ΓΣ ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ - ΓΣ ΑΠΟΛΛΩΝ 0-3 ΣΤΟ ΚΥΠΕΛΛΟ ΑΝΔΡΩΝ

Ενα παιχνίδι με ιδιαίτερο 'ψυχολογικό' ενδιαφέρον έγινε το βράδυ της Τετάρτης 14 Δεκεμβρίου στο κλειστό του Πανιώνιου στην Νέα Σμύρνη.
Στα πλαίσια της 2ης αγωνιστικής της Β' Φάσης του Κυπέλλου Ελλάδος ο Απόλλωνας πέρασε σαν σίφουνας, αποκλείοντας τον αιώνιο του 'αντίπαλο' με 3-0.
Σε ένα παιχνίδι που έδειξε την μεγάλη διαφορά δυναμικότητας των δύο ομάδων, οι φιλοξενούμενοι σεβάστηκαν μάλλον τον αντίπαλο, αφού το σκορ θα μπορούσε να ήταν...αστρονομικό!
Ο Τάσος Κουμπλής παρέταξε τους μπλε με διαφορές στη σύνθεση, δίνοντας την ευκαιρία στον Ντίνο Ανάγνου να καλύψει την διαγώνια θέση. Ο νεαρός παίκτης όχι μόνο την κάλυψε δικαιώνοντας τον προπονητή του, αλλά πραγματοποίησε μία από τις καλύτερες εμφανίσεις του στην Ελαφρά Ταξιαρχία, φτάνοντας σε ποσοστά επιτυχίας στην επίθεση που ξεπέρασαν το 75%
Μαζί του ο Άκης Χριστοδούλου έκανε ένα μεγάλο παιχνίδι από την κεντρική θέση με μεγάλη επιτυχία στο μπλοκ και σε πρώτους χρόνους στην επίθεση.
Τα ποσοστά των ακραίων Γιώργου Αμαριανάκη και Άταμ Τσαλικιάν αντίστοιχα, κινήθηκαν σε ιδιαίτερα υψηλές αποδόσεις, κάτι που οδήγησε τελικά την Ελαφρά Ταξιαρχία σε μία γρήγορη και εύκολη νίκη απέναντι στους Κυανέρυθρους.
Το 1ο σετ τελείωσε σε 25 λεπτά με σκορ 25 - 15 υπέρ των μπλε.
Το 2ο σετ ξεκίνησε με επτά (7) συνεχόμενα μπλοκ από τον Απόλλωνα και το σκορ να εκτοξεύεται σύντομα σε 8-1 και 11-2. Η συνέχεια ήταν ανάλογη με τη διακύμανση να δείχνει 20-10 και 23-13 υπέρ των φιλοξενούμενων και τελικά σε διάρκεια 20 λεπτών να κερδίζουν το σετ με 25 - 16.
Στο 3ο σετ οι παίκτες του Τάσου Κουμπλή ξεκίνησαν με την ίδια σοβαρότητα και ο φωτεινός πίνακας έδειξε γρήγορα 4-0, 15-7 και 20-10. Ο Κώστας Καρράς πήρε τη θέση του Άρη Χατζηκάλφα που χθες ήταν άψογος στην υποδοχή, ο Κώστας Γεωργίου τη θέση του Άταμ Τσαλικιάν και ο Γιάννης Λαμπρινός την θέση του Νάσου Σαμαντά στο κέντρο. Ο Απόλλωνας κατέβασε μια ταχύτητα προς το τέλος όπως ήταν φυσιολογικό και το τελικό σκορ 25-17 ήρθε να κλείσει μια άψογη εμφάνιση για την ομάδα της Ριζούπολης!
Η επόμενη φάση του Κυπέλλου θα αρχίσει την Παρασκευή με την κλήρωση που θα πραγματοποιηθεί στα γραφεία της ΕΟΠΕ.
ΓΣ ΑΠΟΛΛΩΝ: (Τ. Κουμπλής) Μανιάτης, Ανάγνου, Τσαλικιάν, Αμαριανάκης, Σαμαντάς, Χριστοδούλου, Χατζηκάλφας (λ)/ Λαμπρινός, Γεωργίου, Καρράς, Σασσάτη, Κατσαούνης, Φραγκιαδάκης, Λένας.
ΓΣ ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ: (Α. Ψάρρας) Δεληπρίμης, Καντιώτης, Τασάκος, Κωνσταντινίδης, Κουφόπουλος, Τραπεζουντίδης, Κουτσουρής (λ)/ Παντελούκας, Ανέστης, Κλειδόπουλος , Βλαβιανός.