ΑΟ ΒΑΡΗΣ - ΓΣ ΑΠΟΛΛΩΝ 0 - 3

ΑΟ ΒΑΡΗΣ - ΓΣ ΑΠΟΛΛΩΝ  0 - 3

Νίκη εκτός έδρας την 5η αγωνιστική ημέρα για τις γυναίκες του Απόλλωνα στο κλειστό γήπεδο της Βάρης, κόντρα στην ομώνυμη ομάδα. Μία καθαρή νίκη που την φέρνει στην 2η θέση της βαθμολογίας του Πρωταθλήματος ΕΣΠΑΑΑ.
Η ομάδα των Γλυκών Νερών αήττητη μέχρι χθες, έπεσε στην 4η θέση και έμεινε στους 11 πόντους μετά την ήττα από τη Νίκη Αμαρουσίου με 3-0. Ο Απόλλωνας Αγίου Δημητρίου προχωράει αήττητος μετά την χθεσινή του συνεχόμενη νίκη επί της αδύναμης ομάδας του Ο.Φ Γέρακα.

Στη βαθμολογία του πρωταθλήματος οι δύο 'Απόλλωνες' μοιράζονται την κορυφή με 13 πόντους με τη Νίκη Αμαρουσίου να ακολουθεί με 12Την ερχόμενη αγωνιστική δύο ματς φωτιά θα κρίνουν την κορυφή, με την Νίκη Αμαρουσίου να ταξιδεύει στον Άγιο Δημήτριο και τον Γ.Σ Απόλλωνα να υποδέχεται τα Γλυκά Νερά.

Στο χθεσινό παιχνίδι η ομάδα μας παρατάχθηκε στο γήπεδο με τις Μαναριώτη, Λαλιώτη, Παπαμιχάλη, Θεολόγου, Βλαβιανού, Καραβάνα και Μαυροειδοπούλου στη θέση του λίμπερο. Το 1ο σετ τελείωσε γρήγορα με σκορ 25 -12 με τις γηπεδούχους να μη μπορούν να ανταποκριθούν στο ρυθμό του Απόλλωνα.

Ίδια εικόνα και στο 2ο σετ με τον Απόλλωνα να πιέζει στην επίθεση και την υποδοχή να λειτουργεί υποδειγματικά. Το τελικό σκορ 25 -16 το πιστοποιεί, παρά τα λίγα λάθη της ομάδας μας στο σέρβις και μπλοκ.
Φυσικό επακόλουθο η χαλάρωση στο 3ο σετ με τις γηπεδούχους να πιάνουν κάποιο ρυθμό και το προβάδισμα στο σκορ να εναλλάσσεται μεταξύ των δύο αντιπάλων. Όμως ο Απόλλωνας ήταν γενικά καλύτερος και στο κρίσιμο γύρισμα των 20 πόντων πέρασε μπροστά και τελείωσε το σετ με 25-23.

Χρησιμοποιήθηκαν επίσης η Άλκηστη Αργυρού (προφυλάχθηκε όλη την εβδομάδα λόγω ενοχλήσεων στο γόνατο), η αρχηγός Γεωργία Μόκα και η Ιωάννα Παλαδά. Ανεβασμένη εμφάνιση για την Αργυρώ Θεολόγου που βρίσκει τα πατήματα της στα άκρα και ανεβάζει ρυθμούς.