Γ.Σ ΑΠΟΛΛΩΝ - ΝΙΚΗ ΑΜΑΡΟΥΣΙΟΥ 3-1

Μία μεγάλη σε έκταση νίκη πέτυχε το βράδυ της Δευτέρας η πιό όμορφη ομάδα του Απόλλωνα επί της εξαιρετικής Νίκης Αμαρουσίου.

Στο κλειστό της Ριζούπολης τα κορίτσια των Πατησίων και του Αμαρουσίου έπαιξαν όμορφο βόλεϊ και αποζημίωσαν τους φιλάθλους που ξενύχτησαν βλέποντας το παιχνίδι.
Η φιλοξενούμενη Νίκη πήρε κεφάλι στο 1ο σετ όταν με εξαιρετικό σέρβις προσπάθησε και εξουδετέρωσε την υποδοχή του Απόλλωνα. Το σετ κύλησε γρήγορα και το τελικό σκόρ 25-13 δεν αφήνει περιθώρια κριτικής για τις αμαζόνες.

Στα μέσα του 2ου σετ όμως οι μπλε ανασυντάχθηκαν και το παιχνίδι γύρισε μετά από μάχη! Ο Απόλλωνας με σωστή λειτουργία στην υποδοχή και καθολική αντεπίθεση ισοφάρισε με σκορ 27-25 και τα πράγματα έγιναν πάλι φυσιολογικά.

Η ομάδα του Παύλου Μαναριώτη στη συνέχεια ήταν αλάνθαστη. Στο 3ο σετ η μπάλα 'χάθηκε' οι γηπεδούχοι πήραν κεφάλι και με πολλά τελειώματα απο όλες τις θέσεις προηγήθηκαν με 25-17.

Αντίστοιχης ποιότητας παιχνίδι έγινε και στο 4ο σετ με τους πόντους να εναλλάσσονται εκατέρωθεν αλλά την ομάδα μας πιο αποφασιστική και συγκεντρωμένη. Το κέντρο λειτούργησε εξαιρετικά με τις Καραβάνα και Βλαβιανού άψογες στα καθοριστικά σημεία, η υποδοχή βοήθησε την οργάνωση της Μαναριώτη και τα τελειώματα από τις Παπαμιχάλη, Αργυρού και Λαλιώτη ήταν εξοντωτικά.

Το σετ πέρασε στις μπλε με σκορ 25-21 και έφερε μια καθαρή νίκη απέναντι σε μία εξαιρετική αντίπαλο που θα διεκδικήσει την άνοδο μαζί με τον Απόλλωνα.

Η ομάδα μας μπόρεσε να συγκεντρωθεί και να παίξει το βόλεϊ που ξέρει, ελαχιστοποιώντας τα λάθη κάτι που χρειάζεται για να μπορέσει να διεκδικήσει με ίσους όρους την άνοδο. Ο Απόλλωνας μαθαίνει την κατηγορία την ίδια στιγμή που και η κατηγορία μαθαίνει... τον Απόλλωνα!

Η συνέχεια θα είναι δύσκολη αλλά η προσπάθεια γίνεται με πολύ καλούς όρους!