχου. Στο τρίτο δεκάλεπτο και ενώ η διαφορά είχε φτάσει και σε μονοψήφιο αριθμό, ο Πάντσιος με την εκπνοή της περιόδου έγραψε το +12 (68-56), για να ακολουθήσει ένα κακό ξεκίνημα στο τέταρτο, στο οποίο οι γηπεδούχοι πάτησαν γκάζι και ανέβασαν τη διαφορά, με το ταμπλό να γράφει το τελικό 87-68.

Αυτό που προέχει πλέον, είναι η ομάδα μας ν΄αφήσει πίσω αυτό το παιχνίδι και να επικεντρωθεί στον προσεχή αγώνα με τον Εργοτέλη στη Ριζούπολη, μιας και πρόκειται για μια ομάδα με ίδιους στόχους με εμάς, που θα έρθει στο κλειστό μας με ανεβασμένη ψυχολογία μετά την νίκη - έκπληξη που πέτυχε επί του Πανερυθραϊκού με 63-56.

Πρόκειται για ένα πολύ σημαντικό αγώνα που η ομάδα θα χρειαστεί και πάλι τη στήριξη και τον παλμό του κόσμου για να φτάσει σε ακόμα μια νίκη μέσα στο κλειστό της Ριζούπολης.

Το φύλλο αγώνα:

ΙΩΝΙΚΟΣ ΝΙΚΑΙΑΣ - ΑΠΟΛΛΩΝ ΣΜΥΡΝΗΣ 87-68

Τα δεκάλεπτα: 26-18, 25-22, 17-16, 19-12.

Διαιτητές: Τσαχάρης-Τσολάκος

ΙΩΝΙΚΟΣ ΝΙΚΑΙΑΣ (Ταυρόπουλος): Παπαγεωργίου, Παναγιωταράς 7, Καπινιάρης 7 (1), Παλαιοχωρίτης 8 (2), Βουγιούκας 8, Πετρόπουλος 19 (2), Κοντραφούρης, Περδικάρης 21 (1τρ., 11ριμπ.), Πάντσιος 11 (1τρ., 10ασ.), Βασιλόπουλος, Περσίδης 6, Καλογερίας.
Γ.Σ. ΑΠΟΛΛΩΝ ΣΜΥΡΝΗΣ (Χατζής): Κοντούδης 6 (2), Μπάρδας 18 (4), Σπυρόπουλος 5 (1), Μπασδέκης 3, Κουτσούμπας 3 (1), Αρναουτάκης 12, Κυπριτζόγλου 2, Χανιάς 2, Παμπουλίδης 15, Νιώτης, Σιώμος 2, Παπουτσής.

Συνολικά τα αποτελέσματα της 2ης αγωνιστικής, η βαθμολογία, και το πρόγραμμα της 3ης αγωνιστικής:

*Έχουν ένα παιχνίδι
**Δεν έχει αγωνιστεί με το ΑΣΕΑΔ να έχει προκρίνει την Αγία Παρασκευή για να πάρει την θέση του Έσπερου ΑΟΠΑ στο πρωτάθλημα