Ο Απόλλων ...επιστρέφει, μεγάλη νίκη εκτός έδρας επί της Αγίας Παρασκευής με 69-61

Τα σημάδια ανάκαμψης είχαν φανεί από την προηγούμενη βδομάδα. Αυτή τη φορά έμελλε να έρθει και το ροζ φύλλο σ΄ ένα αγώνα ζωής και θανάτου για την επιβίωση στην κατηγορία.
Στο κλειστό της «Αγίας», το συγκρότημα του Σπύρου Σταθούλη μπήκε από την αρχή με πολύ διάθεση,  σε  άμυνα και επίθεση, και με ένα ξέσπασμα στο τέλος του πρώτου δεκάλεπτου, βρέθηκε στο +7 (14-21).
Στη δεύτερη περίοδο ο Απόλλων διατηρούσε ένα ελαφρύ προβάδισμα μέχρι τα μέσα, με την Αγία Παρασκευή να ανακάμπτει πριν τη λήξη του ημιχρόνου, για να οδηγηθούμε στο ημίχρονο με την ομάδα μας οριακά μπροστά και το σκορ 32-33.
Τρίτη περίοδος και το παιχνίδι προμηνυόταν ντέρμπι, με την ΚΑΠ να παίρνει κεφάλι στο σκορ και τον Μπάρδα με «ζεστό χέρι» να βρίσκει λύσεις από παντού στην άμυνα των αντιπάλων.
 Και ενώ το σκορ ήταν στο 44-43 στα μέσα του τρίτου δεκάλεπτου, με μπροστάρηδες τον Δενδρινό και τον Μπάρδα,  αλλά και όλη την ομάδα με πολύ ενέργεια σε άμυνα και επίθεση, ο Απόλλων έκανε ένα εκπληκτικό σερί 17-0, που έφερε το σκορ αρχικά στο 30΄στο 44-52 και περίπου στο 33΄στο 44-60.
Κάπου εκεί όλα έδειχναν ότι αυτό το παιχνίδι δεν μπορούσε να χαθεί. Παρά τα δύο σερί τρίποντα της ΚΑΠ  που έφεραν το σκορ στο 50-60 περίπου πέντε λεπτά πριν τη λήξη, οι παίκτες του Σπύρου Σταθούλη, διαχειρίστηκαν πολύ σωστά την πίεση των γηπεδούχων, και με καθαρό μυαλό οδηγήθηκαν σε μια άνετη νίκη με 69-61.
Ήταν μια δίκαιη νίκη, ο Απόλλων ήταν πολύ  καλά διαβασμένος και έχοντας σε πολύ καλή μέρα Μπάρδα και Δενδρινό, αλλά και όλους τους παίκτες μας να προσφέρουν σε διάφορα κομμάτια του αγώνα, πήρε μια πολύτιμη νίκη για τη συνέχεια του πρωταθλήματος.
Πρόκειται όχι μόνο για μεγάλη βαθμολογική ανάσα, αλλά και για μια «ένεση» ηθικού και νίκη ψυχολογίας, που πρώτα απ΄ όλα δείχνει στους ίδιους τους παίκτες μας ότι τίποτα δεν έχει χαθεί και ότι είναι εδώ, ικανοί για όλα.

ΑΓΙΑ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ - ΑΠΟΛΛΩΝΣ ΣΜΥΡΝΗΣ 61-69

Δεκάλεπτα: 14-21, 32-33, 44-52, 61-69

Διαιτητές: Παπαθανασίου-Κάρδαρης

Αγία Παρασκευή (Καρακώστας): Σκανδάλος 6, Γραμμάτικας 6 (2), Κόκκας, Γαπκιάδης 8 (1), Πανταζής 3 (1), Καρτέρης 9 (2), Καραμπάς 9, Μαλτέζος 2, Ροδοστόγλου 12 (2), Θεοδωράκης, Μαργέλης 6

Απόλλων Σμύρνης (Σταθούλης): Νασόπουλος, Μπάρδας 24 (3), Σπυρόπουλος, Μπασδέκης 12 (1), Κουτσούμπας, Αρναουτάκης 5 (1), Κυπριτζόγλου 2, Παπουλίδης 13, Δενδρινός 13, Σιώμος, Παπουτσής.