ΚΛΗΡΩΣΗ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΟΣ ΥΔΑΤΟΣΦΑΙΡΙΣΗΣ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΑΓΩΝΩΝ



ΚΛΗΡΩΣΗ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΟΣ ΥΔΑΤΟΣΦΑΙΡΙΣΗΣ
ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΑΓΩΝΩΝ


Σήμερα Πέμπτη 3 Νοεμβρίου, έγινε στα γραφεία της ΚΟΕ η κλήρωση του πρωταθλήματος της Α2 Εθνικής κατηγορίας ανδρών (α’ φάση) στο οποία συμμετέχει ο Σύλλογος μας.

Στην Α’ Φάση (σύστημα εδρών με δύο γύρους), οι δύο Όμιλοι είναι:
Α’ ΟΜΙΛΟΣ: ΓΣ Περιστερίου, ΝΟ Χανίων, Απόλλων Σμύρνης, ΟΦΗ, Νηρέας Χαλανδρίου, Ηλυσιακός, Ιωνικός Νίκαιας ΝΟ Ρεθύμνου
Β’ ΟΜΙΛΟΣ: ΓΣ Ηλιούπολης, ΟΥΚ Βόλου, Μίλων, Νηρέας Γέρακα, ΝΕ Πατρών, Νίκη Βόλου, ΑΕ Χαϊδαρίου, ΝΟ Χαλκίδας
Αναλυτικά το πλήρες πρόγραμμα με τις ημερομηνίες διεξαγωγής των αγώνων του Νότιου Ομίλου (Α’) της Α2 υδατοσφαίρισης Ανδρών (Α’ ΦΑΣΗ) είναι :
1η Αγωνιστική (08/01) / 8η Αγωνιστική (19/03)
ΓΣ Περιστερίου – ΝΟ Ρεθύμνου
ΓΣ Απόλλων Σμύρνης – Ηλυσιακός
ΝΟ Χανίων – Ιωνικός
ΟΦΗ – Νηρέας Χαλανδρίου

2η Αγωνιστική (15/01) / 9η Αγωνιστική (26/03)
ΓΣ Περιστερίου – ΝΟ Χανίων
ΝΟ Ρεθύμνου – Νηρέας Χαλανδρίου
Ηλυσιακός – ΟΦΗ
Ιωνικός – ΓΣ Απόλλων Σμύρνης

3η Αγωνιστική (22/01) / 10η Αγωνιστική (02/04)
Νηρέας Χαλανδρίου – Ηλυσιακός
ΟΦΗ – Ιωνικός
ΝΟ Χανίων – ΝΟ Ρεθύμνου
ΓΣ Απόλλων Σμύρνης – ΓΣ Περιστερίου

4η Αγωνιστική (29/01) / 11η Αγωνιστική (23/04)
Ιωνικός – Νηρέας Χαλανδρίου
ΓΣ Περιστερίου – ΟΦΗ
ΝΟ Χανίων – ΓΣ Απόλλων Σμύρνης
ΝΟ Ρεθύμνου – Ηλυσιακός

5η Αγωνιστική (12/02) / 12η Αγωνιστική (03/05)
ΟΦΗ – ΝΟ Χανίων
ΓΣ Απόλλων Σμύρνης – ΝΟ Ρεθύμνου
Νηρέας Χαλανδρίου – ΓΣ Περιστερίου
Ηλυσιακός – Ιωνικός

6η Αγωνιστική (26/02) / 13η Αγωνιστική (10/05)
ΓΣ Απόλλων Σμύρνης – ΟΦΗ
ΝΟ Ρεθύμνου – Ιωνικός
ΓΣ Περιστερίου – Ηλυσιακός
ΝΟ Χανίων – Νηρέας Χαλανδρίου

7η Αγωνιστική (05/03) / 14η Αγωνιστική (21/05)
Ιωνικός – ΓΣ Περιστερίου
Ηλυσιακός – ΝΟ Χανίων
Νηρέας Χαλανδρίου – ΓΣ Απόλλων Σμύρνης
ΟΦΗ – ΝΟ Ρεθύμνου
 
Με την ολοκλήρωση της Α’ Φάσης, οι ομάδες από το 1-4 στους δύο Ομίλους (σύνολο 8) συγκροτούν με κλήρωση ανά θέση, δύο νέους Ομίλους για τη Φάση των Πλέι οφ με βαθμολογία 3 (1ος), 2 (2ος), 1 (3ος) και 0 (4ος).
Οι δύο πρώτες ομάδες κάθε Ομίλου (σύνολο 4) θα αγωνιστούν στη συνέχεια (16-18 Ιουνίου 2017) για θέσεις 1-4, σε χιαστί αγώνες (1Α – 2Β, 1Β – 2Α) στις δύο νίκες και στη συνέχεια (14-16 Ιουλίου 2017) οι μεν Νικήτριες των αγώνων αυτών θα παίξουν (ένα παιχνίδι) για τον τίτλο του πρωταθλητή, οι δε Ηττημένες επίσης σε ένα παιχνίδι, για την 3η θέση.
Αγώνες Κατάταξης, υποχρεωτικά, θα παίξουν οι δύο 3οι των Ομίλων (5η θέση) και οι δύο 4οι (7η θέση).
Στην Α1 Εθνική Κατηγορία ανέρχονται οι 2 πρώτες ομάδες της Κατάταξης, δηλαδή εκείνες που θα αγωνιστούν στον Τελικό.
Οι ομάδες που θα τερματίσουν στις θέσεις 5-8 των δύο Ομίλων της Α’ Φάσης (σύνολο 8), θα αγωνιστούν στα πλέι άουτ σε έναν Όμιλο, όλοι εναντίον όλων, με τους 5ους να έχουν 3β.,τους 6ους 2β., τους 7ους 1β. και τους 8ους 0β (16-18 Ιουνίου και 14-16 Ιουλίου 2017) .
Από τον Όμιλο αυτό, των πλέι άουτ, οι 4 τελευταίες ομάδες υποβιβάζονται στη Β’ Εθνική κατηγορία, ενώ οι υπόλοιπες παραμένουν στην Κατηγορία.
Από Σπύρο Μίντζη
Εκτύπωση Άρθρου : Print Friendly and PDF Κοινωνικά :
 
Support : Δημιουργία ιστοσελίδας | Al.Ge Template | Πρότυπο ΒΒ2
Copyright © 2013. Γ.Σ. Απόλλων Σμύρνης 1891 - All Rights Reserved
Τεχνική Επιμέλεια - Al.Ge
Proudly powered by Al.Ge Template