Πάλεψε αλλά δεν τα κατάφερε, Απόλλων – Νέα Κηφισιά 76-80

Αυτή τη φορά πάλεψε, προσπάθησε, έφτασε μια ανάσα από τη νίκη, αλλά γεύτηκε και πάλι τη πίκρα της ήττας κόντρα στην πολύ αξιόμαχη ομάδα της Κηφισιάς που συνδυάζει αρμονικά ταλέντο και εμπειρία.

Ο Απόλλων μπήκε στο παρκέ με αρχική πεντάδα Σπυρόπουλο, Δενδρινό, Μπάρδα, Κυπριτζόγλου και Παπουλίδη, παίρνοντας κεφάλι στο σκορ, για να βρεθεί από τα μέσα του πρώτου δεκάλεπτου ν΄ακολουθεί τη Νέα Κηφισιά.Στην πρώτη περίοδο ο Απόλλων ήταν πολύ κακός αμυντικά και παρά την αποτελεσματικότητα στην επίθεση, οι παίκτες της Νέας Κηφισιάς έβρισκαν πολύ εύκολα διαδρόμους προς το καλάθι, με συνέπεια να κλείσει το δεκάλεπτο με σκορ 20-28.

Στη δεύτερη περίοδο το φρεσκάρισμα του Σπύρου Σταθούλη είχε ως αποτέλεσμα ν΄αυξηθεί η πίεση στην άμυνα, με την ομάδα μας να βγάζει ενέργεια σε άμυνα και επίθεση που της επέτρεψε να παραμείνει κοντά στο σκορ, για να κλείσει το ημίχρονο στο -5 (39-44).
Με οδηγό το δεύτερο δεκάλεπτο η ομάδα μας μπήκε στο δεύτερο ημίχρονο, με τον αγώνα να εξελίσσεται στο ίδιο μοτίβο, για να φτάσουμε στο 30΄με σκορ 55-62.

Το τέταρτο δεκάλεπτο όμως επεφύλασσε μεγάλες συγκινήσεις καθώς το 57-67, έγινε 68-69 με μια αντεπίθεση της ομάδας μας για να οδηγηθούμε στα τελευταία δραματικά λεπτά.Ο Απόλλων πέρασε μπροστά με 70-69, 3΄55΄΄ πριν τη λήξη, για να βρεθεί  και πάλι πίσω στο σκορ, με τον πίνακα να γράφει 73-77 μπαίνοντας στο τελευταίο λεπτό της αναμέτρησης. Καθοριστικά ήταν σε αυτό το σημείο τα διαδοχικά λάθη σε επιθέσεις που εκδηλώσαμε αλλά και κάποιες άστοχες βολές, που δεν επέτρεψαν στην ομάδα μας  να διατηρήσει  προβάδισμα στο σκορ.

Τρίποντο του Δενδρινού στα 50΄΄ και 76-77, χαμένη επίθεση από την Κηφισιά, και φτάνουμε στα τελευταία δεύτερα με την μπάλα στα χέρια του Μπασδέκη και χρόνο για να εκδηλώσουμε μια επίθεση.

Εκεί χάθηκε η μεγάλη ευκαιρία να πάρουμε το παιχνίδι, καθώς ο Μπασδέκης επιχείρησε μπάσιμο και λέϊ-απ με το σκορ στο 76-77 και 5’’ ν΄απομένουν, αστόχησε, και με το φάουλ που έγινε μετά (1/2 βολές και εύστοχο δίποντο μετά από επιθετικό ριμπάουντ) γράφτηκε το τελικό 76-80.

Στα θετικά, η βελτίωση της εικόνας της ομάδας μετά από καιρό, το γεγονός ότι πάλεψε τον αγώνα και δεν το έβαλε κάτω στα σημεία που στράβωσε το παιχνίδι, και ότι διεκδίκησε μέχρι τέλους τη νίκη, που θα μπορούσε να είχε κατακτήσει αν μας χαμογελούσε η τύχη στην καθοριστική φάση με τον Μπασδέκη.

Στα αρνητικά, η κακή αμυντική παρουσία του πρώτου δεκάλεπτου για μια ακόμα φορά, οι πολλές χαμένες ελεύθερες βολές (σε ένα ακόμα παιχνίδι), τα πολλά αδικαιολόγητα λάθη σε κρίσιμα σημεία, και κυρίως το αποτέλεσμα.

Παρόλα αυτά ο Απόλλων, πρέπει να κρατήσει τα όσα θετικά προέκυψαν από τη σημερινή ήττα, και με οδηγό αυτά να προετοιμαστεί για τον επόμενο αγώνα με την Αγία Παρασκευή εκτός, εκεί όπου η νίκη είναι πλέον μονόδρομος.